بهترین ابزار سایش و برش در صنایع مختلف

اگر گذرتان به آهنگری ها، نجاری ها، کارخانجات سنگ و… افتاده باشد، قطعا با ابزار سایش و برشی از نزدیک رو به رو شده اید. این ابزار همانطور که از نام آن ها پیداست، به جهت ساییدن، صاف و مسطح کردن و بریدن قطعات فلزی، سنگی، چوبی و… به کار می روند. مسلما همواره با پیشرفت تکنولوژی ابزار سایش و برش به شکل جدیدی وارد بازار می شوند و جای دستگاه ها و ابزار قدیمی را می گیرند.

سایش و برش

هر کدام از ابزار سایش و برش وظیفه ی خاصی را در صنایع بر عهده دارند که در این مقاله به آن ها خواهیم پرداخت. با ورود ابزار سایش و برش جدید به بازار، کار ها با سهولت بیشتری انجام می شود و افراد مایلند تا پروژه های خود را با این ابزار ها پیش ببرند.

اگر شما نیز در صنایعی نظیر چوب، فلزات مختلف و سنگ فعالیت دارید، این مقاله می تواند راهنمای شما برای بالا بردن کیفیت کار و کاهش هزینه ها باشد. شاید ابزار جدید هزینه ی اولیه ی بیشتری نسبت به ابزار قدیمی داشته باشند، اما کیفیت بالای کار و دوام بالای این محصولات برای شما و تجارت شما بسیار مقرون به صرفه تر خواهد بود.

فلاپ دیسک و مزایای آن

سالیان طولانی سنگ ساب ها به عنوان تنها ابزار برای ساییدن سطوح مختلف به کار گرفته می شدند. اما این دستگاه ها محدودیت هایی نیز داشتند. برای ساییدن سطوح فلزی یا هر سطح دیگری، بسیار اهمیت دارد که از ابزار و دستگاه های مربوط به آن کار بهره ببریم. با این کار ریسک از بین بردن مقدار زیادی از ماده ی سطح را کاهش می دهیم و همچنین هزینه ی و زمان انجام کار را نیز به حداقل می رسانیم. زمانی که شما با مواد و سطوح نازک تری کار می کنید، فلاپ دیسک ها معمولا بهترین ابزار سایشی موجود و البته بهترین انتخاب هستند. فلاپ دیسک ها یک عملیات سایش مطمئن را انجام می دهند و باعث می شوند در نهایت سطحی با کیفیت و ظریف را شاهد باشید.

فلاپ دیسک ها با همان گونه موادی که در مدل های قدیمی ساینده ها شاهد آن بوده اید ساخته می شوند. اما ساختار لایه ای آن ها باعث ایجاد سطوح صاف و یک دست تری می شود. در نتیجه این ابزار برای ساییدن و مسطح کردن سطوح بسیار ایده آل هستند و به طور هم زمان پول و زمان شما را نیز ذخیره می کنند. البته فلاپ دیسک از آن دسته ابزار های سایش هستند که برای سطوح خیلی سخت کارایی لازم را ندارند. برای سطوح خیلی سخت بهتر است از صفحه سنگ ها که هم ابزار سایشی و هم ابزار برشی هستند، استفاده شود. جنس فلاپ دیسک به گونه ای است که در برخورد با سطوح سخت ممکن است به راحتی بشکنند یا خراب شوند.

فلاپ دیسک ها توسط پره های چسبیده به دیسک پوشیده شده اند که معمولا جنس این پره ها از پلی استر، کتان یا ترکیبی از این دو می باشد. این پره ها ابتدا به طور یکدست ساخته می شوند و سپس به فلاپ های کوچک تقسیم شده و بر روی دیسک قرار می گیرند

بهترین و مناسب ترین فلاپ دیسک

اینکه یک فلاپ دیسک به عنوان یک ابزار سایشی چه عملکردی دارد، بیشتر از هر چیزی به مواد ساینده ی مورد استفاده و سایز دانه ها بستگی دارد. این مواد به طور کلی از زیرکونیا آلومینیوم، آلومینیوم اکسید و آلومینیوم سرامیک ساخته می شوند. فلاپ ها با این مواد پوشیده می شوند که به دلیل تیز بودن عملیات سنباده زدن یا همان ساییدن را به خوبی انجام می دهند. شما می توانید از یک فلاپ دیسک تا زمانی که کاملا سطح آن از بین برود و به صفحه یا دیسک خالی برسد، استفاده کنید.

در حالت کلی این دیسک ها جهت استفاده با دستگاه سنباده ی زاویه ای برای زوایای بین ۵ تا ۳۵ درجه  طراحی شده اند. یک فلاپ دیسک مدل ۲۷ برای سطوحی که نیاز به زاویه ی کمتر سایش نیاز دارند کاملا مناسب است و می تواند زوایای بین ۵ تا ۱۵ درجه را به خوبی پوشش دهد. مدل ۲۹ این فلاپ دیسک ها برای زمانی که می خواهید با زوایای بیشتر و فشار بالا تری کار کنید، کاملا مناسب بوده و زوایای بین ۱۵ تا ۳۵ درجه را پوشش می دهند.

فلاپ دیسک

انتخاب بهترین دیسک فلاپ برای کار که بتواند بیشترین تاثیرگذاری و و طول عمر را داشته باشد می تواند کاملا شما را سردرگم کند. قبل از انتخاب باید سه فاکتور اصلی را مد نظر قرار دهید:

  1. نیاز های سطح و در نظر گرفتن عوامل زیبایی شناسی
  2. زمان، بهره وری و ملزومات بهره وری
  3. هزینه های نیروی کار و ابزار آلات مصرفی

صفحه سنگ فرز

صفحه سنگ فرز یک از ابزار برشی و سایشی در صنایع مختلف است. با فلاپ دیسک به عنوان یکی از برترین ابزار سایشی آشنا شدید و متوجه شدید که این ابزار بیشتر برای سطوح ظریف تر کاربرد دارند. حال اگر قرار باشد این سایش برای سطح ضخیم تری مانند فولاد، فلزات سنگین و… صورت بگیرد، شما نیاز به صفحه سنگ فرز خواهید داشت که علاوه بر اینکه یک ابزار برشی است، برای سایش سطوح سخت هم به کار می رود. برای استفاده از این صفحه سنگ ها جهت سایش، آن را در دستگاه های دستی با زاویه ی قائم قرار می دهند. اما در صورتی که این صفحات به عنوان ابزار برشی به کار روند، آن ها را معمولا درون دستگاهی ایستا و ساکن قرار می دهند.

صفحه سنگ فرز

به کمک این صفحات می توان مواد مختلفی را برش داد و در صنایع سنگ، چوب و البته صنایع فلزی کاربرد های زیادی دارند. استیل معمولی، استیل استاینلس، فولاد، چوب، بتن، سنگ و آلومینیوم از مواردی هستند که توسط صفحه سنگ فرز بریده می شوند. این صفحات شبیه به یک سی دی یا دی وی دی گرد و نازک هستند. این دیسک ها در کیفیت های متوسط از ترکیب مواد مصنوعی ساخته شده اند. مدل های درجه یک آن که مخصوص فعالیت های سنگین تر است اصطلاحا دیسک های الماسی هستند.

از آنجایی که بریدن برخی از مواد خاص غیر ممکن بود و تولید کنندگان نیاز بود تا هزینه و زمان زیادی را صرف این مواد کنند، صفحه سنگ فرز ابداع شد. استفاده از این ابزار برشی بر روی دستگاه های زاویه ای باعث پویایی بیشتر شده، استفاده را برای اپراتور راحت تر کرده و قابلیت های بالایی را ارائه کرده است.

صفحه سنگ فرز چگونه کار می کند؟

همانطور که اشاره شد این صفحات بر روی دستگاه های زاویه ای یا دستگاه های ایستا یا ساکن نصب می شوند و می توانید از آن ها استفاده کنید. این صفحات جهت بریدن لوله های استیل، میله های استیل استاینلس، آلومینیوم و… کاربرد دارند. بر خلاف برخی ابزار برشی نظیر چاقو یا اره که دو قسمت را با حفظ متراژ اولیه از هم جدا می کند، برش با استفاده از صفحه سنگ فرز، باعث می شود طول نهایی دو قسمت از طول اولیه کمتر باشد. این صفحات در واقع ماده را از سطحی که با آن در تماس هستند جدا می کنند و با این روش باعث می شوند قطعه بریده شود.

البته بعد از برش با چاقو یا اره نیاز دارید تا از سنباده برای صاف کردن سطح جدایی استفاده کنید و در نهایت به نتیجه ی یکسانی خواهید رسید و چند میلی متر از طول اولیه را از دست خواهید داد. صفحه سنگ فرز هزاران دور در دقیقه می چرخد و این چرخش سریع به صورتی نسبتا صاف و دقیق قطعه را برش می زند. بسته به صفحه ای که از آن استفاده می کنید، این کاهش طول بین ۰٫۸ میلیمتر تا ۳ میلیمتر است.

نکته ی مهمی که باید به آن توجه کنید این است که این صفحات اصطکاک شدیدی با سطح ایجاد می کنند که منجر به تولید گرمای زیادی در نقاط برش می شود. دمای بالا می تواند منجر به تغییر های ناخواسته نظیر تغییر رنگ و تغییر ساختار ماده شود. برای جلوگیری از این مشکلات توصیه می شود تا از صفحه سنگ فرز نازک برای برش استفاده کنید و دقت بالایی در هنگام برش به خرج دهید.

صفحه فرز

صفحه سنگ فرز کلاسیک و الماسی

این صفحه سنگ ها مدل های روتینی هستند که در اکثر صنایع از آن ها بهره می برند. در صنعت فلزات بیشتر از هر جای دیگری از این نوع صفحات استفاده می شود که از مواد مصنوعی تولید می شوند. این دیسک ها با هدف برش استیل، استیل استاینلس، آلومینیوم و البته سنگ تولید شده اند.

صفحات الماسی کاملا داستان جداگانه ای دارند. در تولید این صفحات از الماس ها استفاده می شود و کارکردی که این دیسک ها دارند، قیمت آن ها را بسیار گرانتر از صفحات کلاسیک برش کرده است. البته کاملا واضح است که این صفحات به طور کامل از الماس ساخته نشده اند، اما شامل لایه ی نازکی از الماس های خرد شده بر روی لبه ها و سطح صفحه می باشند.

صفحه سنگ فرز الماسی برای برش سنگ، بتن، بتن تقویت شده و آسفالت طراحی شده است. خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی قیمت این ابزار برشی کمی پایین آمده و در حال حاضر برای برش سرامیک، استیل و… نیز از آن ها استفاده می شود.

علائم خرابی در ابزار سایش و برش

مسلما هر محصولی تاریخ انقضای مربوط به خود را دارد. ابزار سایشی و برش هم از این امر مستثنی نیستند. شما تا زمانی که صفحه برش سالم باشد و کار را به درستی انجام دهد نیازی به تعویض آن ندارید. اما با مشاهده ی برخی علائم متوجه خواهید شد که عمر صفحه به پایان رسیده است. در ادامه به صورت مختصر این علائم ذکر شده اند:

  • لرزش های نا متعارف در هنگام برش
  • نشانه های آشکار از شکستگی یا آسیب بر روی صفحه
  • سرعت برش بسیار پایین و نا متعارف
  • ایجاد صدا های ناآشنا و عجیب در هنگام برش

با دیدن این نشانه ها متوجه خواهید شد که صفحه سنگ فرز شما به پایان کار خود رسیده است. شدیدا توصیه می شود از صفحات خراب برای انجام کار های خود استفاده نکنید.

استفاده از برس سیمی با سرعت بالا و فشار کم

برس سیمی به عنوان یکی از پر کاربرد ترین ابزار سایشی زمانی بهترین عملکرد را دارند که با سرعت نسبتا بالا بر روی سطح کشیده شوند. در اکثر شرایط سرعت بالا به همراه فشار کم، بهترین نتیجه را بر روی قطعه ی شما به همراه خواهد داشت. همچنین سرعت باید تا حدی بالا باشد که اصطکاک ایجاد شده باعث تولید گرمای زیاد نشود. گرمای زیاد می تواند در ساختار ماده تغییر ایجاد کند و کیفیت قطعه را پایین بیاورد. همچنین فشار زیاد هم می تواند به قطعه آسیب برساند. به جای اعمال فشار زیاد بهتر است تا از برسی با تراکم بیشتر استفاده کنید و نیازی به افزایش فشار نداشته باشید.

سنباده

سنباده و کاربرد های آن

کاربرد سنباده بر کسی پوشیده نیست. این ابزار برای مسطح و یک دست کردن سطوح به کار می رود و در صنایع بسیاری کاربرد دارد. اگر بخواهید سطح فلزات، چوب و… را یک دست کنید می توانید از این ورقه ها استفاده کنید. حتی در نقاشی ساختمان نیز برای هم سطح کردن دیوار ها های آسیب دیده و دارای رطوبت از آن استفاده می شود.

این ورقه های بسیار کاربردی می توانند به صورت دستی و یا با قرار گرفتن در دستگاه مخصوص مورد استفاده قرار بگیرند. برای مسطح کردن و شکل دادن به چوب در نجاری ها و تولیدی های اثاثیه ی چوبی نیز از این ورق ها استفاده می شود. همچنین یکی دیگر از استفاده های رایج آن زمانی است که بخواهید سطوح فلزی را برای رنگ آمیزی یک دست کنید. سنباده ها در مدل های ورقه ای، دیسکی و رولی تولید می شوند و مناسب برای قرار گرفتن در انواع دستگاه ها و استفاده ی دستی هستند.

استفاده ی دستی باعث می شود که بتوانید هنگام کار بر روی سطوح حساسی مانند چوب، فشار کمتری را اعمال کنید. همچنین شما در حالت استفاده ی دستی کنترل بهتری بر روی سطح دارید و می توانید به نقاطی دسترسی داشته باشید که با دستگاه امکان پذیر نخواهد بود. با یک تکنیک مناسب قادر خواهید بود در نهایت سطحی یک دست و صاف داشته باشید. در حالت دستی شما از ورقه هایی استفاده می کنید که می توانید آن ها را در هر سایزی که می خواهید و بسته به نیازی که دارید برش دهید. همچنین می توانید با دو دست نیز اقدام به سنباده زدن کنید.

مدل های مختلف سنباده

برای اینکه سنباده ی مناسب را انتخاب کنید، ابتدا باید بدانید که قرار است بر روی چه سطحی کار کنید و آیا به صورت دستی قرار است کار کنید یا با استفاده از ابزار مناسب. در مرحله ی بعد باید با انواع سنباده و ویژگی های هرکدام آشنا باشید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. در ادامه با انواع این ورق های کاربردی آشنا خواهید شد.

گارنت

این جنس برای کار با دست بسیار مناسب است و بر روی چوب خام بسیار خوب کار می کند. انحنا ها و پستی و بلندی های سبک را برطرف می کند و سطح را برای مراحل نهایی آماده می کند. ابزار سایشی نظیر فلاپ دیسک ممکن است در حین کار بشکنند و قسمتی از چوب را از بین ببرد و لبه های جدیدی ایجاد کنند. اما سنباده گارنت تنها انحنا ها را آن طوری که شما مایل هستید و با ظرافت بالا از بین می برد، دچار شکستگی نمی شود و با سرعت بالا هم می توانید از آن استفاده کنید.

آلومینیوم اکسید

یک مدل مرسوم است که برای چوب، پلاستیک، فلزات و دیوار خشک مناسب است. سنباده آلومینیوم اکسید طول عمر بالایی دارد و برای ساییدن های پر فشار یک ابزار سایشی بسیار عالی به شمار می آیند. شما می توانید به صورت دستی نیز از این مدل استفاده کنید.

زیرکونیا آلومینیوم

این مدل برای چوب، فایبرگلاس، آهن و سطوح رنگ شده مناسب است. معمولا این مدل را به صورت رولی و دیسکی و یا به صورت پد مشاهده می کنید. مزیت این مدل نسبت به آلومینیوم اکسید طول عمر بیشتر است.

سنباده آلومینیومی

ساب سنگ

ساب سنگ همانطور که از نام آن پیداست یک ابزار سایشی است که برای ساییدن سنگ ها و صیقل دادن سطح آن ها به کار می رود. در صنایع سنگ بسیار اهمیت دارد که سنگ ها کاملا صاف و صیقلی باشند تا بتوان از آن ها در نمای ساختمان ها دو کف ساختمان ها بهره برد. این فرایند معمولا به وسیله ی دستگاه های اتوماتیک و نیمه اتوماتیکی انجام می شود که از ساب سنگ درون آن ها استفاده شده است.

فرانکفورتی سنتتیکی یکی از بهترین و محبوب ترین ساب سنگ های موجود در بازار ایران است که در صنایع سنگی از آن ها استفاده می شود. فرانکفورتی سنتتیکی قابل استفاده در تمام دستگاه های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک است.

ابزار سایش و برش در ایران

کشور ایران دارای معادن بسیار سنگ و فلز است و همچنین دارای منابع چوب فراوان است. از این رو استفاده از لوازم فرز در ایران کاملا الزامی است و صنایع مختلف در کشور از آن ها بهره می برند. فلاپ دیسک، ساب سنگ، سنباده، برس سیمی و صفحه سنگ فرز برخی از مهم ترین ابزار ها در این زمینه هستند. شما در هر صنعتی که فعالیت می کنید باید از بهترین ابزار سایشی و برش که مناسب با فعالیت شما هستند بهره ببرید. می توانید با انتخاب ابزار های درست و استاندارد در زمان و هزینه صرفه جویی کنید و محصولی با کیفیت بالا را روانه ی بازار کنید.

میانگین امتیازات

مجموعه امتیازات:

User Rating: 2.7 ( 1 votes)

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن