شهریور ۱۳, ۱۳۹۸
0 نظر

۷ ابزار مهم برای دیوار چینی

زمانی که می خواهید فضا های داخلی را در یک ساختمان تقسیم بندی کرده و ایجاد محوطه کنید، صحبت از دیوار چینی به میان می آید. ساخت دیوار ها باعث ایجاد حریم در ساختمان ها می شود. معمولا دور هر ملک یا زمینی از یک دیوار استفاده می شود و سپس از یک سری دیوار [...]
385 بازدید
دیوار چینی

زمانی که می خواهید فضا های داخلی را در یک ساختمان تقسیم بندی کرده و ایجاد محوطه کنید، صحبت از دیوار چینی به میان می آید. ساخت دیوار ها باعث ایجاد حریم در ساختمان ها می شود.

معمولا دور هر ملک یا زمینی از یک دیوار استفاده می شود و سپس از یک سری دیوار های داخلی برای تفکیک فضای داخلی استفاده می شود.

در دیوار چینی از مصالح و لوازم بنایی گوناگونی استفاده می شود. با توجه به اینکه دیوار را در چه مکانی می خواهید بچینید و اینکه دیوار باید از لحاظ ظاهری در چه وضعیتی قرار داشته باشد، از مصالح گوناگونی برای چیدن دیوار ها استفاده می شود.

برخی از انواع مصالحی که در ساخت دیوار ها مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از:

مصالح ساختمانی
 • انواع آجر
 • تیغه های گچی
 • انواع بلوک های سیمانی فوم دار و ساده
 • لاشه شنگ
 • سنگ مالون
 • سنگ صفحه ای

گاهی اوقات شما فقط می خواهید که فضا ها را تفکیک کنید یا اینکه محوطه به وجود آورید. در چنین شرایطی معمولا از مصالح آجری استفاده می شود یا بلوک های سیمانی مورد استفاده قرار می گیرند.

اما گاهی اوقات شرایط متفاوت است و شما می خواهید محوطه سازی و فضا سازی به زیبایی صورت بگیرد. برای این هدف شما باید از مصالح زیباتری نظیر سنگ ها بهره ببرید. معمولا برای دیوار چینی ویلا ها و مراکز تجاری و گردشگری و ساختمان های لوکس از این مصالح استفاده می شود.

زمانی که صحبت از بنایی و چیدن دیوار ها به میان می آید، آشنایی با لیست لوازم بنایی و مهمترین ابزار بنایی کم اهمیت تر از شناخت مصالح مورد نیاز برای این کار نیست.

ابزاری که بسیار در بنایی و دیوار چینی مورد استفاده قرار می گیرند و بدون استفاده از آنها کار شما به طور اصولی و استاندارد انجام نمی شوند، عبارتند از:

 • شمشه بنایی یا تراز بنایی
 • انواع بیل
 • فرغون
 • شاقول
 • ریسمانکار
 • کمچه
 • تخته ماله
ابزار بنایی

اگر تا به حال یک پروژه دیوار چینی یا بنایی را از نزدیک مشاهده کرده باشید متوجه خواهید شد که در تمام پروژه ها از ابزار هایی که لیست آنها را در اینجا آورده شده اند استفاده می شود. عدم استفاده از هریک از این ابزار سبب می شود که کار شما کیفیت لازم را نداشته باشد.

در این مقاله می خواهیم شما را به طور کامل با هر یک از این ابزار های بنایی و دیوار چینی آشنا کنیم. هر یک از این تجهیزات وظیفه خاصی دارند که در کنار هممی توانند باعث چیدن یک دیوار استاندارد شوند.

مهمترین ابزار بنایی

در میان تمام لوازم و ابزاری که در چیدن دیوار ها و به طور کلی در بنایی مورد استفاده قرار می گیرند، برخی از آنها از اهمیت بالاتری برخوردار هستند که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

بیل

ساختمان سازی را می توان به عنوان یکی از مشاغلی که بیشترین نیاز را به بیل دارد معرفی کرد. وقتی از کنار پروژه های بزرگ و کوچک ساختمان سازی عبور می کنید، کارگران زیادی را می بینید که در حال کار کردن با این وسیله کاربردی هستند.

فردریک تیلور شخصی بود که در بین سال های ۱۸۹۰ تا ۱۹۱۰ با بررسی و آنالیز نیاز های حرکتی کارگران این وسیله را ارتقاء داد. فردریک تیلور مدعی شد که باید در این بخش سرمایه گذاری شود و بیل هایی تولید شوند که قابلیت های آنها ارتقا یابند.

او بر این باور بود که تولید بیل هایی با قابلیت های خوب باعث می شود که راندمان کاری کارگران افزایش یابد و از لحاظ اقتصادی برای کارفرمایان قابل توجیه باشد.

اگرچه صحبت ها و ایده های او در آن زمان به سرعت مورد توجه قرار نگرفت و صنایع از او حمایت چندانی نکردند، اما چندین سال بعد تولید بیل به صورت تخصصی برای صنایع مختلف شروع شد.

این وسیله دیوار چینی شامل یک سری مقعر برای کند و کاو است که شبیه به یک تیغه پهن با نوک منحنی است.

برای بنایی یا چیدن دیوار ها باید به میزان کافی پی کنده شود تا دیوار به اندازه کافی استحکام داشته باشد.

بیل

در میان مدل های متنوعی که از این وسیله در بازار موجود است، بیل حفاری به نوعی یک مدل پر استفاده است و می تواند به جای مدل های دیگر هم به کار برده شود. البته نمی توان گفت که مدل حفاری به راحتی می تواند جایگزین دیگر مدل ها شود، اما تا حدود زیادی قابلیت انجام وظایف آنها را دارد.

آنچه که توانسته بیل حفاری را برای حفاری های عمیق مناسب کند، گوشه های منحنی آن است که قادر هستند به شما کمک کنند تا خاک و مواد درون آن را راحت تر از زمین خارج کنید.

برای شروع دیوار چینی باید در مرحله اول جنس زمین و خاک آن را شناسایی کنید و پس از آن با استفاده از بیل های مناسب حفاری شروع به کندن زمین کنید.

در پروژه های بزرگ و زمانی که قرار باشد دیوار های بلند و ضخیم در محلی نصب شوند، معمولا از بیل های مکانیکی برای کندن زمین استفاده می شود. اما زمانی که هدف چیدن دیوار های معمولی و متوسط باشد، استفاده از بیل های حفاری بسیار رایج است.

شکل تیغه ی بیل به کیفیت و سفتی ماده ای بستگی دارد که قرار است با آن کار کنید. برای مثال بیل هایی که برای باغبانی مورد استفاده قرار می گیرند با مدل هایی که برای دیوار چینی از آنها استفاده می شود، کاملا متفاوت است.

برای خاک های نرم، مدل های چهار گوش کار شما را پیش می برد. در کل برای شرایط نرمال یک مدل ساده از بیل ها با تیغه منحنی حفاری بهترین انتخاب است.

مواد اولیه ای که در ساخت تیغه یک بیل مورد استفاده قرار می گیرد نیز از نکات مهمی است که باید در حین خرید بیل ها مد نظر داشته باشید.

ارزان ترین ها آن هایی هستند که از استیل ساخته شده اند. این نکته را مد نظر داشته باشید که اگر با ضربه زدن بر روی تیغه بیل صدایی نظیر موسیقی به گوشتان برسد، می توانید آن را خریداری کنید و مطمئن باشید که دارای دوام بالایی است.

گاهی اوقات پیش می آید که شما می خواهید عملیات دیوار چینی را بر روی زمینی با خاک سفت انجام دهید. در این شرایط بهتر است اقدام به خرید بیل ساخته شده از مواد کامپوزیت سبک کنید که دارای تیغه استیل استاینلس یا همان استیل ضد زنگ هستند.

استیل ضد زنگ دوام بالایی دارد و به راحتی خراب نمی شود. همچنین برای این شرایط بهتر است از بیل هایی استفاده کنید که یک سمت تیغه آن اره ای است. همچین تیغه ای در مناطق سفت راحت تر حفاری می کند.

بیل های تیتانیومی سبکی و قدرت بالای آن هاست. این مدل دچار خوردگی نمی شوند، زنگ نمی زنند و و البته از استیل استاینلس یا همان استیل ضد زنگ با دوام تر هستند.

برای تشخیص تیتانیوم اصل از تقلبی در حین خرید، با یک قطعه فلزی بر روی آن بکشید. اگر علائمی از خط و خش یا رنگ فلز بر روی تیتانیوم باقی بماند، قطعا تیتانیوم تقلبی است.

مدل بیلی که برای کندن زمین به منظور دیوار چینی از آن استفاده می کنید باید بتوان به راحتی با آن کار کرد و با دوام باشد. توجه داشته باشید که لازم نیست این وسیله وزن سنگینی داشته باشد.

اگر وزن بیل سنگین باشد به سرعت کار کردن با آن شما را خسته خواهد کرد. البته مدل هایی که وزن سبک هم دارند اغلب دوام مناسبی ندارند. سعی کنید تعادلی میان دوام و وزن برقرار کنید.

شمشه یا تراز بنایی

یکی از پرکاربردترین ابزار بنایی و دیوار چینی که بنا ها از آن استفاده می کنند، شمشه بنایی یا تراز بنایی است. شما باید مطمئن شوید که دیوار ها کاملا از لحاظ عمودی و افقی تراز هستند. وسیله ای که می تواند به خوبی این کار را برای شما انجام دهد شمشه بنایی است.

 • این وسیله پرکاربرد معمولا در دو نوع چوبی و فلزی در بازار موجود است.
 • طول تراز بنایی می تواند بسیار متفاوت باشد و ابعاد آن کاملا به نوع مصرف شما بستگی دارد. عموما طول مدل هایی که در بازار موجود هستند بین ۷۰ تا ۳۰۰ سانتی متر طول دارند.
 • سطح مقطع این وسیله پرکاربرد و اساسی در دیوار چینی معمولا ۳*۳ سانتیمتر تا ۵*۵ سانتیمتر است.
 • شمشه آهنی و شمشه آلومینیومی بسیار مستحکم تر و با دوام تر از مدل های چوبی هستند. با اینکه استفاده از مدل های چوبی تراز بنایی هنوز منسوخ نشده است، اما این روز ها در اکثر پروژه های کوچک و بزرگ از مدل های فلزی استفاده می شود.
 • توجه داشته باشید که بهترین سایز برای پروفیل های تولید کننده شمشه بنایی، قوطی هایی با سطح مقطع ۴*۴ است.
تراز بنایی
 • در میان تمام مدل های فلزی این وسیله، شمشه آلومینیومی بهترین مدل موجود در بازار است.
 • مدل های فلزی معمولا دچار زنگ زدگی می شود. اما در میان تمام مدل های فلزی، آنهایی که از آلومینیوم ساخته شده اند دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی و زنگ زدگی هستند. همچنین وزن مدل های آلومینیومی نیز کمتر از سایر مدل های فلزی است.
 • اگر به کارگاه های ساختمانی سر زده باشید متوجه خواهید شد که شمشه آلومینیومی به دلیل ویژگی های عالی و خواص فوق العاده ای که دارد، پر استفاده ترین نوع شمشه بنایی است.

در هنگام کار با این وسیله باید یک سری نکات را مورد توجه قرار دهید تا پس از مدتی استفاده خراب و غیر قابل استفاده نشود.

 • زمانی که کار خود را با شمشه آهنی، آلومینیومی یا چوبی به اتمام رساندید، حتما باید آن را به خوبی تمیز کنید. دیوار چینی شما معمولا با موادی مانند بتن، گچ یا سیمان همراه است. بنابراین پس از پایان کار باید به خوبی تمیز شوند تا دچار خوردگی و زنگ زدگی نشوند.
 • اگر به جای شمشه آهنی یا آلومینیومی از مدل چوبی استفاده کنید، باید آن را به دور از رطوبت نگه دارید تا فرسوده نشود.
 • هرگز با تیشه یا چکش بر روی شمشه آلومینیومی ضربه نزنید. این کار باعث می شود که ابزار شما کج شود و دیگر نتوانید دیوار ها را در عملیات دیوار چینی به خوبی تراز کنید.
 • توجه داشته باشید که شمشه بنایی وسیله بسیار حساسی است و اگر از آن به درستی نگهداری نکنید، به سادگی خراب و بلا استفاده خواهد شد.علاوه بر دیوار چینی در اکثر عملیات های بنایی از تراز بنایی استفاده می شود. گاهی اوقات مقیاس کار به حدی بزرگ است که استفاده از مدل های معمولی و رایج (که طول آنها بین ۷۰ تا ۳۰۰ سانتیمتر است) نمی تواند کار شما را به درستی پیش ببرد.
تراز

برای پروژه های بزرگ معمولا از شمشه های برقی استفاده می شود. این وسیله بسیار پیشرفته است و در پروژه های بزرگ و به خصوص در عملیات بتن ریزی برای تراز کردن سطوح استفاده می شود.

مدل های برقی می توانند تا ۶ متر طول داشته باشند. همچنین یک موتور ویبره بنزینی یا برقی بر روی این دستگاه ها سوار شده است که باعث لرزه کمی در دستگاه می شود. ایجاد این لرزه می تواند خلل و فرج های موجود در سطوح را بگیرد و دیوار را تا حد ممکن صاف کند.

شما می توانید تیغه این مدل شمشه ها را تعویض کنید و از تیغه هایی با سایز های مختلف در تراز بنایی برقی خود استفاده کنید.

شاقول

یکی دیگر از وسایلی که در لیست لوازم بنایی به چشم می خورد شاقول است. در اینجا قصد داریم به بررسی این وسیله کاربردی بپردازیم و ببینیم که چه نقشی را در عملیات دیوار چینی ایفا می کند.

به طور خلاصه می توان گفت که کار اصلی این وسیله پرکاربرد در بنایی، کنترل امتداد قائم می باشد. این وسیله از بخش های مختلفی تشکیل می شود و در نهایت در عملیات دیوار چینی و سایر پروژه های بنایی به ما کمک می کند تا بتوانیم امتداد قائم را کنترل کنیم.

فرض کنید که در یک پروژه به این وسیله نیاز داشته باشید. در ابتدا باید بدانیم که چگونه شاقول بسازیم. ابتدا باید یک وزنه برای این ابزار داشته باشید که از جنس فلز است. این وزنه فلزی باید به شکل مخروطی باشد. البته مدل هایی از شاقول نیز در بازار موجود هستند که فلز آنها حالت استوانه ای دارد و انتهای آن به شکل مخروطی است.

برای اینکه بتوانید یک ریسمان را به این وسیله متصل کنید، باید از پیچ و مهره استفاده کنید. ایت پیچ و مهره در مرکز قاعده مخروط قرار می گیرد و ریسمان از درون آن عبور می کند.

روی شاقول یک صفحه کوچک مربعی فلزی وجود دارد که قطر آن حدود ۲ الی ۳ میلیمتر است. هر ضلع این صفحه مربعی باید برابر با قطر قاعده فلز مخروطی شاقول باشد.

شاقول بنایی

در اصطلاح بنایی به این صفحه مربعی شکل فلزی، ترکی نیز گفته می شود. توجه داشته باشید که این صفحه می تواند به شکل دایره ای هم باشد. اگر این صفحه به شکل دایره ای باشد هم قطر آن باید برابر با قطر سطح مقطع فلز مخروطی باشد.

روی این صفحه فلزی یک سوراخ ریز وجود دارد که ریسمان شاقول باید از درون آن هم عبور کند.

با انجام این مراحل در نهایت شما می توانید یک شاقول بسازید و در پروژه بنایی یا دیوار چینی خود از آنها استفاده کنید.

در اینجا قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که شاقول چگونه کار می کند.

اگر این وسیله را در امتداد قائم دیوار نگه دارید و صفحه فلزی این وسیله مماس با دیوار قرار بگیرد، باید وزنه فلزی نیز در پایین آن با دیوار مماس شود. اگر این حالت رخ دهد که شما یک دیوار استاندارد راچیده اید و مشکلی وجود ندارد. در غیر اینصورت دو حالت به وجود می آید که در ادامه آنها را بررسی می کنیم.

 1. اگر سطح پایین دیوار با وزنه شاقول فاصله داشته باشد، دیوار را سر سفت می گویند.
 2. اگر وزنه کاملا به دیوار چسبیده باشد، باید ترکی را با فاصله از دیوار نگه داریم تا ببینیم که دیواری که آن را چیده ایم چه مقدار با حالت عمود فاصله دارد.

پس از اینکه به طور دقیق میزان خطای موجود در کار خود را متوجه شویم، باید آن را اصلاح کنیم و سپس عملیات دیوار چینی را ادامه دهیم.

ریسمانکار

زمانی که قصد داریم عملیات دیوار چینی را انجام دهیم، باید از تمام امکانات و تجهیزات ممکن استفاده کنیم تا کاری با کیفیت را انجام دهیم. نخ ریسمانکار یکی از وسایلی است که می تواند به شما کمک کند کیفیت کار خود را از لحاظ ظاهری و از لحاظ کیفی بالا ببرید.

معمولا زمانی در یک پروژه دیوار چینی اقدام به ریسمان کشی می شود که طول دیوا زیاد باشد و نتوانیم با اتکا به چشمان خودمان یک دیوار کاملا متوازن را بچینیم.

نخ بنایی

معمولا طول نخ ریسمانکار نباید بیشتر از ۴ متر باشد. اگر ریسمان شما از جنس ابریشم باشد تنها می توانید طول آن را به ۶ متر ارتقا دهید. سعی کنید در دیوار چینی فاصله ریسمان با آجر، بلوک یا… کمتر از ۱ میلی متر و بیشتر از ۲ میلی متر نباشد.

اگر نخ ریسمانکار شما به آجر بچسبد، باعث به وجود آمدن شکم می شود و به مشکل بصری بر خواهید خورد. با به کار بردن صحیح ریسمان ها و انجام یک ریسمان کشی حرفه ای می توانید شاهد چیدن متوازن آجر ها باشید.

با استفاده از نخ ریسمانکار می توانید پس از ریختن ملات، آجر ها را در کنار هم تراز کنید و مانع از ایجاد شکم در طول دیوار شوید. اگر طول دیوار شما کمتر از ۴ تا ۶ متر باشد، می توانید ریسمان کشی را به صورت یکسره انجام دهسد و در غیر این صورت باید این کار را به صورت حصاری انجام دهید.

در عملیات ریسمان کشی باید طبق اصولی که به آنها اشاره کردیم، نخ را به دو آجر در ابتدا و انتهای مسیر دیوار چینی ببندید. اگر طول دیوار شما بیشتر از ۴ تا ۶ متر باشد باید این کار را چندین بار انجام دهید. استفاده از نخ ریسمانکار با متراژ بیش از ۴ تا ۶ متر به هیچ عنوان حرفه ای و استادانه نیست.

در حین ریسمان کشی دقت کنید که ریسمان شما شل نباشد. همانطور که اشاره شد باید حتما ریسمانکار بین ۱ الی ۲ میلی متر از آجر ها جدا باشد. با استفاده از این ریسمان یک ردیف را دیوار چینی می کنند و سپس ریسمان را برداشته و کار چیدمان ردیف دیگری از دیوار را آغاز می کنند.

پس اینکه هر ردیف از دیوار چیده شد، آن را با تراز و شاقول نیز بررسی می کنند تا دیوار به صورت استاندارد بالا بیاید و چیده شود. پس از بررسی تمام موارد، ردیف دیگری از دیوار چیده می شود.

توجه داشته باشید که یک استاد بنایی و فردی که می خواهد دیوار چینی را به درستی انجام دهد، باید پس از انجام هر رج این موارد را بررسی کنیم و سپس وارد مرحله بعدی شویم.

کمچه

اگر بخواهیم لیستی از مهمترین ابزار بنایی را معرفی کنیم، بدون تردید کمچه در این لیست قرار می گیرد. تقریبا تمام بنا ها از این وسیله استفاده می کنند و حالا قصد داریم ببینیم که کاربرد کمچه چیست.

اگر قرار است دیوار چینی به درستی انجام شود و تمام اجزا به صورت متوازن در کنار هم قرار بگیرند، باید ملات به درستی و یک اندازه بر روی سطوح پخش شوند.

کمچه یک ابزار بسیار ساده بنایی می باشد که به صورت دستی از آن استفاده می شود و کاربرد آن پخش یکنواخت ملات بر روی سطح کار، بند کشی و ماهیچه کشی است.

برای انواع کار های بنایی و به خصوص کار با سیمان می توانید از این وسیله کاربردی استفاده کنید.

عموما صفحه این وسیله به صورت مثلثی یا ذوزنقه است و با فولاد ساخته می شود. در انتهای این صفحه فولادی یک دسته چوبی یا پلاستیکی قرار دارد که توسط یک میله فلزی مستحکم به صفحه متصل می شود.

این دسته به گونه ای ساخته می شود که بتوان به راحتی با آن کار کرد. کمچه هایی که در بازار موجود هستن معمولا دارای دسته های ساده یا خمیده هستند.

کمچه بنایی

اگر برای خرید این این وسیله کاربردی به بازار سر بزنید، متوجه می شوید که مدل های مختلفی از آنها موجود است. این تفاوت معمولا در شکل ظاهری کمچه قابل مشاهده است و آنها را برای موارد مصرف خاصی ایده آل می کند.

برخی از مهمترین مدل های کمچه را در ادامه معرفی کرده ایم.

گرد

از آنجایی که لبه صفحه فولادی در این مدل گرد است، این نام را برای آن انتخاب کرده اند. به طور معمول این نوع کمچه برای پخش کردن و تقسیم ملات بر روی دیوار های آجری کاربرد فراوانی دارد.

همچنین برای فرش کردن کف نیز بهتر است از مدل لب گرد این ابزار استفاده کنید.

تخت

اگر قصد دارید که مکانی را سیمان کاری کنید یا از پلاستر در آنجا استفاده کنید، بهترین گزینه استفاده از کمچه تخت است.

تیز

نام این مدل هم از آنجایی می آید که نوک صفحه فولادی کاملا تیز است. از این مدل هم به طور معمول برای سیمان کاری استفاده می شود.

توجه داشته باشید که می توانید از این کمچه ها به جای یکدیگر استفاده کنید. اما اگر قصد دارید که کاملا اصولی کار کنید و عملیات دیوار چینی را انجام دهید، بهتر است در هر موقعیتی از کمچه مناسب استفاده کنید.

تخته ماله

به دلایل خاصی نیاز است که پس از اتمام مراحل دیوار چینی از تخته ماله استفاده شود. معمولا روی دیوار ها را با استفاده از لایه های سیمانی یا بتنی می پوشانند. در این مرحله لازم است تا در نهایت روی این مواد ماله کشی شود.

 • این کار باعث می شود تا سنگدانه های درشت به درون سیمان، بتن و… نفوذ کنند.
 • همچنین این کار باعث می شود که سطح حالت کاملا یکنواختی به خود بگیرد و تمام منافذ موجود در آن از بین برود.
 • در دیوار های بتنی، استفاده از تخته ماله سبب می شود که تراکم سطح بتن افزایش یابد.
تخته ماله

تخته ماله های دستی معمولا از جنس چوبی، آلومینیومی و منیزیمی هستند. از آنجایی که ماله های منیزیمی و آلومینیومی بسیار راحت تر در سطح حرکت می کنند، با اعمال انرژي کمتری نسبت به ماله های چوبی می توانید ماله را به حرکت در آورید.

اگر می خواهید بتن را با استفاده از تخته ماله ماله کشی کنید، حتما باید از مدل های فلزی استفاده کنید. ماله های چوبی به سطح بتن می چسبند و سختی کار شما را چند برابر می کنند.

برای اینکه عملیات ماله کشی به درستی انجام شود، باید تخته ماله را با عرض کامل بر روی سطح قرار دهید و آن را با حرکت قوسی بر روی سطح به حرکت در آورید. این کار معمولا به عنوان آخرین مرحله دیوار چینی انجام می شود و پس از آن عملا کار به پایان می رسد.

فرغون

هفتمین و آخرین وسیله ای که در لیست لوازم بنایی آن را بررسی می کنیم، فرغون است. این وسیله که به صورت فرقون و فرغان هم نوشته می شود یک وسیله نقلیه حمل بار به صورت دستی است.

این وسیله توسط یک نفر هدایت می شود و این فرد با گرفتن دو دسته ای که برای فرغون تعبیه شده است، می تواند آن را به حرکت در آورد.

این وسیله معمولا دارای یک چرخ است که در وسط و جلوی آن نصب شده است که می تواند وزن مشخصی را تحمل کند. این وزن مخصوص به کیفیت و جنس مواد اولیه به کار رفته در ساخت این وسیله ارتباط مستقیم دارد.

طراحی فرغون به گونه ای است که وزن بار داخل آن بین فردی که آن را حمل می کند و چرخی که در زیر آن تعبیه شده است پخش می شود. از این رو شما گاها شاهد این هستید که افراد بار هایی که بسیار فراتر از قدرت بدنی آنها است را با فرغون حمل می کنند.

زمانی که قصد دیوار چینی را دارید، به طور قطع نیاز داریدآجر، بلوک و سایر مصالح مورد نیاز کار را از محلی به محل دیگر انتقال دهید. بنابراین استفاده از فرغون ها در عملیات دیوار چینی و سایر عملیات بنایی امری عادی و رایج است.

علاوه بر صنعت ساختمان سازي، در باغبانی و کشاورزی هم از این وسایل استفاده می شود.

برای خریداران و مصرف کنندگان این وسیله بسیار اهمیت دارد که در مورد حجم یا گنجایش آن اطلاعات داشته باشند.

به طور معمول گنجایش این وسیله حمل و نقل دستی حدود ۱۷۰ لیتر است.

مدل های دو چرخ این وسیله نیز در بازار موجود است که با استفاد ه از آنها می توانید بار ها را با ثبات بیشتری حمل کنید. البته توجه داشته باشید که مدل های تک چرخ قدرت مانور شما را افزایش می دهند و می توانید در فضا های کوچک و در زمین های نا هموار هم با آنها حرکت کنید . مصالح ساختمانی را جابجا کنید.

بدون تردید زمانی که صحبت از دیوار چینی یا هر نوع عملیات بنایی دیگری به میان می آید، فرغون در لیست مهمترین ابزار بنایی مطرح می شود و یکی از ۷ ابزار مهم برای دیوار چینی است.

فرغون

خرید ابزار مهم برای دیوار چینی

حال که با لیست لوازم بنایی و کاربرد های آنها آشنا شدید، باید فروشگاهی معتبر را پیدا کنید که ابزاری با کیفیت به شما ارائه دهند. همانطور که حتما می دانید، برند های مختلفی که اقدام به تولید لوازم و ابزارآلات بنایی می کنند، از مواد اولیه مختلفی در تولیدات خود بهره می برند.

مانند هر کالای دیگری، شما باید محصول مورد نظر خود را از فروشگاهی معتبر و با سابقه درخشان در امر عرضه محصولات با کیفیت تهیه کنید.

فروشگاه آنلاین دکتر تامین یکی از بزرگترین فروشگاه های اینترنتی عرضه لوازم بنایی در کشور است. کیفیت بالای محصولات این فروشگاه سبب شده تا نام آن به عنوان یکی از بزرگترین عرضه کنندگان تجهیزات ساختمانی در کشور شناخته شود.

ارائه محصولات با کیفیت از بهترین برند ها و با نازل ترین قیمت از ویژگی های فروشگاه دکتر تامین است.

شما می توانید لیست تمام لوازم بنایی را در وب سایت دکتر تامین مشاهده کنید و از قیمت های به روز این محصولات مطلع گردید. تنوع محصولات این فروشگاه سبب می شود که بتوانید به سادگی آنچه را که احتیاج دارید در کمترین زمان ممکن و با بهترین قیمت خریداری کنید.

جمع بندی

 • زمانی که قصد انجام یک پروژه دیوار چینی یا هر پروژه بنایی دیگری را دارید، ۷ ابزار بسیار مهم وجود دارند که برای انجام اصولی پروژه خود باید از آنها استفاده کنید.
 • بیل یکی از اولین و کاربرد ترین ابزار علی بنایی است که برای مخلوط کردن، زیر و رو کردن و ریختن ملات درون فرغون مورد استفاده قرار می گیرد.
 • شمشه یا تراز یکی دیگر از ابزارآلات مورد استفاده در بنایی است. این وسیله به خصوص در دیوار چینی کاربرد ویژه ای دارد و باعث می شود سطح دیوار کاملا یک دست گردد.
 • شمشه آهنی و شمشه آلومینیومی از پرکاربردترین مدل های موجود در بازار هستند. مدل های چوبی این وسیله کمتر مورد استفاده قرار می گیرند.
 • شاقول باعث می شود که رج های دیوار شما کاملا توازن داشته باشد.
 • نخ ریسمانکار زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که طول دیوار شما زیاد باشد و این خطر وجود داشته باشد که نتوانید تنها با استفاده از قدرت بینایی خود آجر های یک ردیف را دقیقا در کنار هم و اصطلاحا لب به لب قرار دهید.
 • ریسمان کشی با استفاده از یک ریسمان تنها برای ۴ الی ۶ متر مجاز است و برای بیشتر از آن باید از یک ریسمان جداگانه استفاده کنیم.
 • کمچه وسیله ای دستی است که با استفاده از آن می توانید ملات را بر روی دیوار و سایر سطوح پخش کنید.
 • کمچه ها معمولا در سه مدل لب گرد، لب تیز و لب مسطح موجود هستند.
 • تخته ماله یکی از وسایل بسیار پرکاربرد در بنایی و دیوار چینی است که با استفاده از آن می توانید سنگ های درشت ملات را به داخل دیوار فرو کنید و یک سطح کاملا صاف را به وجود آورید.
 • فرغون هم یکی از ۷ ابزار مهم برای دیوار چینی است که وظیفه جابجا کردن مواد و مصالح را به عهده دارد.
 • فرغون با تقسیم بار موجود در آن میان فردی که آن را حمل می کند و چرخ یا چرخ هایی که در زیر آن قرار دارد، باعث می شود افراد بتوانند بار های بسیار سنگین را حمل کنند.
 • ظرفیت فرغون ها حدود ۱۷۰ لیتر است.
 • فروشگاه آنلاین دکتر تامین یکی از بزرگترین عرضه کننده های تجهیزات ساختمانی و ابزار بنایی در کشور است.
محصولات مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *