هود موتور فلزی بهتر است یا موتور پلاستیکی

یکی از مهم‌‌ترین تجهیزات آشپزخانه که در هر خانه‌ای باید وجود داشته باشد، هود است. ماندن بوی غذاها در آشپزخانه آزاردهنده است و بهترین راهکاری که برای رفع این معضل وجود دارد...

ناهید منصوری

۲۸ خرداد ۱۴۰۲

هود موتور فلزی و پلاستیکی

فهرست بندی

یکی از مهم‌‌ترین تجهیزات آشپزخانه که در هر خانه‌ای باید وجود داشته باشد، هود است. ماندن بوی غذاها در آشپزخانه آزاردهنده است و بهترین راهکاری که برای رفع این معضل وجود دارد، استفاده از هود است اما هود انواع مختلفی دارد.  برای انتخاب و خرید تجهیزات آشپزخانه مانند هود، گاز، سینک و غیره لازم است در ابتدا با ویژگی‌ها و کاربرد مدل‌های مختلف هریک آشنا شویم.

برخی از هودها دارای موتور فلزی هستند و برخی دیگر دارای موتورهای پلاستیکی؛ مهم‌ترین سؤالی در اینجا مطرح می‌شود آن است که تفاوت هود موتور فلزی و پلاستیکی در چیست؟ در این مقاله قصد داریم که نگاهی به تفاوت این دو نوع داشته باشیم و ویژگی‌های هر یک را در کنار هم بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

تفاوت هود موتور فلزی و پلاستیکی در چیست؟

به‌طورکلی انواع هود آشپزخانه را می‌توانیم در دو دسته‌بندی فلزی و پلاستیکی قرار دهیم. بدیهی است که تفاوت بین این دو جنس موتور هود، به‌خوبی حتی از عنوان آن‌ها نیز پیداست.

اما علاوه بر تفاوت در متریال به‌کاررفته برای ساخت موتور، از دیگر تفاوت‌های این دو می‌توان به موارد زیر هم اشاره کرد:

 

  • کیفیت ساخت هود موتور فلزی بیشتر از موتورهای پلاستیکی است.
  • موتور فلزی دوام و استقامت بیشتری دارد و در نتیجه طول عمر آن نیز بیشتر است.
  • مقاومت هودهای فلزی در برابر حرارت بیشتر است و به‌مرور زمان، پره‌های آن تغییر شکل نخواهد داد.
  • سروصدای ایجاد شده در زمان استفاده، در هودهای موتور فلزی بیشتر است. موتورهای پلاستیکی چنین مشکلی ایجاد نخواهند کرد.
  • از دیگر موارد تفاوت هود موتور فلزی و پلاستیکی قیمت آن‌ها است. هودهای پلاستیکی معمولاً قیمت کمتری دارند و اقتصادی‌تر هستند.

 

بررسی ویژگی‌های هود موتور فلزی

حال که مهم‌ترین موارد تفاوت هود موتور فلزی و پلاستیکی را می‌دانیم، لازم است هر یک را به صورت جداگانه بررسی کنیم. هودهایی که موتور فلزی دارند، از جمله قدیمی‌ترین انواع هود به شمار می‌روند و سال‌هاست که محصولاتی ازاین‌دست در بازار وجود دارد. البته امروزه صنعت تولید هودهای موتور فلزی بسیار متحول شده است و نمی‌توان با همان دید گذشته نسبت به این دسته از محصولات نگاه کرد.

مهم‌ترین ویژگی هودهای موتور فلزی، استقامت و طول عمر بسیار بالای آن‌ها است. هودهایی که دارای موتورهای فلزی هستند، معمولاً مقاومت بسیار بالایی در برابر حرارت دارند. قطعات این دسته از هودها به‌مرور زمان بر اثر حرارت تغییر شکل نخواهد داد و مثل روز اول برای شما کار خواهد کرد.

خیلی از افراد بر این باور هستند که بزرگ‌ترین تفاوت هود موتور فلزی و پلاستیکی در صدای آن‌ها است. این ادعا تا حدی درست است؛ هودهایی که موتور فلزی دارند ممکن است صدای بیشتری تولید کنند.

اما چنان که به آن اشاره کردیم، تکنولوژی ساخت این هودها متحول شده و سروصدای موتور آن‌ها نیز تا حد زیادی کمتر شده است. حتی برخی از مدل‌های موتور فلزی را می‌توان پیدا کرد که صدایشان از موتور پلاستیکی نیز کمتر است. لازم به ذکر است که نصب این دسته از محصولات به‌صورت هود توکار می‌تواند از سروصدای آن‌ها بکاهد.

در جدول زیر می‌توانید مزایا و معایب هودهای موتور فلزی را مشاهده فرمایید:

مزایا هود موتور فلزی معایب هود موتور فلزی
استحکام و طول عمر بالا سروصدای بیشتر در مدل‌های قدیمی
مقاومت در برابر حرارت قیمت بالاتر نسبت به هود پلاستیکی
کیفیت ساخت بیشتر وزن بیشتر نسبت به انواع دیگر

تفاوت هود موتو فلزی و پلاستیکی

بررسی ویژگی‌های هود موتور پلاستیکی

برای آگاهی بیشتر از تفاوت هود موتور فلزی و پلاستیکی، بهتر است که ویژگی‌های هودهای موتور پلاستیکی را نیز به‌صورت جداگانه بررسی کنیم. همان‌طور که از نامش نیز به‌خوبی پیداست، برای ساخت موتور این دسته از محصولات، از پلاستیک استفاده شده است.

گفتنی است که تکنولوژي ساخت این هودها نیز امروزه تغییر کرده و به‌جای پلاستیک، از ماده‌ای به اسم «کربو» استفاده می‌شود. استفاده از این ماده باعث شده است که طول عمر دستگاه افزایش پیدا کند. کربو در برابر حرارت و دمای بالا مقاومت بیشتری دارد؛ درنتیجه به‌مرورزمان، موتور هود دچار آسیب یا تغییر شکل نخواهد شد.

در مقایسه با هودهای موتور فلزی، صدای ایجاد شده توسط انواع هود پلاستیکی بسیار کمتر است. برای آن دسته از افرادی که به صدای هود اهمیت می‌‌دهند، قطعاً هود موتور پلاستیکی گزینه بهتری خواهد بود. استفاده از هودهای موتور پلاستیکی مدرن همراه با اجاق گاز رومیزی می‌تواند آشپزخانه‌ای بسیار شیک برای شما به ارمغان آورد.

مزایا و معایب استفاده از هودهای موتور پلاستیکی را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید:

مزایا هود موتور پلاستیکی معایب هود موتور پلاستیکی
سروصدای کمتر نسبت به سایر مدل‌ها مقاومت پایین در برابر حرارت

(در مدل‌های قدیمی‌تر)

قیمت کمتر و اقتصادی‌بودن کیفیت ساخت کمتر
وزن کمتر نسبت به انواع فلزی

 

معرفی هود موتور فلزی و پلاستیکی

هود موتور فلزی بخریم یا پلاستیکی؟

اکنون که تفاوت هود موتور فلزی و پلاستیکی را می‌دانیم، سؤال اصلی هنوز هم پابرجاست که کدام نوع را باید خریداری کنیم؟ جواب این سؤال به اولویت‌ها و بودجه‌ی شما بستگی دارد.

اگر کیفیت و طول عمر هود شما برایتان مهم است، شاید بهتر باشد که از هودهای فلزی برای آشپزخانه خود استفاده کنید. در مقابل، اگر می‌خواهید که سروصدای کمتری در آشپزخانه داشته باشید و قیمت کمتری برای خرید صرف کنید، هودهای موتور پلاستیکی گزینه بهتری برای شما خواهد بود.

پیشنهاد می‌کنیم که برای مشاهده انواع هود آشپزخانه، استعلام قیمت و شروع فرایند خرید، به وب‌سایت دکتر تامین مراجعه کنید و از قیمت و مشخصات انواع هود آشپزخانه مطلع شوید.

نتیجه‌گیری

در این مقاله از مجله دکتر تامین، تفاوت هود موتور فلزی و پلاستیکی را بررسی کردیم. هر یک از هودهای موتور فلزی و موتور پلاستیکی، ویژگی‌های خاص خودشان را دارند. درست به همین دلیل، قبل از اقدام برای خرید باید از ویژگی‌های هر یک آگاهی پیدا کنید. دانستن تفاوت بین این دو نوع هود، می‌تواند در انتخاب بهتر به شما کمک کند.

در وب‌سایت دکتر تامین، می‌توانید برای خرید دیگر تجهیزات مخصوص آشپزخانه، اعم از فر توکار، اجاق‌گاز، شیرآلات، سینک و غیره نیز اقدام فرمایید. شما چه نوع هودی را برای آشپزخانه ترجیح می‌دهید؟ تجربه خود را در این زمینه با ما نیز در میان بگذارید.

 

سؤالات متداول

  1. مهم‌ترین تفاوت هود موتور فلزی و پلاستیکی در چیست؟

مهم‌ترین تفاوت این دو در ویژگی‌های ساخت آن‌ها است؛ هود فلزی معمولاً استقامت بیشتری از انواع پلاستیکی دارد.

 

  1. معایب هود موتور فلزی نسبت به موتور پلاستیکی چیست؟

خرید این هودها معمولاً بودجه بیشتری نیاز دارد. به‌علاوه سروصدای این هودها نیز ممکن است بیشتر باشد.

 

  1. بهتر است هود موتور فلزی بخریم یا هود موتور پلاستیکی؟

اگر می‌خواهید هود کم‌صداتر و ارزان‌تری خریداری کنید، بهتر است که انواع هودهای موتور پلاستیکی را خریداری کنید.

 

آیا این مقاله مفید بود ؟

بله
خیر
ممنون :)

مقالات مرتبط

علت هرز شدن شیرآلات اهرمی و تعمیر آن

دسته‌بندی‌ها

دسته‌بندی‌ها

علت هرز شدن شیرآلات اهرمی و تعمیر آن

دسته‌بندی‌ها

دسته‌بندی‌ها

به اشتراک بگذارید

دسترسی سریع

مشاهده و خرید بهترین وال هنگ های دیواری موجود در سایت

5 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *