اجرای سیم کشی برق ساختمان

سیم کشی ساختمان یا کابل کشی ساختمان ها فعالیتی است که تقریبا در تمام پروژه های ساخت و ساز تجاری، صنعتی و املاک مسکونی و آپارتمان های مسکونی شاهد آن هستید. در سراسر دنیا در طول یک سال ساختمان های بسیاری ساخته می شود که تقریبا همگی نیاز به سیم کشی دارند تا بتوانند جریان برق را به املاک خود انتقال دهند. اغلب این فرایند ها شامل سیم کشی جریان انشعابی می باشد و این محصولات وظیفه دارند تا جریان الکتریسیته را برای تمام استفاده های خارجی برق در یک ساختمان و منازل مسکونی و تجاری مهیا کنند.

بسیار اهمیت دارد که کابل کشی ساختمان به صورت استاندارد و به شیوه ای درست صورت گیرد تا ساکنین را دچار مشکلات بعدی نکند. همواره سعی کنید از افراد ماهر و حرفه ای در این زمینه بهره ببرید و در عین حال از بهترین نوع سیم و کابل استفاده کنید.

سیم کشی ساختمان

در حال حاضر اگر برای خرید سیم و کابل های برق به بازار بروید، برند ها و مدل های متنوعی از کابل و سیم ها را مشاهده خواهید کرد. از آنجایی که کابل و سیم های تقلبی نیز در بازار بسیار زیاد هستند، باید به درستی این کابل ها را از یکدیگر تشخیص دهید. استفاده از کابل های بی کیفیت در سیم کشی ساختمان ها، خطراتی از جمله آتش سوزی و سوختن دستگاه های برقی را در پی خواهد داشت.

عمدتا روش های از پیش تعیین شده و روتینی برای کابل کشی ساختمان ها وجود دارند که برق کار ها از آنها آگاه بوده و به یکی از این روش ها سیم کشی ساختمان شما را انجام خواهند داد. می توانید انتخاب سیم مناسب را به برق کار ساختمان خود واگذار یا اینکه از میان سیم های مختلفی که در بازار موجود است، مناسب ترین را انتخاب کنید.

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که هر سیمی در بخش خاصی از سیم کشی ساختمان مسکونی، تجاری و صنعتی به کار می آید. با انتخاب مناسب ترین سیم، علاوه بر اینکه هزینه های خود را در بسیاری از مواقع کاهش می دهید، مطمئن خواهید شد که سیم و کابلی که خریداری کرده اید به درستی عمل می کند.

برخی از پرکاربردترین سیم و کابل های موجود در بازار عبارتند از:

 • کابل افشان
 • کابل کنترل
 • کابل شبکه
 • کابل خشک یا کابل زمینی
 • کابل جوش
 • کابل نسوز
 • کابل شیلددار
 • سیم خشک
 • سیم افشان
انواع کابل

با توجه به اینکه انواع سیم و کابل های تقلبی در بازار موجود می باشند، بهتر است تا این محصولات را از برند های شناخته شده ای نظیر سیم و کابل دماوند، سیم و کابل خراسان و سیم و کابل مشهد تهیه کنید.

شیوه های متفاوت سیم کشی ساختمان

اگر تا به امروز گمان می کردید که برق کشی یک ساختمان تجاری، مسکونی یا صنعتی کار ساده است، کاملا در اشتباه بوده اید. اگر تا به حال تجربه ی کابل کشی در یک ساختمان و راه اندازی سیستم برق یک ساختمان را نداشته اید، به هیچ عنوان سعی نکنید که این کار را به تنهایی انجام دهید. اشتباهات در این بخش ممکن است پیامد های بسیار خطرناک مالی و جانی را در پی داشته باشد.

زمانی که شما قصد دارید برق کشی ساختمان خود را انجام دهید، احتمالا از یک پیمانکار برق می خواهید که این کار را برای شما انجام دهد. مسئله آنجاست که تمام بخش های سیم کشی یک خانه، اداره یا … شبیه به هم نیستند. بنابراین شیوه های متفاوتی از سیم کشی ساختمان وجود دارند و هر کدام از این روش ها مزایای ویژه ای دارند. شما به عنوان یک پیمانکار برق، نمی توانید تنها با تکیه بر یک شیوه ی خاص کابل کشی تمام بخش های ساختمان را مجهز به نیروی برق کنید.

عموما یک پیمانکار برق حرفه ای در ابتدا ملک یا ساختمان شما را به طور کامل بررسی می کند تا ببیند که کدام شیوه یا سیستم برق کشی برای نیاز شما مناسب تر خواهد بود. در ادامه شما را با برخی از مهمترین و البته مرسوم ترین سیستم های سیم کشی ساختمانی آشنا خواهیم کرد. سیم کشی هایی که این روز ها ممکن است در اطراف خود مشاهده کنید،د غالبا یکی از سه شیوه ای هستند که در ادامه به توضیح هر یک از آنها خواهیم پرداخت.

سیم کشی با غلاف سربی

در این شیوه ی برق کشی که یکی از شیوه های اولیه در این زمینه به شمار می آید، هادی جریان الکتریسیته توسط VIR عایق شده و وجود آلیاژ سرب آلومینیومی به عنوان یک غلاف اضافی را در این شیوه مشاهده خواهید کرد. در واقع از آنجایی که ۹۵ درصد این آلیاژ از سرب و مابقی آن که ۵ درصد می شود از آلومینیوم تشکیل شده است، این شیوه کابل کشی ساختمان را شیوه یا متد سیم کشی با غلاف سربی می نامند.

این غلاف سربی آلومینیومی قادر است تا کابل ها را از رطوبت و گرد و غبار موجود در هوا در امان نگه دارد. در این نوع برق کشی، بست ها باعث می شوند که کابل ها بر روی دیوار یا سقف ثابت باقی بمانند. این در حالی است که به دلایل امنیتی، غلاف سربی در این شیوه همواره بر روی زمین فیکس می شود. علاوه بر اینها خود سرب هادی الکتریسیته است. در این شیوه عموما کابل ها بر روی داکت های چوبی قرار داده می شوند و همانطور که اشاره شد به واسطه ی بست های کلیپسی به سقف یا دیوار متصل می شوند.

این شیوه ی سیم کشی ساختمان ها جزء قدیمی ترین متد هایی است که برای سالیان طولانی در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گرفته است. با ابداع شیوه های جدید کابل کشی ساختمان ها به طور قطع میزان استفاده از این شیوه کاهش یافته است. اما هنوز هم در برخی از ساختمان ها شاهد استفاده از این شیوه هستیم و نمی توان آن را منسوخ شده به شمار آورد.

داکت سیم کشی روکار

یکی دیگر از روش های مرسوم سیم کشی ساختمان که در بیش از ۱۰ سال است از آن استفاده می شود، شیوه ی داکت سیم کشی روکار است. البته در واقع دو شیوه برق کشی در ساختمان ها وجود دارد که در آنها از داکت بهره برده می شود. این دو روش عبارتند از:

 1. داکت سیم کشی روکار
 2. داکت سیم کشی توکار
داکت

در سیستم روکار همانطور که از نام آن نیز استنباط می شود، داکت ها که انواع سیم و کابل از درون آنها عبور می کنند کاملا قابل مشاهده هستند و بر روی دیوار ها و سقف خانه قرار گرفته اند. یک پیمانکار حرفه ای برق باید به طور اصولی و در قسمت های مناسب این داکت ها را نصب کرده و سیم ها را از درون آن عبور دهد. در ساختمان های امروزی کمتر از این نوع کابل کشی ها استفاده می شود. البته در یک ساختمان تنها از یک سیستم برق کشی استفاده نمی شود.

در موقعیت های مختلف در یک ساختمان می توان از چندین سیستم مختلف بهره برد. این داکت ها باعث می شوند که خطر برق گرفتگی به دلیل تماس مستقیم افراد با سیم ها تقریبا به صفر برسد. در بسیاری از ادارات و شرکت ها می توانید شاهد استفاده از این نوع سیم کشی ساختمان باشید. در ادامه با داکت سیم کشی توکار نیز آشنا خواهید شد.

داکت سیم کشی توکار

داکت سیم کشی توکار معمولا در سیم کشی ساختمان ها بسیار پر کاربرد است. البته همانطور که گفته شد، در یک ساختمان تنها از یک شیوه ی کابل کشی بهره برده نمی شود و معمولا از ترکیب شیوه های مختلف استفاده می شود. داکت های توکار درون سقف ها و دیوار ها کار می شود و قابل رویت نیستند

از این رو در بسیاری از ساختمان ها به دلیل حفظ زیبایی طراحی داخلی، از این نوع سیم کشی بهره می برند. همانطور که کاملا مشخص است، صاحبخانه ها علاقه دارند به دلایل زیبایی شناسی از این نوع کابل کشی ساختمان استفاده کنند. علاوه بر فواید زیبایی شناسی، بسیاری از پیمانکاران برق بر این باورند که سیم کشی ساختمانی با داکت سیم کشی توکار دارای قدرت محافظتی بسیار بالاتری خواهد بود.

برای اینکه تشخیص دهید کدام یک از سیستم های برق کشی ساختمانی برای شما مناسبتر است، حتما با یک فرد متخصص مشورت کنید. عموما پیمانکاران برق بهترین شیوه را به شما معرفی می کنند و در صورت لزوم از چندین شیوه ی متفاوت بهره می برند. این افراد متخصص فاکتور های متنوعی را بررسی می کنند تا به بهترین نتیجه برسند.

متد های سیم کشی توکار

شیوه ی داکت سیم کشی توکار برای انجام برق کشی ساختمان ها با متد های متفاوتی انجام می شود که دارای تفاوت های واضحی هستند. سیم کشی توکار با استفاده از جعبه تقسیم، سیم کشی توکار با استفاده از جعبه ی کلید و پریز و سیم کشی توکار با استفاده از جعبه فیوز از مرسوم ترین شیوه های برق کاری توکار است. در ادامه با این متد ها بیشتر آشنا خواهیم شد.

 • سیم کشی توکار با استفاده از جعبه تقسیم: یکی از قدیمی ترین متد های کابل کشی ساختمان ها به صورت توکار، متد استفاده از جعبه تقسیم است. البته این شیوه تقریبا منسوخ شده است و حتی استفاده از آن را  غیر قانونی اعلام کرده اند. اما به هر صورت در بعضی از ساختمان های قدیمی از این نوع سیم کشی برق استفاده شده است. البته لازم به ذکر است که در بعضی از کابل کشی های روکار هم از این نوع سیستم برق کشی بهره برده می شود.

جعبه ای که به کمک آن می توان از مسیر اصلی سیم کشی برق انشعاباتی را گرفت، اصطلاحا جعبه تقسیم نام دارد. جعبه تقسیم عموما در فاصله ای کمتر از نیم متری سقف و بالای کلید های برق قرار می گیرند. البته همانطور که در ابتدا اشاره شد، این روز ها به ندرت از این متد برق کشی در ساختمان ها استفاده می شود.

 • سیم کشی توکار با استفاده از جعبه ی کلید و پریز: این متد کابل کشی ساختمانی که با استفاده از جعبه ی کلید و پریز یا قوطی کلید و پریز انجام می شود، در مقایسه با متد قبلی بسیار به روز تر است. در واقع این جعبه یک محفظه ی خالی است که درون دیوار کار گذاشته می شود و تمام سیم های برق و سایر تجهیزات کلید و پریز ها که مربوط به سیم کشی ساختمان می شوند، در آن قرار داده می شود.
 • جعبه های کلید و پریز قادر هستند تا از سیم ها در برابر انواع ضربه، رطوبت، تغییرات دمایی و … محافظت کند. از این رو می توان انتظار داشت که عمر مفید سیم ها، کلید و پریز بالاتر برود.
 • در صورت بروز هرگونه مشکلی که در یک بخش از سیم کشی ساختمان به وجود می آید، نیازی نیست تا بخش وسیعی از سقف یا دیوار را خراب کنید تا به مشکل رسیدگی کنید. در این متد می توانید به سادگی به سیم های یک کلید یا پریز دسترسی داشته باشید.
 • با استفاده از این متد برق کاری ساختمان، تمام سیم هایی که مرتبط با پریز هستند به صورت مجزا از تمام سیم های مرتبط با کلید ها قرار می گیرند که بسیار ارزشمند است.
جعبه تقسیم
 • سیم کشی توکار با استفاده از جعبه فیوز: استفاده از جعبه فیوز در برق کشی ساختمان ها یکی از رایج ترین شیوه هایی است که این روز ها در بسیاری از ساختمان ها شاهد آن هستید. به خصوص برای آپارتمان ها و ساختمان های چند واحدی، استفاده از این شیوه بسیار مرسوم است.

انتخاب کابل برق مناسب برای سیم کشی ساختمان

سیم ها و کابل ها مهمترین اجزای برق کشی ساختمان ها هستند و باید در انتخاب آنها دقت لازم را به خرج دهید. خرید سیم و کابل نامناسب می تواند باعث به وجود آمدن خطرات جانی و مالی شود. از این رو باید دقت کنید که کابل یا سیمی که خریداری می کنید تقلبی نباشد، خراب نباشد و کاملا برای فعالیتی که قصد انجام آن را دارید مناسب باشد. برای مثال کابل افشان ، کابل کنترل، سیم زمینی، کابل شبکه و… هر کدام برای موقعیت خاصی مناسب هستند و هرگز نباید به جای یکدیگر مورد استفاده قرار بگیرند.

استفاده از کابل های تقلبی یکی از مهمترین دلایل آتش سوزی های ساختمان ها در سراسر دنیاست. سالانه افراد زیادی در سر تا سر دنیا جان و مال خود را به دلیل آتش سوزی های ناشی از کابل های تقلبی و بی کیفیت از دست می دهند. استفاده از هادی جریان برق بی کیفیت و همچنین به کارگیری روکش های نامناسب باعث بروز این آتش سوزی ها خواهد شد. یک پیمانکار حرفه ای برق از بهترین برند های سیم و کابل موجود در بازار آگاه است و همچنین می داند که از هر کابلی در چه جایی باید استفاده کند.

کابل شیلد دار

کابل های شیلد دار از با دوام ترین و با کیفیت ترین کابل هایی هستند که در ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند. این کابل های الکتریکی از یک یا چند عایق تشکیل شده اند و توسط یک لایه ی رسانا محصور شده است. شما می توانید انواع کابل شیلد دار را در مدل های متفاوت در بازار مشاهده کنید. هر کدام از این کابل های شیلد دار در شرایط خاصی کاربرد دارند و مورد استفاده قرار می گیرند.

Cable

برخی از رایج ترین مدل های این کابل ها عبارتند از:

 • کابل شیلد دار با بافت فلزی
 • کابل شیلد دار فویلی
 • کابل شیلد دار مارپیچ
 • کابل شیلد دار نواری
 • کابل شیلد دار ترکیبی

برخی از مهمترین مزایای شیلد هایی که در این کابل ها مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از:

 • کاهش سطح اشعه ی الکترومغناطیسی. این اشعه ها می توانند بسیار خطرناک باشند و اگر اجازه داده شود که این اشعه های الکترومغناطیسی برای مدتی مشخص در کنار سیستم یک دستگاه وجود داشته باشند، در نهایت منجر به خرابی دستگاه خواهند شد.
 • ·     کابل های شیلد دار قادرند تا با ایجاد یک فضای ایزوله، به کابل های دارای ولتاژ بالا کمک کنند. کابل های ولتاژ بالا به خودی خود ممکن است بر اثر ولتاژ بالا و همیشگی که به آنها اعمال می شود دچار آسیب دیدگی و خرابی شوند. شیلد می تواند نقش مهمی را در این مدل کابل ها ایفا کند.
 • کابل شیلد دار می تواند فشار بیشتری را در مقایسه با کابل های معمولی تحمل کند و کمتر دچار خرابی شود. از این رو طول عمر این کابل ها بیشتر خواهد بود.
 • این کابل ها قادرند تا نویز های الکتریکی را که به واسطه ی تداخلات الکترومغناطیسی به وجود آمده اند را کاهش دهند و همچنین  هیچ گونه تاثیر مخربی بر روی قدرت سیگنال دریافتی دستگاه ها نمی گذارند.

کابل افشان و کابل زمینی

کابل افشان و کابل زمینی از پرکاربردترین کابل های مورد استفاده در سیم کشی ساختمان ها می باشند. پیش از خرید سیم و کابل افشان و زمینی باید بدانید که چه ویژگی هایی دارند و در چه مواقعی در کابل کشی ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند. از آنجایی که این کابل ها شباهت های زیادی به هم دارند، باید در انتخاب کابل مناسب دقت مناسب را به خرج دهید.

همچنین با انتخاب کابل مناسب می توانید در بسیاری از مواقع هزینه های سیم کشی ساختمان را کاهش دهید. کابل افشان و کابل زمینی هر دو به وسیله ی یک عایق که معمولا از جنس پی وی سی است پوشانده شده اند و درون آنها چندین رشته سیم مسی  وجود دارد. یکی از تفاوت های اصلی این دو کابل با یکدیگر، در میزان انعطاف پذیری آنها می باشد.

کابل زمینی که آن را با نام کابل خشک نیز می شناسند، معمولا دارای یک هادی از جنس مس یا آنیل مس است. کابل افشان که دارای انعطاف پذیری بیشتری نسبت به کابل زمینی است، می تواند تا هشت رشته سیم را در خود جای دهد.

در ابعاد نرمال یک کابل افشان شاهد ۵۶ رشته سیم افشان هستیم که هر ۴ جفت از آن معمولا نیاز به یک رسانا دارد. در مجموع در یک کابل برق افشان می توانید به طور تقریبی تا ۸ هادی جریان را مشاهده کنید.

کابل های زمینی به طور معمول کمتر دچار خوردگی می شوند. از این رو هم در نصب ثابت و هم در نصب زمینی می توان از آن بهره برد. زمانی که از سیم کشی ساختمان ها صحبت به میان باشد، کابل زمینی نقشی اساسی را ایفا خواهد کرد. از طرف دیگر در صورتی که در هر قسمت از ساختمان نیاز باشد تا از سیمی با انعطاف پذیری بالاتری استفاده شود، کابل افشان بهترین انتخاب خواهد بود. این کابل ها می توانند به دفعات خم شوند و باز هم هادی و محافظ آن کاملا سالم باقی بمانند.

کابل افشان

در حین استفاده از کابل افشان توجه داشته باشید که کاهش سیگنال در این نوع کابل ها رخ خواهد داد. از این رو همواره سعی کنید که متراژ سیم و کابل افشانی که در کابل کشی ساختمان به کار می برید را به حداقل برسانید.

خرید سیم و کابل

سیم ها و کابل های متنوعی در بازار موجود هستند که هرکدام از آنها برای سیم کشی بخشی از ساختمان مناسب هستند. در بالا چند سیم و کابل پر استفاده در برق کاری ساختمان را معرفی و در مورد مزایای آنها صحبت کردیم.

اگر قصد دارید تا برای خرید سیم و کابل اقدام کنید، پیش از هر چیزی باید با انواع آنها آشنا باشید و از قیمت انواع سیم و قیمت انواع کابل آگاه باشید. وب سایت های اینترنتی در این زمینه می توانند کمک شایانی به شما کنند. می توانید مدل های متنوع سیم و کابل را بر روی وب سایت های معتبری نظیر دکتر تامین مشاهده کنید. همچنین قیمت انواع سیم و قیمت انواع کابل نیز بر روی این وب سایت ها موجود است که می تواند در روند خرید سیم و کابل بسیار موثر باشد.

در حین خرید توجه داشته باشید که صرفا قیمت را مبنا قرار ندهید. به این صورت نیست که همواره کابل ها و سیم هایی که قیمت بالایی دارند، بهترین کابل مورد نظر باشند. البته اینکه همیشه به دنبال خرید ارزانترین سیم و کابل باشید هم باعث می شود سیم کشی ساختمان شما از کیفیت مطلوبی برخوردار نباشد.

برخی کابل های تقلبی در بازار موجود هستند که شما با خرید آنه احتمالا هزینه ی بسیار کمتری را پرداخت خواهید کرد. اما این قضیه نباید شما را فریب دهد. کابل ها و سیم های تقلبی ارزانترین سیم و کابل موجود در بازار هستند، اما دارای روکش های ضعیف ئ هادی جریان الکتریسیته ی بسیار بی کیفیت هستند.

برند هایی همچون سیم و کابل مشهد، سیم و کابل خراسان و سیم و کابل دماوند از برترین برند های موجود در بازار هستند. این سیم ها و کابل ها بیشترین استفاده را در سیم کشی ساختمان ها دارند.

به منظور تشخیص کابل و سیم های تقلبی از کابل و سیم های اصلی، به مطالب زیر توجه کنید.

نحوه تشخیص سیم و کابل تقلبی

ارزانترین سیم و کابل هایی که در بازار موجود هستند، کابل و سیم های تقلبی هستند. فرض کنید که می خواهید یک سری کابل به منظور کابل کشی ساختمان خود خریداری کنید. کابل های تقلبی می توانند باعث بروز مشکلات بسیاری شوند. برخی از این مشکلات عبارتند از:

 • سوختن دستگاه های برقی یکی از شایع ترین اتفاقاتی است که می تواند بر اثر سوختگی های خفیف یا سنگین کابل و سیم برق رخ دهد. پ
 • استفاده از هادی های بی کیفیت آلومینیومی می تواند باعث بروز آتش سوزی در منزل شما شود.
 • اغلب روکش سیم های تقلبی غیر استاندارد هستند و سوختن آنها ممکن است باعث ایجاد گاز های سمی شود که برای سلامت انسان بسیار مضر و خطرناک هستند.

حال میخواهیم ببینیم که چگونه می توان این مشکل را رفع کرد و کابل های تقلبی را از کابل های اصلی تشخیص داد. برخی از رایج ترین شیوه ها عبارتند از:

 • در سیم های با کیفیت و اصل از هادی مس برای عبور جریان الکتریسیته استفاده شده است. بنابراین با برش زدن سطح مقطع سیم از این مسئله مطمئن شوید. در حال حاضر از برخی ترکیبات شامل آلومینیوم نیز برای تولید کابل برق استفاده می کنند تا قیمت محصول را کاهش دهند.
 • وزن و قطر زیاد روکش سیم می تواند دلیلی بر بی کیفیت بودن یا تقلبی بودن آن باشد. برخی از تولید کنندگان با کاستن از وزن هادی و قطور کردن روکش عایق، سعی در فریب دادن خریداران دارند.
 • به برند سیم و بسته بندی آن دقت کنید و همچنین مطمئن شوید که علامت استاندارد و شماره پروانه بر روی سیم و کابل وجود داشته باشد.
 • در صورت برش دادن سطح مقطع یک سیم، در صورتی که سیم استاندارد باشد، هادی جریان مسی را در مرکز آن مشاهده خواهید کرد. در سیم کشی ساختمان خود از اینچنین سیم و کابل هایی بهره ببرید.
 • با توجه به مورد بالا، اگر پس از برش دادن سطح مقطع کابل متوجه شدید که قطر عایق در اطراف هادی یکسان نیست، در حال خرید یک کابل برق تقلبی یا بی کیفیت هستید.
 • در کابل های با کیفیت، عایق سیم به راحتی از هادی جدا می شود.

جمع بندی

 • برق کشی ساختمان ها یکی از مهمترین بخش های ساخت یک ساختمان است و نباید آن را ساده گرفت.
 • شیوه های مختلفی برای سیم کشی ساختمان ها وجود دارد.
 • سیم کشی با غلاف سربی، داکت سیم کشی توکار و داکت سیم کشی روکار از مرسوم ترین شیوه های کابل کشی ساختمان ها هستند.
 • سیم و کابل شیلد دار، کابل و سیم افشان و کابل و سیم زمینی از پر استفاده ترین سیم و کابل های مورد استفاده در ساختمان سازی ها هستند.
 • استفاده از کابل های تقلبی در برق کشی ساختمان ها بسیار خطرناک است و می تواند باعث به وجود آمدن خطرات جانی و مالی شود.
 • با رعایت چند اصول ساده می توانید کابل های تقلبی را تشخیص دهید.
 • ارزانترین سیم و کابل ها همواره ممکن است موجب کاهش شدید کیفیت سیستم سیم کشی ساختمان شما شوند.
 • برای خرید سیم و کابل می توانید قیمت انواع سیم و قیمت انواع کابل را بر روی وب سایت دکتر تامین مشاهده کنید.

خرید سیم و کابل سیم و کابل فروش سیم و کابل فروشگاه اینترنتی سیم و کابل

میانگین امتیازات

User Rating: 4.55 ( 1 votes)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن