گروت چیست؟ روش استفاده از آن چگونه است؟

گروت از ترکیب سیمان و ماسه به دست می آید و ترکیب حاصل از این مواد حالت چسبنده ای دارند که می تواند به عنوان یک ملات مورد استفاده قرار بگیرد.

به طور معمول از گروت ها در جاهایی استفاده می شود که نیاز به مقاومت بالا، ترمیم کردن ترک های عمیق و زیر سازی تجهیزات سنگین استفاده می شود. همانطور که اشاره شد، کاربرد گروت همانند ملات می باشد.

گروت

در زیر صفحه ستون ها، نصب و راه اندازی ریل ماشین آلات، برینگ پل ها، ریل ها، حایل ها و… از این ماده استفاده می شود تا سازه ای که قرار است بر روی آن قرار بگیرد مقاومت بیشتری داشته باشد.

این ماده می تواند نیروی وارد شده را به سطح زیرین کار منتقل کند و از این رو بار سنگینی را از روی سطح بردارد. به عنوان مثال در ساختمان ها در زیر صفحه ستون از گروت استفاده می شود تا نیرو و فشاری که ستون ها وارد می کنند به فندانسیون ساختمان منتقل شود.

این کار در کارخانجات و در مکان هایی که قرار است دستگاه های سنگین نصب شوند هم صورت می پذیرد. با استفاده از این ملات، نیرویی که قرار بوده از جانب دستگاه به سطح وارد شود، به فندانسیون سوله یا محل نصب دستگاه وارد می شود.

البته از این ملات تنها برای موارد بالا استفاده نمی شود و شما می توانید به عنوان یک ملات برای نصب انواع کاشی و سرامیک و درزگیری آنها هم از آن استفاده کنید.

بعد از نصب کاشی ها و سرامیک ها بر روی کف منازل، حمام و سرویس بهداشتی، دیوار ها، کانتر و پیشخوان ها با استفاده از گروت، لازم است تا اقدام به آب بندی آنها کنید. اغلب نصاب ها تا قبل از خشک شدن گروت، اقدام به آب بندی کاشی و سرامیک ها نمی کنند.

البته پس از نصب کاشی و سرامیک باید ببینید که نحوه نصب کاشی و سرامیک های شما به گونه ای است که نیاز به آب بندی سطح آنها وجود دارد یا خیر. معمولا پس از اینکه گروت کاملا خشک شد، استفاده از یک درزگیر تصمیم بسیار هوشمندانه ای خواهد بود.

گروت چیست

استفاده از گروت و درزگیر ها باعث می شود که شما بتوانید به خوبی از منزل و دارایی های خود نگهداری کنید و سرمایه خود را به راحتی از دست ندهید.

گروت های سیمانی دارای انبساط کنترل شده ای هستند و هرگز دچار انقباض نمی شوند. معمولا زمان جرای پروژه هایی که در آنها از این ماده استفاده می شود، حدود ۳۰ دقیقه است. اگر زمان اجرای پروژه با این ماده کاربردی کمتر از نیم ساعت یا در حدود نیم ساعت باشد، شبب می شود که انبساط آن هم تا میزان زیادی کاهش یابد.

توجه داشته باشید که گروت تنها از سیمان و ماسه تشکیل نمی شود. آب و یک سری افزودنی های دیگر نیز در تشکیل این ملات بسیار کاربردی دخیل هستند.

نسبت پایین آب به سیمان در این ملات باعث می شود که ملات شما پس از خشک شدن مقاومت بالاتری داشته باشد

گروت به واقع یک ملات کاربردی در ساخت و ساز است و خشک شدن سریع این ماده هم کمک می کند تا سرعت انجام پروژه های کوچک و بزرگ شما نیز افزایش یابد. با استفاده از این ملات، نیاز نیست مدت زمانی طولانی را منتظر خشک شدن آن بمانید تا به سایر مراحل انجام پروژه رسیدگی کنید.

انواع گروت

مدل های مختلفی از گروت در بازار موجود هستند که در این میان سه نوع آن بسیار پرکاربرد و شناخته شده هستند. این سه مدل معروف عبارتند از:

• گروت پلیمری
• گروت اپوکسی
• گروت سیمانی منبسط شونده

در ادامه این سه مدل را معرفی خواهیم کرد و در مورد ویژگی ها، کاربرد و مزایای آنها صحبت خواهیم کرد. این اطلاعات برای انتخاب و خرید مناسب و هوشمندانه کمک بسیاری به شما خواهند کرد.

گروت پلیمری

گروت پلیمری

این مدل در واقع نوعی گروت سیمانی است که با مواد پلیمری مختلف اصلاح شده است. مواد تشکیل دهنده در این مدل، رزین پلیمری و مخلوط سیمان است که به تولید ماده ای بسیار قدرتمند و کاربردی می انجامد.

این ماده از مخلوط سیمان دارای دانه بندی های ویژه با ماسه سیلیسی شکری است و همین امر سبب افزایش بسیار بالای مقاومت و روان کنندگی گروت پلیمری می شود.

ویژگی هایی که به آنها اشاره شد، باعث شده تا این ماده به یکی از پرکاربردترین انواع گروت در ساخت و ساز ها تبدیل شود و بتواند سهم قابل توجهی از بازار را به خود اختصاص دهد.

در ادامه به برخی از ویژگی های گروت پلیمری اشاره شده است.

• این ماده دارای پیوندی قوی با زیرسازی های معدنی است.
• مقاومت کششی، سایشی و خمشی این مدل بسیار بالا است.
• در برابر آب و به ویژه آب شور دریا بسیار مقاوم است.
• می توانید به عنوان یک آب بند و درزگیر مناسب برای مکان های گوناگونی و به ویژه برای آب بندی کاشی و سرامیک از آنها استفاده کنید.

در ادامه در مورد مدل های سیمانی هم به طور کامل صحبت خواهیم کرد. اما توجه داشته باشید که امروزه استفاده از مدل های سیمانی که با پلیمر اصلاح شده اند، بسیار رایج تر است.

مدل های پلیمری دارای خواص فوق العاده ای هستند که در بالا به برخی از آنها اشاره شد.

ترکیبی که از پلیمر و سیمان به وجود می آید حاوی ترکیبات مختلفی از لاتکس است که به افزایش چسبندگی محصول نهایی کمک ویژه ای خواهد کرد.همچنین این پلیمر ها سبب می شوند که کارایی، مقاوت در برابر نشتی و سایر ویژگی های مثبت محصول ارتقا پیدا کنند.

توجه داشته باشید زمانی که می خواهید اقدام به پر کردن فضای خالی بین کاشی و سرامیک کنید و در واقع قصد انجام کارهای ظریف را دارید، هیچ ماده ای مناسب تر از گروت پلیمری نیست.

تمیز کردن لکه های باقی مانده از این محصول که بر روی کاشی و سرامیک منزل شما نقش بسته اند، بسیار ساده تر از مدل اپوکسی است.

گروت اپوکسی

گروت اپوکسی یک ترکیب دو جزئی یا سه جزئی است و یکی از مواد بسیار مستحکم صنعتی به شمار می آید. این نوع گروت از ترکیب دو مایع مصنوعی (شبیه به چسب اپوکسی) تشکیل شده اند و یا به همراه این دو مایع مصنوعی مقداری ماسه به عنوان سخت کننده نیز به آنها اضافه شده که مدل سه جزئی را به وجود خواهد آورد.

در واقع گروت اپوکسی سه جزئی از رزین اپوکسی، سخت کننده و عمل آورنده آمین و دانه بندی ویيه سیلیسی تشکیل شده است.

این ماده نیاز به هیچ نوع آب بندی ندارد، از مقاومت بالایی در برابر رطوبت برخوردار است و حتی این ماده در مقابل بسیاری از مواد شیمیایی هم مقاوم است.

اغلب از این ماده گران قیمت برای نصب دستگاه های صنعتی استفاده می شود و استحکام دوام بالای آن سبب شده تا برای شرایط و مکان هایی که قرار است بار زیادی بر آن اعمال شود مناسب باشد.

در ادامه موارد بیشتری از کاربرد های این ماده را برای شما معرفی کرده ایم.

گروت اپوکسی

• در کارخانه جاتی نظیر کارخانه ماشین آلات موتوری، در ژنراتور ها، پمپ ها، انواع ریل، جرثقیل ها و… برای نصب دستگاه ها از این ماده استفاده می شود.

• استفاده در صنعت ساختمان سازی یکی از پر رنگ ترین مصارف گروت اپوکسی است. نصب ستون های پیش ساخته بتنی و فولادی، اتصالات، پی ها، اطراف کانال لوله کشی و سایر اجزا و قسمت های ساختمان اغلب به استفاد ه از این ماده نیازمند هستند.

• برای ایجاد یک پیوند محکم و با دوام سازه ای می توانید از این ماده استفاده کنید.

• بتن ها معمولا اگر بدون استفاده از چسب بتن در مکانی استفاده شده باشند، با گذشت زمان ترک می خورند یا حفره هایی در آنها به وجود می آید.برای پر کردن این حفره ها و ترک ها و به طور کلی برای تعمیر بتن می توانید از گروت پلیمری استفاده کنید.

• پایه گارد های محافظ دست انداز، تیر های راهنمای و رانندگی، برینگ پل ها و بسیاری از موارد دیگر که در طول روز آنها را مشاهده می کنیم هم با استفاده از این ماده با دوام نصب و راه اندازی شده اند.

تمام مواردی که به آنها اشاره شد تنها بخشی از کاربرد های گروت اپوکسی است. این ماده فواید و مزایای بسیاری در پروژه های بزرگ دارد. بسیاری از اموری که به سختی توسط ملات های قدیمی در پروژه ها پیش می رفتند، با استفاده از این ملات مستحکم به سهولت انجام می پذیرند.

در ادامه برخی از فواید این مدل که باعث شده در پروژه های سنگین و حساس از آنها استفاده شود را متوجه خواهید شد.

• با توجه به دمای اطراف سازه، می تواند موجب خشک شدن هرچه سریعتر آن شود.
• این ماده در برابر لرزش و ارتعاشات شدید از مقاومت بالایی برخوردار است.
• بدون انبساط و انقباض باعث سخت شدن می شود.
• گروت اپوکسی دارای مقاومت مکانیکی بسیار بالایی است و از این رو در بسیاری از صنایع جهت نصب دستگاه های بسیار سنگین کاربرد دارد.
• مقاوم ترین ملاتی که می تواند حتی در مقابل مواد شیمیایی هم مقاومت کند، بدون تردید همین ملات اپوکسی است.
• قدرت چسبندگی این ماده به زیر کار های معدنی و فولادی بسیار بالا است.

گروت سیمانی

گروت سیمانی

در اینجا قصد داریم تا شما را با گروت سیمانی که نوع سوم این ماده پرکاربرد است آشنا کنیم. استفاده از این ماده به عنوان ملات مورد استفاده برای نصب کاشی و سرامیک امری رایج است و برای بسیاری از امور مربوط به نگهداری و تعمیرات منزل هم می توانید از این ملات استفاده کنید.

گروت سیمان از سیمان پورتلند به عنوان سخت کننده استفاده می کند. این مدل را معمولا به صورت یک کیسه پودر خشک در بازار مشاهده می کنید که بعد از مخلوط شدن با میزان مشخصی آب قابل استفاده هستند.

البته همانطور که در ابتدای این بخش هم اشاره شد، بسیاری از مدل های سیمانی که این روز ها در بازار مورد استفاده قرار می گیرند، دارای برخی پلیمر ها هستند که خواص آنها را اصلاح کرده است.

ترکیبات اضافی از پلیمر لاتکس که به سیمان اضافه شده است، سبب افزایش قدرت چسبندگی شده است. بسیاری از ویژگی های مثبت پلیمر ها سبب شده تا این روز ها بیشتر از گروت سیمانی اصلاح شده با پلیمر استفاده شود تا اینکه صرفا از ملات سیمان در پروژه ها بهره ببرند

مقاومت اولیه و نهایی این ماده بسیار بالا است و همچنین زمان خشک شدن آن با توجه به شرایط آب و هوایی بسیار کوتاه است.

زمانی که گروت سیمانی با آب ترکیب می شود، دارای دو مرحله انبساط حجمی است. در اولین مرحله و زمانی که پودر با آب ترکیب می شود، شاهد انبساط اولیه حاصل از تصعید گاز ها هستیم. این مرحله حدود یک ربع تا نیم ساعت به طول می انجامد.
با انجام واکنش شیمیایی و زمانی که ملات در مرحله گیرش یا سفت شدن قرار دارد، شاهد مرحله دوم انبساط حجمی هستیم. معمولا بین ۲۴ الی ۴۸ ساعت پس از ترکیب شدن مواد با آب، دومین انبساط صورت می گیرد.

گروت سیمانی منبسط شده دارای خواص زیادی است که برخی از مهمترین این خواص عبارتند از:

• در این ملات خبری از سنگ دانه های آهنی نیست. بنابراین خطر زنگ زدگی و خوردگی در این ماده تقریبا به صفر میل می کند.
• این ملات دارای مقاومت فشاری بالایی است. بنابراین می توانید با خیال راحت در بسیاری از پروژه های خود از این ماده استفاده کنید.
• پس از خرید گروت سیمانی منبسط شونده، تنها کافیست تا میزان مشخصی از آب را به آن اضافه کنید.
تمامی مواد و افزودنی های لازم از قبل در این ملات وجود دارد، بنابراین هیچ ماده دیگری به جز آب به آن اضافه نکنید.
• گروت سیمانی دارای افزایش حجم کنترل شده است. با ایجاد سیستم انبساط گازی در فاز بتن تازه، نشست احتمالی به وجود آمده در مواد جبران خواهند شد.
برخی از مهمترین کاربرد های این ملات منبسط شونده عبارتند از:
• در زیر صفحات ستون ساختمان ها مورد استفادع قرار می گیرند.
• برای نصب کاشی و سرامیک و انجام بازسازی ساختمان ها بسیار مناسب هستند.
• در موقعیت هایی که نیاز باشد یک ملات بدون جمع شدگی مورد استفاده قرار گیرد، از این ماده پرکاربرد استفاده می شود.
البته همانطور که اشاره شد، اضافه کردن مواد پلیمری به این ملات سالهاست که در صنعت تولید انواع گروت رایج شده. این کار سبب شده تا محصولات با کیفیت تری وارد بازار شوند که دارای ویژگی های برتری نسبت به سیمان ساده هستند.

حال که با انواع گروت و کاربرد های فراوان آن در صنایع مختلف آشنا شدید، قصد داریم تا شما را با شرایط انجام پروژه با این ملات و به طور کلی نحوه استفاده و کار با آن آشنا کنیم.

ملاحظات استفاده از گروت

برای اینکه پروژه های که با استفاده از گروت انجام می شود، کیفیت بالایی داشته باشد و دوام و استحکام قابل توجهی را به شما ارائه دهد، لازم است تا شیوه صحیح استفاده و ملاحظات استفاده از این ملات قدرتمند در پروژه های مختلف را بدانید و از شرایط کار با آن آگاه باشید.

در ادامه شما را با برخی از ملاحظات استفاده از این ملات و نکاتی که باید در حین استفاده به آنها توجه کنید، آگاه خواهیم کرد.
یکی از کاربرد های اصلی گروت ها، استفاده از آنها برای مواقعی است که می خواهید یک زیر کاری بسیار مقاوم را بر روی فوندانسیون اصلی تشکیل دهید.

به عنوان مثال برای پر نمودن فضای خالی زیر بیس پلیت ها، اجرای فوندانسیون و زیر کار ماشین آلات صنعتی غول پیکر و سنگین، ثابت سازی ستون های پیش ساخته و زیر سازی های فولادی بخشی از پروژه هایی است که با استفاده از انواع گروت قابل انجام هستند.

گروت چیست

گروت سیمانی یکی از ملات های پر کاربردی است که برای انجام چنین کار هایی در ایران مورد استفاده قرار می گیرد. میزان آبی که شما با پودر موجود در بسته مخلوط می کنید، تعیین کننده مقاومت فشاری ملات به دست آمده خواهد بود.

میزان آب مناسب باعث می شود که شما به میزان ۵۰ تا ۸۰ پاسکال مقاومت فشاری داشته باشید. این بازه از مقاومت فشاری برای انجام پروژه های شما بسیار مناسب خواهد بود.

البته به طور کلی دو روش ملات ریزی در محل های مورد نظر وجود دارد که عبارتند از:

ملات یا گروت خشک

گروت خشک

در این شیوه برای اینکه بتوانید ملات را به درستی در محل مورد نظر بریزید، نیاز است تا از نیروی تراکمی و فشار برای این منظور بهره ببرید.

استفاده از این ملات های خشک نتایج مثبتی را داشته و عملکرد خوبی را در موقعیت های مختلف از خود نشان داده اند. برای مثال در بسیاری از کار های ساختمانی از این نوع ملات خشک استفاده می شود.

استفاده از این شیوه جایگذاری ملات که با روش تراکم صورت می گیرد، همیشه بهترین روش نیست. به همین دلیل است که بسیاری از پیمانکارهای ساختمانی تمایل دارند که از ملات سیال برای پروژه های خود بهره ببرند.

استفاده از شیوه سیال در سال های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته و بسیاری از پروژه هایی که در آنها نیاز به استفاده از گروت است، به سمت مصرف گروت سیال کشیده شده اند.

ملات یا گروت سیال

یکی از ویژگی هایی که این ملات دارد و بسیار کار با آن را ساده کرده است این است که به علت روانی در هنگام ریختن، گروت یا ملات خود به خود جایگذاری می شود.

در مواقعی که قصد پر کردن حفره های عمیق یا باریک را دارید که به نوعی مصدود و غیر قابل نفوذ هستند، روش ملات سیال نسبت به شیوه گروت خشک بسیار کاربردی تر است.

این روز ها به طور عمده در اکثر پروژه هایی که در آنها از ملات جهت زیر کار استفاده می شود، گروت سیال به گروت خشک ترجیح داده می شود و مهمترین دلیل آن را می توان راحتی استفاده از ملات سیال بیان کرد.

بعضی از پیمانکار ها سعی می کنند در کارگاه های ساختمانی خود و با استفاده از مواد و مصالح مختلف، اقدام به تولید گروت مناسب برای پروژه خود کنند. این کار به هیچ عنوان توصیه نمی شود و کاملا غیر اصولی و غیر حرفه ای است.

ملاتی که شما به صورت دستی در کارگاه خود تولید می کنید دانه بندی درستی ندارد و به دست آوردن یک درصد بهینه از مواد افزودنی و چسبنده (در صورت لزوم) از لحاظ تکنیکی غیر ممکن است.

در کنار این موارد توجه داشته باشید که تهیه ملات در کارگاه ها از لحاظ اقتصادی هم مقرون به صرفه نیست. به همین دلیل پیمانکاران با تجربه و حرفه ای همیشه از گروت آماده که تحت شرایط کنترل شده و فرموله شده تهیه تولید می شود استفاده می کنند.

خصوصیت و شرایط مصرف ملات هایی که در کارخانه تولید می شوند و تیم کنترل کیفیت آنها را مورد بررسی قرار می دهد، کاملا بر روی بسته بندی آنها مشخص شده است. تنها نیاز است بر اساس دستورالعمل هایی که توسط تولیدکننده بر روی محصول مشخص شده است پیش بروید تا شاهد بهترین نتیجه در پروژه های خود باشید.

گروت سیال

توجه داشته باشید گروت هایی که در کارخانجات و به وسیله تولیدکنندگان حرفه ای تهیه و تولید می شوند، باید پاسخگوی کاربرد ها و عملکرد های گوناگونی باشند. بعضی از این ویژگی ها و عملکرد ها عبارتند از:

 • نباید آب و سنگدانه های ملات از هم جدا شوند. به عبارتی نباید شاهد ته نشین شدن مواد در ملات باشیم.
 • زمان خشک شدن و به قوام رسیدن گروت باید بسیار کوتاه باشد.
 • ملات نباید دچار جمع شدگی چشمگیر شود.
 • ملات باید پس از قوام یافتن به حالت سیال در آید و به راحتی در بخش های مختلف پروژه جاری شود.
 • ملات در نهایت باید دارای مقاومت بالایی باشد.

EBA یا سطح اتکای موثر یکی از مهمترین آیتم هایی است که در روش استفاده از گروت باید به آن توجه شود. این ملات قرار است تا فشاری که از طرف ماشین آلات، ستون یا هر جسم دیگری به بیس پلیت وارد می شود را به تمام سطح زیرین خود منتقل کند.

گروت باید به گونه ای به کار برده شود که قابلیت جریان پذیری مطلوب در زیر سطح کار را داشته باشد و بتواند حداکثر سطح اتکا یا به عبارتی سطح اتکای ۱۰۰ درصد را ایجاد کند.

ملاحظات دمایی مربوط به نگهداری و انبارداری را به هیچ عنوان فراموش نکنید. این مواد باید در بازه دمایی بین ۱۰ تا ۳۰ درجه سانتیگراد نگهداری شوند. ۲۳ درجه سانتیگراد ایده آل ترین دمایی است که می توانید محصولات خود را در آن نگهداری کنید.

دمای مناسب باعث افزایش عمر، دوام و همچنین سهولت آماده کردن ملات می شود. بعضی از پروژه ها در شرایط جوی گرمی انجام می شوند که پایین نگه داشتن دمای انبار در آنها بسیار مشکل است. از این رو معمولا گروت را با آب سرد مخلوط می کنند و ترکیب را در سایه نگه می دارند تا کیفیت و دوام آن حفظ شود.

روش استفاده از گروت

حالا که با این ملات بسیار کاربردی و مستحکم آشنا شدید، باید با شیوه صحیح کار با آن هم آشنا شوید و بتوانید بهترین نتیجه را کسب کنید.

انتخاب بهترین گروت

مسلما می دانید که سه گروت در بازار وجود دارند که به طور عمده در پروژه های مختلف از آنها استفاده می شود. برای انجام پروژه های مختلف باید بتوانید بهترین محصول مورد نیاز خود را انتخاب و خریداری کنید.

شرایط کاری گوناگون مستلزم استفاده از ملات های مختلف است. اگر در شرایطی هستید که سطح اجرای شما مساحت بالایی دارد، باید سیال پذیر بودن ملات برای شما اولویت اول باشد اما زمانی که مساحت سطح کم باشد، این مسئله به هیچ عنوان حائز اهمیت نیست.

اگر قرار است در محیطی از گروت استفاده کنید که با مواد شیمیایی سر و کار دارید، مقاومت شیمیایی از مهمترین ویژگی هایی است که باید به آن توجه داشته باشید.

گروت اپوکسی مناسبترین انتخاب برای این مواقع هستند و از مقاومت شیمیایی بالایی برخوردار هستند.

آخرین آیتمی که باید برای انتخاب ملات مناسب با کار خود به آن توجه کنید، مقاومت حرارتی است. اگر در محل انجام پروژه دما بالاتر از حد معمول باشد، باید در انتخاب خود دقت کنید.

گروت سیمانی می تواند تا ۲۵۰ درجه سانتیگراد را تحمل کند. این در حالی است که مقاومت گرمایی ملات اپوکسی به بیشتر از ۷۰ درجه سانتیگراد نمی رسد.

آماده کردن بستر مناسب کار

گروت ریزی

بستر کاری که قرار است از ملات گروت بر روی آن استفاده شود، عموما از جنس بتن است. این بستر کار بتنی باید حداقل از چند هفته قبل ایجاد شده باشد تا انقباض و جمع شدگی خود را تا حد ممکن بروز دهد و مقاومت آن برای تحمل وزن باری که قرار است تحمل کند، افزایش یابد.

معمولا چهار هفته زمان کافیست تا سطح بتونی آماده شود و بتوان از ملات مورد نظر بر روی آن استفاده کرد.

بعد از چهار هفته، لایه نازکی که بر روی بتن شکل گرفته است را با یک صفحه ساب یا شستشو با فشار بالای آب از بین ببرید. این لایه می تواند اتصال بیس پلیت با جسمی که قرار است روی آن قرار بگیرد را کاهش دهد.

در نهایت شما با از بین بردن این لایه اضافی، به سطحی کاملا تمیز و عاری از هرگونه گرد و غبار خواهید رسید.

قبل از اینکه ملات را بر روی سطح کار بریزید، حتما بستر کار را خیس کنید تا چسبندگی سطح با گروت را افزایش دهید.

اجرای قالب بندی

معمولا با استفاده از یک چهارچوب، اطراف بیس پلیت را احاطه می کنند تا ملات با سایر مصالح موجود در محل پروژه تماس نداشته باشد.

جنس قالب باید به گونه ای باشد که پس از خشک شدن گروت بتوان به راحتی آن را از قالب جدا کرد. به خصوص در حین کار با مدل سیمانی این موضوع را مد نظر داشته باشید.

زمانی که گروت هنوز مینیمم مقاومت خود نرسیده باشد و بخواهید آن را از قالب جدا کنید، احتمال ترک خوردگی و آسیب رسیدن به ملات شما وجود دارد.

برای پخش کردن ملات درون قالب هم می توانید از یک ماله استفاده کنید تا ملات به صورت یک دست در تمام نقاط پخش شود.

در هنگامی که از گروت اپوکسی در قالب خود استفاده می کنید، حتما از واکس یا موم مخصوص استفاده کنید تا مطمئن شوید ملات به سادگی از قالب جدا می شود.

قالب بندی گروت

عمل آوری و مراقبت

پس از اینکه ملات را در قالب های مخصوص به خود ریختید، باید از آن به خوبی مراقبت کنید تا تحت یک شرایط کاملا استاندارد خشک شود.

زمانی که پروژه در فضای باز انجام می شود، حفظ دمای استاندارد از اهمیت بالایی برخوردار است که باید با شیوه های مختلفی این دما ایجاد شود.

برای مثال اگر پروژه در تابستان انجام می شود و محل کار در مقابل نور مستقیم خورشید قرار دارد، لازم است حتما از یک سایبان موقت استفاده کنید تا گرمای محیط کار را کاهش دهید و از تابش مستقیم نور خورشید جلوگیری کنید.

فرقی ندارد که شما از گروت اپوکسی استفاده می کنید یا اینکه گروت سیمانی در پروژه شما مورد استفاده قرار می گیرد. در هر صورت باید جلوی تابش مستقیم نور خورشید را بگیرید.

اگر از گروت سیمانی استفاده کرده اید، مطمئن شوید که آب خود را در روز های اولیه از دست ندهد. چین خوردگی و چروک شدن در این مواقع بسیار محتمل است و باید به شدت از آن جلوگیری شود.

از دست دادن رطوبت و چروک شدن گروت، سبب کاهش مقاومت و انعطاف پذیری آن می شود.

در مورد گروت اپوکسی توجه داشته باشید که فعالیت های شیمیایی خود این محصول می تواند دمای کار را بالا ببرد. بنابراین سعی کنید اجرای پروژه با ملات اپوکسی را به بعد از غروب خورشید منتقل کنید.

جمع بندی

 • گروت ماده ای بسیار مقاوم و نوعی ملات به حساب می آید که برای ایجاد بیس پلیت اجسام سنگین و گاها برای نصب کاشی و سرامیک و بازسازی منازل هم مورد استفاده قرار می گیرد.
 • گروت ها از سیمان، ماسه و برخی افزودنی ها تولید می شوند.
 • این ملات بسیار مستحکم در سه مدل اپوکسی، سیمانی و گروت پلیمری در بازار وجود دارد.
 • هر کدام از انواع این ملات در موقعیت ها و شرایط مخصوص به خود مورد استفاده قرار می گیرند و عملکردی بسیار عالی خواهند داشت.
 • مقاومت شیمیایی، مقاومت گرمایی و جریان پذیری مطلوب در زیر سطح کار از موارد و ملاحظاتی هستند که باید در حین کار با گروت به آنها توجه داشته باشیم.
 • روش استفاده از این ملات ها بسیار حائز اهمیت است و می تواند در کیفیت نهایی انجام پروژه بسیار تاثیرگذار باشد.
میانگین امتیازات

مجموعه امتیازات:

User Rating: 4.55 ( 1 votes)

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن