شهریور ۲۳, ۱۳۹۸
0 نظر

۸ مدل روشویی جدید برای سرویس بهداشتی (همراه با تصویر)

انتخاب مدل روشویی ها از تجهیزات اساسی موجود در سرویس بهداشتی حساب می شوند و نمی توان سرویس بهداشتی را بدون آنها تصور کرد. چه در منزل شما از توالت ایرانی استفاده شود، چه از توالت فرنگی و چه به طور هم زمان از هر دوی این توالت ها استفاده شود، در کنار آنها و [...]
303 بازدید
مدل روشویی

انتخاب مدل روشویی ها از تجهیزات اساسی موجود در سرویس بهداشتی حساب می شوند و نمی توان سرویس بهداشتی را بدون آنها تصور کرد. چه در منزل شما از توالت ایرانی استفاده شود، چه از توالت فرنگی و چه به طور هم زمان از هر دوی این توالت ها استفاده شود، در کنار آنها و با فاصله ی مناسب از سنگ توالت یا توالت فرنگی، از انواع مدل روشویی می توان استفاده کرد.

همچنین بنا به نیازی که دارید، می توان در حمام یا در مکان های عمومی نیز از این تجهیزات بهره برد. مدل روشویی و برند های مختلف در بازار موجود است که انتخاب آنها علاوه بر اینکه کاملا سلیقه ای است، به فضای موجود در سرویس بهداشتی شما نیز مرتبط است.

برخی از انواع مدل روشویی ها که توسط تولید کنندگان این تجهیزات تولید و به بازار عرضه می شوند عبارتند از:

جدیدترین مدل روشویی
 • مدل روشویی پایه دار
 • مدل روشویی نیم پایه
 • مدل روشویی رو کابینتی
 • مدل روشویی زیر سنگی
 • مدل روشویی رو سنگی
 • مدل روشویی پایه سرخود
 • مدل روشویی بدون پایه
 • مدل روشویی گرد

مدل هایی که نام آنها را مشاهده می کنید، تنها بخشی از مدل روشویی های جدید و پر طرفدار این محصول هستند که در سرویس بهداشتی بسیاری از خانه ها احتمالا یکی از این مدل ها را مشاهده می کنید. همچنین جنس مواد تشکیل دهنده یا همان مواد اولیه که در ساخت آنها مورد استفاده قرار می گیرد، رنج گسترده ای از مواد را شامل می شود. برخی از مواد اولیه که در ساخت مدل روشویی ها مورد استفاده قرار می گیرند، عبارتند از:روشویی هایی

 • گرانیت
 • سنگ مرمر
 • کامپوزیت
 • لمینت
 • سرامیک
 • فولاد
 • چینی بهداشتی
جنس مدل روشویی

البته مدل روشویی را می توان از سنگ های دیگری هم تولید کرد که برخی از نمونه های آنها را ممکن است در بازار مشاهده کنید. در مجموع مواد اولیه ای که نام برده شدند، پر استفاده ترین مواد برای ساخت این محصولات مهم و کاربردی هستند. شما بر اساس رنگ کاشی ها، سنگ توالت و فضایی که در سرویس بهداشتی در اختیار دارید، می توانید یکی از مدل های روشویی را برای خانه ی خود خریداری کنید.

انواع مدل روشویی های گرد، مربعی، مستطیلی و… از این تجهیزات موجود می باشد که انتخاب آن هم به سلیقه و طراحی سرویس بهداشتی مربوط می شود. در کل شما انتخاب های متعددی در هنگام خرید روشویی دارید که در هنگام خرید متوجه آن خواهید شد. روشویی مروارید، روشویی کرد و روشویی پارس سرام برخی از بهترین برند های موجود در بازار هستند که این محصول پر استفاده را تولید و عرضه می کنند.

این تولید کنندگان معتبر علاوه بر عرضه ی این محصول، انواع کاسه توالت زمینی عادی و طبی را نیز عرضه می کنند. در ادامه بیشتر و به طور کامل با مدل های متنوع روشویی و جنس مواد تشکیل دهنده ی آنها آشنا شده و در مورد نحوه ی اتصال روشویی به لوله ها و فاضلاب اشاره خواهیم کرد.

روشویی پایه دار

یکی از قدیمی ترین مدل روشویی های موجود در بازار، روشویی پایه دار است. این محصول از آنجایی که قابلیت پوشش لوله های فاضلابی و لوله های آب را دارد، سال های بسیار مورد توجه بوده است. در قدیم اکثر لوله های فاضلابی در سرویس بهداشتی به صورت روکار بودند و از این رو لازم بود تا این لوله ها را به وسیله ی پوشش مناسبی پنهان کرد. مدل روشویی پایه دار به واسطه ی پایه ای که در زیر آن قرار دارد، بهترین گزینه جهت پنهان کردن این لوله های روکار هستند.

elgin-wc-pan-with-luxury-seat

البته به این شکل نیست که استفاده از این لوله های روکار منسوخ شده باشد. هنوز هم در بسیاری از ساختمان ها شاهد این مدل لوله کشی توسط سازندگان هستیم. بدون تردید در چنین شرایطی خرید و نصب روشویی پایه دار جزء بهترین انتخاب هاست. در بازار می توانید شاهد طرح و رنگ های متعددی از این مدل های پایه دار بشید.

باید بدانید که مدل روشویی پایه دار در دسته ی مدل روشویی های دیواری ساده قرار دارد و اگر به دنبال طراحی های مدرن هستید که سرویس بهداشتی شما را زیباتر جلوه دهد، شاید این مدل بهترین انتخاب شما نباشد. همچنین این مدل روشویی در سایز های متعددی در بازار موجود است و می توان گفت در کوچکترین سرویس های بهداشتی هم می توانید از آنها بهره ببرید.

یکی از معایب این مدل روشویی ها، بدون تردید عدم وجود پیشخوان یا کابینت برای قرار دادن وسایل است. شما بدون شک نیاز پیدا خواهید کرد که قفسه یا کابینت مناسبی را در کنار این مدل تعبیه کنید تا وسایلی نظیر مسواک، ریش تراش، کرم ها، حوله و… را در آن قرار دهید.

مدل روشویی پایه دار توسط برند های معتبری در ایران تولید می شوند. از مهمترین اصول ساخت این دست محصولات که در سرویس بهداشتی به کار می روند، چینی بهداشتی به کار رفته در آنها می باشد. این چینی بهداشتی علاوه بر اینکه باید زیبایی و کیفیت خوبی داشته باشد، همچنین باید به گونه ای تولید شود که رنگ و دوام آن در مدت زمان طولانی ثابت بماند. مدل روشویی مروارید، مدل روشویی کرد و روشویی پارس سرام جزء برند های معتبری هستند که این اصول را به درستی در ساخت محصولات سرویس بهداشتی خود رعایت کرده اند.

طول، عرض و ارتفاع مدل روشویی پایه دار

 • ارتفاع اکثر روشویی های پایه دار بین ۳۳ تا ۳۴ اینچ است که حدودا ۹۰ سانتی متر می شود. این سایز استاندارد برای اکثر افراد بالغ مناسب است و اجازه می دهد تا کار های خود را به راحتی انجام دهند. همچنین این ارتفاع سبب می شود تا اکثر افراد بالغ دسترسی راحتی به کاسه ی شستشو داشته باشند. با این ارتفاع، مدل های پایه دار به سادگی در تمام سرویس های بهداشتی و حمام ها نصب می شوند.
 • طول روشویی پایه دار به محصولی که خریداری می کنید و تولید کننده ی آن محصول مربوط می شود. البته در محصولات نرمال که در اکثر خانه ها شاهد آنها هستیم، طول روشویی پایه دار بین ۲۲ تا ۲۴ اینچ است که حدودا ۶۰ سانتی متر می شود. این طول در واقع فاصله ی دو کناره ی آن از یکدیگر می باشد. البته مدل هایی وجود دارند که طول آنها تا ۴۰ سانتی متر و کمتر از آن هم می رسد. زمانی که می خواهید انتخاب کنید که کدام مدل را برای سرویس بهداشتی خود خریداری کنید، این طول بسیار مهم است و باید در نظر گرفته شود. شما حد اقل باید در سرویس بهداشتی یا حمام خود به اندازه ی طول این محصول، فضای خالی داشته باشید.
 • عرض آخرین و یکی از مهمترین بعد هایی است که باید به منظور خرید و نصب روشویی پایه دار به ان توجه کنید. فاصله آخرین نقطه ی پشت محصول تا نزدیکترین نقطه در جلوی آن، تعریف عرض در مدل های پایه دار است. اگر شما قرار است روشویی پایه دار را به دیوار متصل کنید (که عموما همین کار را می کنید)، فاصله ی جلوی آن تا محل نصب به دیوار در واقع همان عرض محصول است.

توجه داشته باشید که تمام این ابعاد را باید به درستی محاسبه کنید تا مطمئن شوید محصولی که خریداری کرده اید را می توانید به راحتی در سرویس بهداشتی، مستر روم یا حمام خانه ی خود، نصب کنید.

مدل روشویی بدون پایه

از نام این مدل به سادگی می توان متوجه شد که پایه ای برای نگه داشتن فضای شستشو وجود ندارد. در واقع روشویی بدونه پایه به طور مستقیم به دیوار متصل می شود. با اینکه کمتر شاهد این مدل در سرویس های بهداشتی هستیم، اما برای سرویس ها بهداشتی کوچک می تواند بهترین گزینه باشد. در واقع تمام فضای زیرین این مدل خالی است و می تواند به بزرگتر شدن فضای سرویس بهداشتی یا حمام شما کمک کند. در نصب مدل های بدون پایه باید دقت بالایی صورت گیرد تا کاملا محکم بر روی دیوار قرار بگیرد.

در ادامه برخی از معایب و مزایای این مدل را می توانید مطالعه کنید.

 • روشویی بدون پایه باعث می شود حمام یا سرویس بهداشتی شما بیشتر به شکل یک اتاق در آید. با نصب مدل بدون پایه فضای کف سرویس باز می شود، این مکان روشن تر به نظر می آید و البته تمیز کردن سرویس بهداشتی نیز آسانتر می شود. تمیزی سرویس بهداشتی از اهمیت بالایی برخوردار است و روشویی بدون پایه به شما کمک می کند تا راحت تر این وظیفه ی مهم را انجام دهید.
 • همانند روشویی پایه دار، در این مدل هم هیچ گونه کابینت و قفسه ای برای قرار دادن وسایل وجود ندارد. شما می توانید از انواع شلف ها برای قرار دادن کرم ها، مسواک، خمیر ریش، دارو و… در کنار مدل های بی پایه استفاده کنید تا دچار کمبود فضا برای این وسایل نباشید. حتی می توانید از کابینت های کوچک که به صورت جداگانه نصب می شوند هم در کنار آن استفاده کنید.
مدل روشویی بدون پایه
 • یکی دیگر از مزایای روشویی بدون پایه زمانی خود را نشان می دهد که فردی که از ویلچر استفاده می کند، بخواهد از آن بهره ببرد. از آنجایی که هیچ پایه ای در این مدل وجود ندارد، ویلچر به راحتی در جای مناسب قرار می گیرد تا فرد به کار خود برسد.

روشویی نیم پایه

روشویی نیم پایه یکی دیگر از مدل های این محصول است که در بازار وجود دارند. این مدل نسبتا جدید است و آن را در خانه ها و اماکن زیادی مشاهده نمی کنید. همانطور که از نام آن پیداست، پایه این محصول نصف مدل های پایه دار است و بیشتر شبیه به روشویی پایه سرخود هستند.

مدل روشویی نیم پایه

در مدل های بدون پایه، یکی از مشکلات این است که لوله فاضلاب که کاسه ی شستشو را به فاضلاب متصل می کن، دیده می شود. در روشویی نیم پایه این مشکل بر طرف شده است و همان مقدار کمی از پایه که در ساختار محصول وجود دارد، به خوبی لوله فاضلاب را پنهان می کند. از این رو شما شاهد سرویس بهداشتی یا حمام زیباتری هستید که لوله ی فاضلاب به خوبی از دید حذف شده است.

روشویی مروارید، روشویی پارس سرام و روشویی کرد، از بهترین تولید کنندگان و برند های موجود در بازار هستند که اقدام به تولید این محصول می کنند. طول و عرض مدل های نیم پایه عموما با مدل پایه دار یکسان است و تولید کنندگان سعی می کنند از سایز های استاندارد و عمومی برای تولید محصولات خود بهره ببرند.

شما در روشویی نیم پایه نیز همانند مدل پایه دار و بی پایه نیازمند تعبیه ی یک قفسه یا کابینت برای قرار دادن وسایل خود هستید. همچنین افرادی که از ویلچر استفاده می کنند هم می توانند به خوبی از این محصول بهره ببرند.

روشویی پایه سرخود

یکی دیگر از مدل های روشویی که به دیوار متصل می شوند، مدل پایه سرخود است. همانطور که اشاره شد، شکل ظاهری روشویی پایه سرخود و مدل نیم پایه بسیار شبیه به یکدیگر است.

تفاوت اصلی که بین این دو مدل وجود دارد این است که در هنگام قالب ریزی مدل پایه سرخود برای ساخت، محصول را به صورت یکپارچه تولید می کنند. مدل های نیم پایه همانند مدل های پایه دار از دو قسمت اصلی پایه و کاسه شستشو به صورت جداگانه تشکیل می شوند.

در این مدل سطح زمین خالی است و فضای سرویس بهداشتی یا حمام شما بزرگتر به نظر می آید، تمیز کردن سرویس بهداشتی هایی که درای روشویی پایه سرخود هستند، ساده تر است و مسلما افرادی که از ویلچر استفاده می کنند، به راحتی می توانند از آن استفاده کنند.

مدل روشویی پایه سرخورد

از آنجایی که در این مدل هیچ گونه قفسه یا کمد وجود ندارد، برای قرار دادن لوازم ضروری باید از کمد یا قفسه هایی در کنار این مدل بهره برد.

روشویی رو کابینتی

طراحی و دکوراسیون داخلی منازل پیشرفت زیادی کرده و این روز ها بیشتر شاهد استفاده از روشویی رو کابینتی در منازل هستیم. این در حالی است که تا چند سال قبل، افراد بیشتر تمایل به خرید مدل های پایه دار برای منازل خود بودند.

مدل روشویی روکابینتی

مدل رو کابینتی تنوع بیشتری دارد و در عین حال مزیت اصلی این مدل، وجود فضای کافی برای قرار دادن تمام وسایل نظیر حوله ها، مسواک، خمیر دندان، کرم ها، شوینده ها و… است. به دلیل وجود کابینت، لوله های آب و لوله فاضلاب دیده نمی شوند و از این نظر هم در زیبایی سرویس بهداشتی، حمام و مستر روم تاثیر بسزایی دارد.

در مجموع صاحبین خانه در حال حاضر تمایل به نصب مدل های رو کابینتی دارند.کاسه ی شستشو در این مدل معمولا رو یا درون کابینت یا کانتر قرار دارد. مدل های رو کابینتی در واقع شامل چند دسته ی زیر می شوند:

 • روشویی رو کابینتی یکپارچه یکی از مدل هایی است که در این دسته می توانید پیدا کنید. کاسه ی شستشو و کانتر یا کابینت در این مدل از یک جنس هستند و به طور یکپارچه ساخته شده اند. کاسه و کابینت در یک راستا و با طول و عرض یکسان ساخته شده اند.

 یکپارچگی در واقع به این معناست که هیچ درز و شکافی برای اینکه مو و انواع کثیفی ها در آن جای بگیرد، وجود ندارد. تمیز کردن روشویی روکابینتی یکپارچه کار بسیار ساده ای است. یکی از مشکلات یکپارچه بودن، حمل و نقل آن است. وزن این مدل به مراتب بالاتر از دیگر مدل های این دسته است.

 • روشویی رو کابینتی روکار یکی دیگر از مدل های این دسته است و در واقع در این مدل، کاسه و کانتر زیر آن از یکدیگر جدا هستند. کاسه ی شستشو دارای لبه هایی است که می توان از این طریق آن را درون سوراخ تعبیه شده بر روی کانتر یا کابینت قرار داد و مطمئن شد که در سر جای خود قرار می گیرد.

برای اینکه آب از کاسه به کابینت نشت نکند با چسب اپوکسی یا چسب سیلیکون بین این دو را پر می کنند. در میان تمام مدل های رو کابینتی، روشویی رو کابینتی روکار، شیوه ی نصب بسیار آسانی دارد.

روشویی زیر سنگی

مدل بعدی روشویی که قصد معرفی آن را داریم، روشویی زیر سنگی است. در واقع سینک یا کاسه ی شستشو در این مدل، زیر کانتر یا سنگ تعبیه شده کار گذاشته شده است.

 در واقع تمام سطح توسط کابینت و سنگ گرانیت، مرمر یا… پوشانده شده است و کاسه در زیر آن قرار گرفته است. درز های بین کابینت و کاسه ی روشویی زیر سنگی به خوبی با چسب سیلیکون یا چسب اپوکسی پر شده است تا نشت آب را شاهد نباشیم. اگر بخواهیم راجع به مزایای این مدل بیشتر صحبت کنیم، می توان به تمیز کاری ساده ی آن اشاره کرد.

روشویی زیر سنگی را معمولا در دسته ی مدل های کابینتی قرار می دهند که البته دور از ذهن نیست. تمام مدل های زیر سنگی دارای یک کانتر یا کابینت نیز هستند که برای قرار دادن وسایل از آن استفاده می شود. همچنین این مدل نسبت به مدل رو سنگی از یکپارچگی ظاهری بیشتری برخوردار است.

مدل روشویی زیر سنگی

یکی از معایب این مدل این است که اگر نیاز باشد کاسه ی آن را تعویض کنید، معمولا کاسه ای کاملا فیت و مناسب را پیدا نخواهید کرد. از آنجایی که در روشویی زیر سنگی آب همواره بر روی کابینت یا همان کانتر می ریزد، تنها می توانید از مواد ضد آب برای آن بهره ببرید. سنگ گرانیت و سنگ مرمر در این بین انتخاب های مناسبی هستند.

روشویی رو سنگی

روشویی روسنگی متفاوت تر از تمام مدل هایی است که تا اینجا در مورد آن صحبت کردیم. در واقع این مدل نیز شامل یک سطح مسطح سنگی می باشد که زیر آن معمولا دارای کابینت است. تفاوت اصلی این مدل، در نحوه ی قرار گیری کاسه ی روشویی بر روی سنگ زیرین است. در واقع در اینجا تمام کاسه بر روی سنگ قرار می گیرد.

نسبت به مدل های کاربردی قبلی که در مورد آنها صحبت شد، در اینجا با مدلی ظریف و در عین حال زیبا رو به رو هستیم که بعضی افراد اعتقاد دارند که کاربرد کمتری دارد. در واقع روشویی رو سنگی جزء مدل های لوکس به شمار می آید. در برخی رستوران ها، کافی شاپ ها، هتل ها و البته در منازل شاهد استفاده از این مدل هستیم.

مدل روشویی روسنگی

کاسه ای که در این مدل استفاده می شود، می تواند از جنس های مختلفی باشد که معروف ترین آنها عبارتند از:

 • سنگ مرمر
 • شیشه
 • برنز ریخته گری
 • خاک نسوز
 • زجاج چینی

روشویی رو سنگی تنها مدلی است که داری سوراخ های نصب شیرآلات نیست و در این مدل شیرآلات باید بر روی دیوار یا روی کانتر زیرین نصب شوند. همچنین این مدل دارای حفره ی جلوگیری از سر ریز آب اضافی نیست و اگر در منزل خود کودکان بازیگوش دارید، باید مراقب سر ریز آب باشید.

برخی از مزایای روشویی رو سنگی عبارتند از:

 • مهم نیست که این مدل از چه جنسی ساخته شده است؛ به هر صورت مدل رو سنگی از لحاظ ظاهری جذاب است.
 • در این مدل تنها یک سوراخ بسیار کوچک بر سطح کانتر ایجاد می شود (که صرفا برای عبور جریان آب به سمت فاضلاب است). بنابراین بیشتر سطح کانتر که می تواند از مواد مختلف ساخته شده باشد، دیده می شود و جهت کار گذاشتن کاسه ی روشویی بریده نمی شود. این اتفاق از لحاظ زیبایی شناسی کمک شایانی به سرویس بهداشتی شما می کند.

همچنین بعضی از نقاط ضعف این مدل عبارتند از:

 • اکثر موادی که برای ساخت کاسه ی این روشویی و سنگ زیر آن به کار می روند، گران قیمت هستند.
 • از آنجایی که کاسه در این مدل به طور کامل بر روی کانتر قرار می گیرد و درون کانتر قرار داده نمی شود، لازم است ارتفاع کاسه را کمتر کرد تا بتوان به راحتی از آن استفاده کرد. از این رو در روشویی رو سنگی معمولا از ارتفاع استاندارد برای کاسه استفاده نمی شود و ممکن است به سادگی آب به اطراف بپاشد.

نکات مهم در خرید بهترین روشویی و انتخاب چینی بهداشتی مناسب

پس از آنکه مدل خود را انتخاب کردید، نوبت به بررسی و چک کردن یک سری فاکتور ها می رسد که کمتر به چشم می آیند اما بسیار مهم هستند. شما باید فضای نصب را به درستی اندازه بگیرید، وضعیت لعاب چینی بهداشتی را چک کنید، نحوه ی اتصال را به فاضلاب، نحوه ی نصب شیرآلات و… را بررسی کنید.

 • یکی از مهمترین فاکتور هایی که باید در حین خرید یک چینی بهداشتی مد نظر داشته باشید، وضعیت لعاب محصول است. یک لعاب موج دار علاوه بر اینکه زیبایی محصول را کم می کند، هدایت آب را نیز به درستی انجام نمی دهد و نتیجه ی آن به وجود آمدن لکه در محصول و به وجود آمدن عوامل غیر بهداشتی می شود. کیفیت بالای لعاب یکی از فاکتور های اصلی است که در حین خرید باید آن را بررسی کنید. یک لعالب با کیفیت مانع جذب آب به درون روشویی می شود، از به وجود آمدن بوی نامطبوع جلوگیری می کند و همچنین از رشد باکتری ها، قارچ ها و… در سرویس بهداشتی، جلوگیری به عمل می آورد.
 • ترک های جزئی در چینی و حتی سنگ توالت زمینی، کیفیت کار را نیز کاهش می دهد و احتمال ترک خوردن و شکستن محصول را بالا می برد. قسمت ترک خورده در سرویس بهداشتی، محل مناسبی برای رشد باکتری ها و قارچ ها نیز می باشد.
 • از نکات دیگری که باید در حین خرید روشویی به آن توجه کنید، وضعیت پانچ در محصول است. روی این محصولات همواره تعدادی حفره تعبیه شده است تا شیرآلات به درستی بر روی آن نصب شوند. تولید کنندگان معمولا از تعداد پانچ های مختلف را بر روی محصولات متفاوت خود ایجاد می کنند، تا خریداران بر اساس سلیقه ی خود و نیازی که دارند، اقدام به خرید کنند. برای مثال بر روی برخی محصولات تنها یک پانچ جهت نصب شیر تک پایه تعبیه شده است و یا در برخی مدل ها دو پانچ برای شیر های دو قلو یا دو پایه وجود دارد. در صورتی که سه پانچ در کار ایجاد شده باشد، می توان هر دو مدل شیر را بر روی آن نصب کرد. البته توصیه می شود هرگز بر روی مدل های تک پانچ، شیرآلات دو قلو نصب نکنید. این کار می تواند باعث ایجاد ترک در محصول شود و همچنین به لعاب آن آسیب برساند.
 • سهولت در نصب، یکی دیگر از نکات مهم در حین خرید روشویی است. نصب برخی از روشویی ها امری هزینه بر و سخت است. اگر مستاجر هستید یا به هر دلیلی زیاد محل زندگی خود را تغییر می دهید، سعی کنید مدل هایی از روشویی را خریداری کنید، که نصب آن آسان و البته کم هزینه باشد.
 • همواره سعی کنید محصول خود را از یک برند معتبر خریداری کنید. برند های معتبر محصولات با کیفیت تولید می کنند و محصولات خود را با ضمانت نامه های معتبر در اختیار خریداران قرار می دهند. چینی کرد، روشویی کرد، روشویی مروارید و روشویی پارس سرام برخی از بهترین برند هایی هستند که در حال حاضر محصولات خود را به بازار عرضه می کنند. این محصولات دارای لعاب با کیفیتی هستند و توسط شرکت های تولید کننده گارانتی می شوند.

مواد تشکیل دهنده روشویی 

شاید یکی از تفاوت های اصلی میان روشویی ها، جنس مواد تشکیل دهنده ی آنها باشد. سینک های قدیمی و حتی برخی از سینک های جدید از سرامیک ساخته می شدند. سرامیک ها بسیار در این زمینه کاربردی هستند و قیمت مناسبی دارند، اما به واقع مدل هایی که از شیشه، سنگ های طبیعی، چدن، نیکل، استیل ضد زنگ، مس و… تولید می شوند، این روز ها طرفداران زیادی دارند. در ادامه برخی از مواد تشکیل دهنده ی روشویی ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

جنس مدل روشویی
 1. سنگ: محصولاتی که از سنگ مرمر، گرانیت، تراورتن و اونیکس ساخته شده اند، یک جلوه لوکس که متعلق به رنگ و طرح سنگ طبیعی است را به وجود می آورند. این جلوه را به خصوص در زمانی که با یک روشویی رو سنگی یا زیر سنگی مواجه می شوید، می توانید احساس کنید. به هر حال از آنجایی که تمام سنگ های طبیعی تا حدودی متخلخل هستند، مستعد لکه دار شدن هستند و باید با یک لایه ی مناسب روی آنها پوشانده شود.
 2. شیشه:  بر اساس ظاهرشان، بسیار شکننده به نظر می رسند. این در حالی است که در واقع این سینک ها بسیار مستحکم و قوی هستند. یک دسته از شیشه های ساخته شده با درجه مقاومت مخصوص، به منظور استفاده در سرویس های بهداشتی، حمام ها و استفاده های روتین، بسیار مناسب است.

 با این حال زمانی که یک روشویی از جنس شیشه در منزل خود دارید، بهتر است از قرار دادن اجسام سنگین بر روی آنها خودداری کنید و اجسام فلزی و نوک تیز را که می توانند باعث ایجاد خط و خش شوند را روی آن نکشید. به این نکته توجه داشته باشید که تمیز نگه داشتن شیشه، مخصوصا زمانی که آب لوله کشی منطقه ی شما سخت باشد، کاری چالش برانگیز است.

 1. فلزات: بسیاری از فلزات وجود دارند که می توان از آنها انواع دست شویی ها را تولید کرد. استیل ضد زنگ، مس، چدن و نیکل برخی از محصولاتی هستند که در این زمینه مورد استفاده قرار می گیرند. به طور معمول کمتر از این مواد برای ساخت روشویی های منازل استفاده می شود. برای مثال تمیز کردن مس امری بسیار مشکل و هزینه ی خرید محصولی از این جنس بالاست. بنابراین به جزء در مواردی خاص، کمتر از فلزات برای تولید روشویی و سایر محصولات بهداشتی مورد استفاده در سرویس بهداشتی استفاده می شود.

تناسب شیرآلات و روشویی از اهمیت بالایی برخوردار است

در مورد پانچ موجود بر روی روشویی به طور کامل توضیح داده شد و متوجه شدیم که مدلی که از این محصول خریداری می کنیم، احتمالا انتخاب های ما برای خرید شیرآلات سرویس بهداشتی را محدود می کند. همچنین باید اطمینان حاصل کنید شکل و سایز شیر روشویی برای آن مناسب باشد.

 برای اینکه در خرید شیرآلات دچار اشتباه نشوید، بهتر است خرید آن را به بعد از خرید روشویی منتقل کنید. سایز برخی پانچ های ۴ اینچ و برخی دیگر ۸ اینچی هستند. این نکته یادآور می کند که علاوه بر اینکه تعداد پانچ ها پس از خرید روشویی مشخص می شود، قطر آنها نیز همین ویژگی را دارد. همچنین برخی مدل ها نظیر روشویی رو سنگی، هیچ گونه پانچی ندارند و شیرآلات بهداشتی در این مدل ها، بر روی کانتر یا به دیوار نصب می شود.

شیر روشویی

شکل و سایز

با اینکه بسیاری از تولید کنندگان استاندارد هایی را برای این محصول تعریف می کنند و ابعاد خاصی را به آن نسبت می دهند، اما در واقع هیچ استاندارد خاصی برای آن وجود ندارد. شما به فضایی نیاز دارید که بتوانید دست و صورت خود را در آن بشویید. همچنین برخی مدل های بزرگتر می توانند به منظور شستن مو های سر و شستن لباس نیز مورد استفاده قرار بگیرند.

اکثر مدل های مدور دارای ۱۶ الی ۲۰ اینچ فاصله از دو طرف است که در واقع طول روشویی را نشان می دهد. این در حالی است که همین فاصله برای مدل های مستطیلی بین ۱۹ تا ۲۴ اینچ است. عمق معمول روشویی ها نیز معمولا بین ۵ تا ۸ اینچ است.

سایز و شکل نیز به طور معمول به سلیقه ی افراد بستگی دارد. می توانید بر حسب سلیقه ی خود از یک روشویی پایه سرخود برای سرویس بهداشتی خود بهره ببرید یا از یک روشویی زیر سنگی استفاده کنید. اما فاکتور بسیار مهمی که باید در نظر بگیرید، ابعاد سرویس بهداشتی و فضایی است که می خواهید برای نصب این محصول اختصاص دهید. شما باید حداقل به اندازه ی ابعاد این محصول در سرویس بهداشتی خود فضا داشته باشید. در غیر این صورت نصب آن غیر ممکن خواهد بود.

نصب شیرآلات و لوله فاضلاب به روشویی

پس از اینکه بر اساس تعداد پانچ ها و سایز آنها، شیرآلات مناسب را خریداری کردید، نوبت به اتصال آنها می رسد. همواره روش ساده تر این است که ابتدا شیرآلات و لوله فاضلاب را را از پیش به روشویی متصل کنید و سپس اقدام به نصب روشویی کنید. با این شیوه مجبور نیستید بر پشت خود دراز بکشید و به سختی شیرآلات و لوله فاضلاب را متصل کنید.

لوله ی فاضلاب باید از زیر سوراخ تخلیه ی کاسه ی روشویی به آن متصل شود و اتصال آن کار ساده ای است. طرف دیگر این لوله هم که به فاضلاب متصل است و آب زائد را تخلیه می کند. سیفون موجود در این لوله نیز با توجه به شرکت سازنده ی آن می تواند مختلف باشد. سیفون به منظور اینکه بوی بد موجود در لوله به محیط زندگی شما بر نگردد، در لوله ی فاضلاب روشویی تعبیه شده است.

شیرآلات را نیز به لوله های آب گرم و سرد ساختمان متصل کنید و مطمئن شوید که این اتصالات به درستی صورت گرفته و چکه نمی کنند. از لنت به مقدار کافی در دور لوله ها استفاده کنید تا از این امر مطمئن شوید. چندین بار شیر را باز و بسته کنید تا مطمئن شوید که هیچ گونه نشتی وجود نداشته باشد.

نصب دست شویی با سوراخ کردن دیوار به وسیله ی دریل و اتصال رول پلاک به سوراخ هایی که در پشت آن در نظر گرفته شده اند، به پایان می رسد. مطمئن شوید که در ارتفاع مناسب از سطح زمین آن را نصب کنید و البته روشویی باید کاملا تراز باشد.

توجه داشته باشید که اگر از قبل تجربه ی همچین نصبی را داشته باشید، کار سختی پیش رو نخواهی داشت. اما اگر برای اولین بار است که می خواهید نصب روشویی را تجربه کنید و تجربه ای در زمینه ی اتصال و نصب شیرآلات ندارید، این کار می تواند بسیار برای شما مشکل باشد. بهتر است در چنین شرایطی از یک فرد با تجربه یا نصاب سرویس های بهداشتی درخواست کنید تا این کار را برای شما انجام دهد.

جمع بندی

 • قبل از اینکه بخواهید اقدام به خرید روشویی برای منزل خود کنید، ابتدا فضای موجود در سرویس بهداشتی، حمام، مستر روم و… را اندازه گیری کنید تا بتوانید مدل مناسب با سایز درست را انتخاب و خریداری کنید.
 • هرگز پیش از خرید روشویی اقدام به خرید شیرآلات بهداشتی نکنید. شما ابتدا باید از تعداد پانچ و قطر آن مطلع شوید تا بتوانید از میان شیر های تک پایه یا دو پایه یکی را انتخاب و خریداری کنید.
 • هنگام خرید روشویی به لعاب چینی بهداشتی آن توجه کنید و مطمئن شوید که دارای موج نباشد. لعاب موج دار به منزله ی کیفیت پایین است و از لحاظ بهداشتی و زیبایی بهتر است که همچین محصولی را خریداری نکنید.
 • مطمئن شوید که روشویی دارای هیچ نوع ترک یا سوراخ ریز یا درشتی نباشد.
 • اگر فردی در منزل شما از ویلچر استفاده می کند، بهتر است از روشویی بدون پایه، روشویی نیم پایه یا روشویی پایه سرخود در سرویس بهداشتی خود استفاده کنید.
 • اگر می خواهید فضای مناسب برای قرار دادن وسایل در سرویس بهداشتی برای شما فراهم باشد، از روشویی رو کابینتی، روشویی زیر سنگی یا روشویی روسنگی استفاده کنید.
 • در بازار برند های مختلفی از این محصول وجود دارند. اگر تشخیص قوی برای انتخاب محصول با کیفیت را ندارید، حتما از میان برند های شناخته شده و با کیفیت خریداری کنید. چینی کرد، چینی پارس سرام و چینی مروارید از بهترین برند های داخلی هستند که این محصول را تولید می کنند. همچنین این برند ها محصولات خود را تا چند سال ضمانت می کنند تا بدون دغدغه و با خیالی آسوده خرید کنید.
محصولات مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *