چسب کاشی مناسب کار خود را چگونه انتخاب کنیم؟

شما نیز ممکن است هنگام کاشی‌ کاری با لیستی بلندبالا از چسب‌های مختلف روبرو شوید که هیچ نظری در رابطه با چگونگی انتخاب آنها نداشته باشید. انتخاب چسب کاشی مناسب مسلما یکی از کارهایی است که قبل از شروع به کاشی کاری به آن توجه کنید. چرا که انتخاب نادرست آن ممکن است موجب شود کاشی شما در اثر شرایط آب و هوایی نامناسب با چسب و یا تحمل کشش و فشار زیاد دچار تخریب شود.

چگونه چسب کاشی مناسب کاشی کاری را انتخاب کنیم؟

در مقاله قبل روش اصولی کاشی کاری را ارائه کردیم و قصد داریم در اینجا با انواع چسب کاشی آشنا شویم و به مقایسه چسب های کاشی تولید و موجود در بازار بپردازیم.

چسب کاشی های مختلفی در حال حاضر تولید می‌شوند که در کل می‌توان آن‌ها را در چهار دسته‌ی مختلف جای داد.

1. چسب کاشی thinset

به صورت خلاصه می‌توان گفت که این چسب برای بیشتر کاربردهای داخلی و خارجی مناسب است. 

چسب کاشی thinset یک پیوند بسیار قوی ایجاد کرده و از طرفی به رطوبت نیز مقاوم است، گرچه غیرقابل نفوذ نیست. از آنجایی که این چسب کاشی تمایل به شکست (در اثر خستگی) دارد، می‌بایست پودر خشک thinset را با یک افزودنی لاتکس ویژه مخلوط کرد. این نوع چسب یک قوام صاف، لغزنده و شبیه به گل دارد. 
در کل دو نوع چسب کاشی وجود دارد:


خشک و به صورت پودر:

 اگر تجهیزات مناسب برای مخلوط کردن این نوع چسب را نداشته باشید، مخلوط کردن آن تا حدی برایتان سخت خواهد بود. اگر محل موردنظر شما برای کاشی کاری نسبتا بزرگ است و تجهیزات کافی نیز دارید، این نوع چسب به شدت به شما پیشنهاد می‌شود، چرا که به صورت قابل ملاحظه‌ای از نوع از قبل مخلوط شده‌ی آن ارزان‌تر است. علاوه بر این شما نیازمند افزودنی لاتکس نیز خواهید بود تا به مخلوط خشکتان اضافه کنید. چسب از قبل مخلوط شده:

این چسب در بسته‌بندی های تیوپی شکل عرضه می‌شود و از قبل مخلوط شده و افزودنی لاتکس را نیز در خود دارد. بنابراین برای حمل به خانه محصول نسبتا سنگینی است. از طرفی این نوع چسب بسیار گران‌تر از چسب پودری است و برای افرادی که صرفا یک محل کوچک را می‌خواهند کاشی بزنند مانند حمام و یا دستشویی مناسب است. از طرفی چون این نوع چسب کاشی آماده است. برای افرادی که تجربه‌ی استفاده از این چسب‌ها را ندارند بسیار مناسب خواهد بود، چرا که تجربه‌ی کاربری خوب و راحتی دارند. چسب‌های کاشی از قبل مخلوط شده را می‌توان بی هیچ دردسر و به سادگی استفاده کرد از نمونه‌ی ایرانی این نوع چسب‌ها که کیفیت خوبی نیز در دارند، چسب کاشی خمیری آماده سبلان شیمی ساختمان است که در زیر تصویر آن را مشاهده می‌کنید.

دلایل استفاده از این نوع چسب کاشی:

  • هزینه: به دلیل محتوای کاملا معدنی این ماده، تقریبا ارزان قیمت‌ است، حتی در نوع آماده‌ی آن.
  • دوام: این چسب قادر است مدتی طولانی در جای مرطوب بوده و قابل استفاده باشد. کاشی ها بلافاصله جذب آن نمی‌شوند و افراد به راحتی قادر خواهند بود که تا مدتی کاشی‌ها را جابجا کنند. 
  • سطح‌بندی: شما می‌توانید سطح این نوع چسب را نازک در نظر بگیرید و اگر طراحی و کار شما به شکلی است که قادر به تغییر اندازه‌ی سایر سطوح نیستید می‌توانید با نازک کردن لایه‌ی چسب مقداری آزادی عمل داشته باشید.


2. چسب کاشی Mastic

به صورت خلاصه می‌توان گفت که این چسب بهترین نوع چسب برای مناطقی است که رطوبت کمتری دارند. 


این چسب اغلب با چسب thinset اشتباه گرفته می‌شود. از این چسب می‌توانید برای کاشی زدن به دیوارها و دیگر نوع کاشی‌کاری سطوح عمودی که نیاز به چسبانده شدن سریع کاشی دارید، استفاده کنید. 

برخلاف چسب کاشی thinset ، این چسب ارگانیک ضخامت مشخصی می‌بایست داشته باشد. البته این تا حدودی قابل اطمینان‌تر است. که در دیوارهای آشپزخانه، بخش‌های مربوط به پشت سینک در آشپزخانه و دیوارهای حمام قابل استفاده است. به شرطی که در معرض رطوبت خیلی بالا قرار نگیرند.

3. چسب اپوکسی

به طور خلاصه این نوع چسب یک ترکیب رزینی است. که به سه جز رزین، سخت‌کننده و پودر تقسیم می‌شود. 


این چسب بسیار سریع کاشی را جذب می‌کند، بسیار قدرتمند بوده و به شما این امکان را می‌دهد که در مدت کوتاهی در حد چندساعت کار خود را انجام دهید، در حالی که کار با thinset ممکن است روزها طول بکشد. 

این چسب در مقابل آب نفوذناپذیر بوده و برخلاف چسب thinset نیازمند افزودنی لاتکس نیست. چسب‌های اپوکسی مقاومت فشاری بالایی دارد. سریع می‌چسبانند و از نظر شیمیایی نیز مقاوم هستند.

یکی از ضعف‌های این چسب بوی قوی آن است که ممکن است آزاردهنده باشد. نقطه ضعف دیگر آن هزینه‌ی بالای تامین آن است. از طرفی مشکل دیگری که ممکن است با این چسب داشته باشید این است که سریع می‌چسباند و به شما امکان تغییر نخواهد داد. بنابراین با توجه به این مشکلاتی که برشمردیم بهتر است که این چسب را به دست کسانی بسپارید که مهارت کافی در کاشی‌کاری دارند.

4. مخلوط ملات آهک (آجر)

همانطور که از نام آن پیداست، این چسب نوع غلیظ‌تری از ملات‌هایی است که برای چیدن آجرها و سنگ‌های بیرونی استفاده می‌شود. 


این ملات دارای شن و ماسه‌های نسبتا درشت و حتی سنگریزه‌های کوچک است. بنابراین برای دیوارهای آجری و پیاده‌روها مناسب است. از طرفی این چسب بسیار کم‌هزینه است. برای کفپوش‌های داخلی از این ملات استفاده نمی‌شود، هرچند گاهی اوقات برای دیوارهای تزئینی آجری و یا سنگی می‌توان از آن استفاده کرد.
تگ ها : چسب کاشی

ارسال نظر

r
برای تماس تلفنی کلیک کنید