معرفی انواع چسب یک دو سه

در این مقاله سعی داریم ابتدا به معرفی انواع چسب یک دو سه و سپس به آموزش پاک کردن چسب یک دو سه خشک شده از روی سطوح مختلفی مانند پوست، چوب، ماشین، لباس و .... بپردازیم...

علیرضا علیخانی

۲۴ خرداد ۱۳۹۹

anvae-chasb-123

فهرست بندی

در این مقاله سعی داریم ابتدا به معرفی انواع چسب یک دو سه و سپس به آموزش پاک کردن چسب یک دو سه خشک شده از روی سطوح مختلفی مانند پوست، چوب، ماشین، لباس و …. بپردازیم.

چسب های بسیاری وجود دارند که برای انجام کار های روزمره و همچنین برای انجام فعالیت های ساختمانی، صنعتی، کارگاهی و… مورد استفاده قرار می گیرند. در این بین می توان چسب ۱۲۳ را یکی از پرکاربردترین چسب های موجود در بازار معرفی کرد که در بسیاری از فعالیت ها کارایی دارد و قدرت چسبندگی خیره کننده ای دارد.
استفاده از این چسب ها به تخصص خاصی نیاز ندارد و شما با مطالعه دستورالعمل نوشته شده بر روی بسته این چسب ها می توانید به سادگی از آنها استفاده نمایید.

 

نام های دیگر چسب 123

این نوع چسب ها در ایران به چسب های ۱۲۳ معروف هستند. دلیل این نام گذاری هم سرعت بالای چسبندگی این محصول است. سیانواکریلات نام واقعی و جهانی این محصول است و دلیل این نام گذاری جهانی به تاریخچه و مواد اولیه به کار رفته در تهیه و تولید آن مربوط می شود.

توجه کنید که این محصول را در بازار با نام هایی نظیر چسب ام دی اف، چسب همه کاره و چسب قطره ای فوری هم می شناسند. بنابراین با شنیدن این نام ها تعجب نکنید و مطمئن باشید که منظور فروشندگان همان چسب سیانواکریلات یا ۱۲۳ است.

 

انواع چسب 123

تکنوفیکس، استارباند، آکفیکس، سناباند و میتراپل از برترین برند های موجود در بازار هستند که به تولید چسب های یک دو سه و سایر چسب های مرغوب مشغول هستند.در ادامه مقاله به توضیح در مورد هر یک از این برند ها می پردازیم.

 

چسب یک دو سه سناباند

سناباند یکی از تولید کنندگان بسیار خوش نام ایرانی است و یکی از بزرگترین تولید کنندگان چسب های یک دو سه در کشور است. چسب یک دو سه تولیدی این شرکت یک چسب دو جزیی است و این دو جزء شامل یک فعال کننده یا Activator قوی و یک قوطی چسب سیانو اکریلات است.

 

کاربرد چسب 123 سناباند

چسب ۱۲۳ سناباند یک چسب همه کاره است و می توانید در اکثر فعالیت های روزمره در زندگی خود و در صنایع مختلف از آن استفاده کنید. صنعت مبلمان سازی و صنعت ساخت و ساز از مهمترین صنایعی هستند که استفاده از چسب های یک دو سه سناباند در آنها رایج است.

 

چسب 123 سناباند

 

چسب ۱۲۳ تکنوفیکس

تکنوفیکس یکی دیگر از برند های موجود در زمینه تولید چسب های یک دو سه با کیفیت بالا است. اگر قصد داشته باشید بدانید که بهترین چسب ۱۲۳ کدام است و چه ویژگی هایی دارد، چسب تکنوفیکس را نباید از قلم بیندازید.

مانند بسیاری از چسب های ۱۲۳ موجود در بازار، این چسب هم دو جزیی است و دارای یک چسب مایع و یک Activator یا فعال کننده است.

این چسب ها معمولا در قوطی های ۱۰۰، ۲۰۰ و ۴۰۰ میلی لیتری بسته بندی شده و به بازار عرضه می شوند. این چسب ها را تنها ۴۵ تا ۶۰ روز پس از باز شدن می توانید استفاده کنید و پس از آن قابلیت چسبندگی خود را از دست می دهند. بنابراین اگر قصد انجام کار های کوچک را دارید، از بسته های کوچک چسب ۱۲۳ تکنوفیکس خریداری کنید.

مدت زمان خشک شدن نرمال این چسب ها حدود ۱۳ ثانیه دز شرایطی است که قطعات را ثابت در کنار هم نگه دارید. زمانی که از فعال کننده ۱۵۰۰ بهره می برید، این زمان کمی بیشتر می شود. در عوض با استفاده از فعال کننده یا Activator 2000 این زمان کمی کاهش می یابد.

 

چسب 123 تکنوفیکس

 

چسب استارباند

چسب استارباند جزو باکیفیت ترین چسب های تولید داخل کشور می باشد و محصولات این برند معتبر توانسته اند جای خود را در بازار چسب ۱۲۳ پیدا کنند. این چسب هم مانند دو چسب یک دو سه دیگری که تا اینجا به معرفی آنها پرداختیم دارای یک بخش چسب مایع و یک Activator است که باعث می شود قدرت چسبندگی افزایش یابد.

 

ویژگی های چسب یک دو سه استارباند

دو ویژگی عالی چسب استارباند این است که جای آن پس از خشک شدن سفیدک نمی زند و در عین حال بوی نامطبوع ندارد. البته گاز بی بویی که از این چسب ساتع می شود، همچنان خطر های مربوط به خود را دارد و شما باید در حین استفاده از این چسب ها از ماسک استفاده کنید.

 

چسب 123 استار باند

 

چسب یک دو سه آکفیکس

این چسب یک دو سه کمی متفاوت تر از سایر چسب های ۱۲۳ موجود در بازار است. تفاوت این چسب در اجسامی است که می توانید به وسیله این چسب آنها را بچسبانید. از این چسب می توانید به طور خاص برای برای نصب و تعمیر قطعات چوبی استفاده کنید. علاوه بر قطعات چوبی می توانید برای چسباندن ام دی اف، لاستیک و پلاستیک ها نیز از چسب ۱۲۳ آکفیکس بهره ببرید.

قدرت چسبندگی چسب آکفیکس با توجه به قیمت چسب ۱۲۳ آکفیکس بسیار بالاست و می توان با خیال راحت از این چسب برای کار های خود در مقیاس کوچک و مقیاس وسیع استفاده کنید.
این چسب به گونه ای ساخته و تولید می شود که می توان بر روی سطوح عمودی هم بدون اینکه چکه کند از آن استفاده کرد. اینکه چسب چکه نکند و به پایین نریزد ویژگی ممتازی است که در چسب های آکفیکس موجود است.

این چسب ها به طور عمده در کارتن های ۲۴ عددی به بازار عرضه می شوند. مسلما خرید این چسب ها به طور عمده مقرون به صرفه تر خواهد بود و قیمت آنها کاهش می یابد.

توجه کنید که چسب یک دو سه آکفیکس باید بر روی محلی ریخته شود که کاملا تمیز و عاری از هرگونه کثیفی و آلودگی باشد. فعال کننده را بر روی یک سطح و چسب را بر روی سطح دیگر بریزید و آنها را در حدود ۱۳ ثانیه در کنار هم نگه دارید تا کاملا خشک شود.

 

چسب 123 آکفیکس

 

چسب ۱۲۳ میتراپل

میتراپل یک محصول بسیار حرفه ای و با کیفیت از کشور ترکیه است که توانسته جای خود را در بازار ایران به دست آورد. قیمت چسب ۱۲۳ میتراپل ترکیه به نسبت کیفیت و دوام آن بسیار مقرون به صرفه است.

اگر به دنبال یک چسب بسیار قدرتمند و همه فن حریف هستید که بتواند اجسام و اشیای گوناگون را به هم بچسباند، میتراپل می تواند یکی از انتخاب های اصلی شما باشد. شما می توانید سنگ، شیشه، چوب، ام دی اف و سایر مواد را در صنایع مختلف به وسیله این چسب های قدرتمند به یکدیگر بچسبانید.

 

چسب میتراپل

 

مشکلات کار با چسب ۱۲۳

چسب های ۱۲۳ موادی در خود دارند که وقتی در تماس با رطوبت موجود در اجسام قرار می گیرند به سرعت سفت می شوند و اجسام را به هم می چسبانند. به دلیل همین سرعت و قدرت بالای اتصال در این چسب ها، ممکن است برخی اتفاقات رخ دهد که شما را دچار مشکل کنند.

برای مثال یکی از مهمترین اتفاقاتی که ممکن است رخ دهد، چسبیدن پوست دست انگشتان به هم یا چسبیدن پوست دست و انگشتان به اجسام است. همچنین شباهت بسته بندی چسب های ۱۲۳ به پماد چشم و قطره بینی باعث می شود که شما اشتباها این چسب ها را به چشم خود بمالید یا در بینی خود بریزید. حتی مواقعی پیش می آید که این چسب به طور اتفاقی با دهان شما هم برخورد می کند.

 

پاک کردن چسب 123 خشک شده از روی پوست

زمانی که پوست شما به چسب ۱۲۳ آغشته می شود، بهترین متد این است که این چسب را با ترکیب آب گرم و صابون نرم کنید تا بتوانید آن را از روی پوست خود پاک کنید.

اگر به این ترکیب مقداری سرکه هم اضافه کنید، می تواند سرعت از بین رفتن چسب از روی پوست شما را افزایش دهد. زمانی که چسب نرم شد می توانید به سادگی آن را از روی پوست خود پاک کنید. البته باید با فشار بر روی پوست خود بکشید که چسب از روی پوستتان جدا شود.

شما می توانید از پاک کننده لاک ناخن یا همان استون هم برای از بین بردن و پاک کردن چسب از روی پوست خود استفاده کنید.
البته باید توجه داشته باشید که نباید استون و دیگر از بین برنده های چسب را بر روی پوست های حساس و در نزدیکی زخم هایی که دهانه آنها باز است بریزید.همچنین توجه د اشته باشید که نباید این مواد را بر روی برخی از قسمت های بدن نظیر لب ها، چشم ها، بینی یا دیگر نقاط حساس بدن بریزید.

زمانی که چسب بر روی قسمتی از پوست بدن شما ریخته، سعی کنید به سرعت آن قسمت از پوست بدن خود را جدا کنید و با یک باند تمیز روی آن را بپوشانید.

 

خطرات چسب 123

 

راهکار مواجه با ریختن چسب 123 در چشم

اگر چسب ۱۲۳ وارد چشم شما شده است، به سرعت از خدمات پزشکی بهره ببرید و وقت را تلف نکنید.
اگر امکان آن وجود دارد، چشمان خود را با مقدار فراوانی آب گرم برای ۱۵ دقیقه شستشو دهید. در این حالت چشمان خود را باز نگه دارید تا آب به طور مستقیم با محلی که چسب روی آن ریخته است در تماس باشد.

اگر پوست چشم شما هم آغشته به چسب شده است، به هیچ عنوان برای کندن چسب عجله نکنید. ممکن است بر اثر اعمال قدرت بیش از حد، پوست چشم شما کنده یا خراشیده شود.

سعی کنید این چسب ها را در دمای کمتر از ۲۵ درجه سانتی گراد نگهداری کنید. البته قبل از مصرف باید آنها را در دمای اتاق قرار دهید.

 

 

راهکار مواجه با ریختن چسب یک دو سه در دهان

اگر چسب ۱۲۳ در دهان شما ریخته شده است، از آنجایی که این چسب به سرعت با رطوبت واکنش می دهد و خشک می شود، نمی تواند به سرعت به درون سیستم گوارش شما راه پیدا کند.
معمولا در چنین شرایطی چسب به دندان یا زبان شما می چسبد و باید باید در چنین شرایطی از دستورالعمل های پزشکی مطلع باشید.

البته نگران نباشید. بزاق دهان شما طی ۱ الی ۲ روز می تواند چسب را از روی زبان و دندان های شما پاک کند. در صورتی که متوجه جدا شدن چسب ۱۲۳ از روی دندان یا زبان خود شدید، سعی کنید آن را قورت ندهید.

در صورتی که چسب درون بینی یا دهان شما رفته باشد، استفاده از کره گیاهی می تواند بسیار تاثیرگذار باشد. مکررا از کره گیاهی برای این موارد استفاده کنید تا چسب نرم شود و بتوانید آن را از درون بینی یا دهان خود خارج کنید. اگر این متد با موفقیت همراه نشد، از خدمات پزشکی استفاده کنید.

 

چند راهکار ساده برای سرعت بخشیدن به خشک شدن چسب ۱۲۳

یکی از مواردی که در کار کردن با چسب ها اهمیت دارد، سرعت خشک شدن آنها است. بعضی مواقع شما نیاز دارید که قطعاتی که به هم متصل می کنید با سرعت بیشتری خشک شود تا کارتان جلو بیفتد.

با وجود اینکه چسب های ۱۲۳ با سرعت بالایی خشک می شوند، اما جنس قطعاتی که قرار است به هم بچسبانید هم در زمان چسبیدن و سفت شدن تاثیر زیادی دارد. برای مثال اینکه بخواهید از این چسب برای اتصال چوب استفاده کنید یا بخواهید قطعات فلزی را به هم بچسبانید در سرعت خشک شدن تاثیرگذار است.

 

چسب ۱۲۳ به حرارت حساس است

یکی موضوع مهم در مورد چسب فوری یا ۱۲۳ که بسیاری از افراد آن را نمی دانند این است که این چسب ها به حرارت حساس هستند. اگر مقداری هوای گرم را به نقطه اتصال سطوح اعمال کنید، مسلما سرعت خشک شدن بیشتر از حالت عادی خواهد بود و دو قطعه ای که قصد اتصال آنها را دارید با سرعت بیشتری سفت و خشک می شوند.

برای این کار می توانید از یک سشوار استفاده کنید. سشوار را بر روی حرارت متوسط یا کم قرار دهید و آن را به سمت نقطه اتصال بگیرید. خواهید دید که سرعت خشک شدن چسب بسیار افزایش خواهد یافت.

 

چسب ۱۲۳ به جریان هوا نیاز دارد تا درست عمل کند

شما می توانید از یک فن برای فرستادن جریان هوا به سمت نقطه اتصال دو قطعه استفاده کنید. زمانی که اکسیژن را به سمت نقطه اتصال هدایت می کنید، باعث می شود که چسب شما با سرعت بسیار بیشتری خشک شود.

اینها ترفند های علمی ساده ای هستند که با استفاده از آنها می توانید به سادگی باعث افزایش سرعت خشک شدن چسب سیانواکریلات نسبت به شرایط طبیعی شوید. شما می توانید برای این کار از یک فن تهویه یا هر دستگاه دیگری استفاده کنید که به سادگی می تواند هوا را در اطراف محلی که شما کار می کنید به طور یکسان و منظم به گردش در آورد.

اگر از مقدار زیادی چسب برای اتصال تعداد زیادی قطعه یا برای اتصال قطعات بزرگ استفاده می کنید، باید اطمینان حاصل کنید که از تهویه های مناسب برای محل کارتان استفاده کرده باشید.

 

چسب یک دو سه

 

چسب های ۱۲۳ دارای مقدار کمی از ترکیبات سمی هستند که می تواند استفاده بیش از حد از این چسب در فضا های بسته و بدون تهویه مناسب را برای انسان خطرناک کند. تهویه درست شما را از بیماری های احتمالی و استشمام بوی نامطبوع این چسب قدرتمند در امان نگه می دارد.

 

محکم گرفتن و فشار دادن

شما می توانید دو قطعه ای که قرار است به هم بچسبانید را پس از ریختن چسب ۱۲۳ بر روی سطح آنها، با قدرت فشار دهید. این کار باعث می شود که دو قطعه به خوبی و با سرعت بیشتری به یک دیگر متصل شوند.

نکته مهم در اینجا این است که وقتی شما این دو قطعه را محکم بر روی یک دیگر فشار می دهید، قطعات کمتر می توانند در مرحله ای که چسب در حال خشک شدن است تکان بخورند که باعث می شود چسب بهتر بتواند در نقاط اتصال عمل کند.

با استفاده از این ترفند علاوه بر اینکه زمان خشک شدن کاهش می یابد، در عین حال اتصال قوی تری شکل خواهد گرفت که برای باز کردن آن قطعا نیاز به استون و سایر ریموور های چسب خواهید داشت.

 

چسب

 

قیمت چسب ۱۲۳

زمانی که صحبت در مورد خرید یک کالا به میان بیاید، قیمت یکی از فاکتور های اصلی است. درست است که کیفیت کالا از اهمیت بالایی برخوردار است؛ اما به خصوص زمانی که صحبت از خرید عمده محصول به میان بیاید، قیمت از اهمیت بالایی برخوردار است.

بنابراین شما باید قیمت چسب های ۱۲۳ را پیش از خرید بدانید و با مقایسه قیمت برند های مختلف، در نهایت بهترین چسب از لحاظ کیفیت و قیمت را خریداری کنید.

یکی از راه هایی که بخواهید قیمت چسب میتراپل، قیمت چسب سناباند و قیمت سایر برند های چسب های ۱۲۳ را بدانید این است که به بازار مراجعه کنید و از فروشندگان و عرضه کنندگان این محصولات قیمت را استعلام کنید.

یک شیوه ساده تر هم در این بین وجود دارد که می توانید قیمت چسب ۱۲۳ را استعلام کنید. مراجعه به وب سایت های اینترنتی بسیار ساده تر از رفتن به بازار است. شما می توانید در خانه خود بنشینید و از طریق لپ تاپ یا گوشی موبایل خود از قیمت و ویژگی های چسب های ۱۲۳ به طور کامل مطلع شوید.

فروشگاه اینترنتی دکتر تامین یکی از برترین عرضه کننده تجهیزات ساختمانی است و در این میان برند های بسیار معروف و با کیفیتی از چسب های فوری یا ۱۲۳ را ارائه می دهد. برای استعلام قیمت چسب ۱۲۳ می توانید به وب سایت دکتر تامین مراجعه کنید و به سادگی اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آورید.

شما می توانید قیمت چسب میتراپل و قیمت چسب سناباند که از بهترین برند های چسب ۱۲۳ در ایران هستند را از فروشگاه اینترنتی دکتر تامین استعلام بگیرید و در صورت تمایل اقدام به خرید آنها کنید.

 

سوالات متداول

از موارد نام برده شده کدام ساخت ایران و کدام وارداتی است ؟

چسب‌های آکفیکس، میتراپل، تکنو فیکس، محصولات وارداتی و چسب‌های ثنا باند و استار باند نمونه‌های ایرانی می‌باشند.

در چه مواقعی نباید از چسب‌های 123 استفاده کرد ؟

استفاده از چسب‌های فوری در سطوحی که گرمای بالایی دارند کاربرد ندارد و توضیه به استفاده نمی‌شود همچنین برای فعالیت‌های صنعتی نیز کاربرد آنچنانیی ندارد.

سابقا چسب‌های تک جزئی مورد استفاده قرار می‌گرفت از لحاض کیفیت کدام مورد با کیفیت‌تر است تک جزئی یا دو جزئی ؟

چسب‌های فوری دو جزئی نسل جدیدی از چسب‌های فوری هستند و مسلما کیفیت و ماندگاری‌ آنها از چسب‌های تک جزئی بهتر است.

فروشگاه اینترنتی دکتر تامین ضمانت اصل بودن چسب‌های 123 خود را می‌دهد ؟

دکتر تامین نماینده فروش انواع چسب 123 در ایران است و با ضمانت کیفیت محصولات خود حس اطمینان را در بین مشتریان خود ایجاد کرده است.

 

آیا این مقاله مفید بود ؟

بله
خیر
ممنون :)

مقالات مرتبط

علت هرز شدن شیرآلات اهرمی و تعمیر آن

دسته‌بندی‌ها

دسته‌بندی‌ها

علت هرز شدن شیرآلات اهرمی و تعمیر آن

دسته‌بندی‌ها

دسته‌بندی‌ها

به اشتراک بگذارید

دسترسی سریع

مشاهده و خرید بهترین وال هنگ های دیواری موجود در سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *