اصول لوله کشی ساختمان + 5 نکته مهم

سیستم لوله کشی به منظور تأمین آب ساختمان اهمیت زیادی دارد و لازم است که به صورت اصولی و طبق استانداردهای مشخص شده انجام شود. رعایت استانداردهای لوله کشی ساختمان می‌تواند بر کیفیت آب نیز تأثیر بگذارد. برای اطلاعات بیشتر با اصول لوله کشی ساختمان می‌توانید در ادامه با دکتر تامین فروشگاه اینترنتی مصالح و تأسیسات ساختمانی همراه باشید.

فهرست

اصول لوله کشی ساختمان
نکات مهم لوله کشی
انواع لوله در لوله کشی
روش‌های مختلف لوله کشی
مزایای لوله کشی اصولی آب مصرفی
سوالات متداول
جمع بندی

اصول لوله کشی ساختمان

تأمین آب مورد نیاز ساختمان و همچنین جلوگیری از هدر رفتن آب و هدایت آن به سمت لوله فاضلاب، همه و همه با کمک یک سیستم لوله کشی اصولی امکان پذیر خواهد بود. به طور معمول برای لوله کشی خطوط آبرسانی و همچنین خروج آب آلوده و مصرفی به سمت فاضلاب از لوله‌های متفاوتی با جنس و تجهیزات مختلف استفاده می‌شود. برای مثال به منظور لوله کشی آب داغ باید از نوع خاصی از لوله استفاده شود که توانایی تحمل دمای بالای آب را داشته باشد. برای لوله کشی گاز، عدم نشستی گاز مهم‌ترین موضوعی است که اهمیت دارد و همه این موضوعات باید در قالب اصول لوله کشی ساختمان در زمان لوله کشی مورد توجه قرار بگیرد.

موارد مربوط به لوله کشی

رعایت استانداردهای لوله کشی ساختمان به منظور حفظ امنیت و ارتقای کیفیت لوله کشی اهمیت زیادی دارد که در ادامه به برخی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره شده است.

⭕ یکی از اصول لوله کشی ساختمان این است لوله کشی باید حتماً در عمق مناسبی انجام شود به طوری که لوله‌ها نه خیلی عمیق و به صورت سطحی قرار بگیرند. این کار هم دسترسی به لوله را برای تعمیرات بعدی راحت می‌کند و هم شرایطی را فراهم می‌کند که لوله از عوامل محیطی و آسیب زننده دور بماند و تا مدت‌ها بدون هیچ مشکلی کار کند.

⭕ از دیگر استانداردهای لوله کشی ساختمان این است که برای تأمین آب آشامیدنی باید از لوله‌های مرغوب و با کیفیت استفاده شود تا آب آشامیدنی کاملاً بدون رنگ و مزه باشد. وجود نشتی در لوله کشی و همچنین استفاده لوله نامناسب می‌تواند روی کیفیت آب آشامیدنی تأثیر بگذارد. از طرف دیگر اگر لوله کشی طبق مقررات و استانداردهای مشخص شده انجام نشود، ممکن است لوله خیلی زود آسیب ببیند و این موضوع قطعاً روی کیفیت آب مصرفی تأثیر می‌گذارد.

محصولات مرتبط


⭕ به منظور لوله کشی فاضلاب باید از لوله‌های مناسبی استفاده شود که دارای ظرفیت مناسب هستند و می‌توانند به راحتی فاضلاب را لوله‌های اصلی فاضلاب شهری منتقل کنند. زمانی که لوله‌های فاضلاب ظرفیت مناسبی نداشته باشند، مواد جامد و رسوبات در آن انباشته می‌شوند و لوله خیلی زود دچار گرفتگی خواهد شد.

⭕ نکته دیگری که در اصول لوله کشی ساختمان اهمیت دارد، نصب لوله‌های آب گرم و سرد در مکان مناسب است. لوله‌های آب گرم و سرد باید از خوردگی، سایش، انجماد، انفجار و سایر عوامل محیطی در عوامل باشند.

⭕ دسترسی مناسب به لوله‌ها بعد از لوله کشی نیز از دیگر مقررات لوله کشی ساختمان است. لوله‌های ساختمان باید طوری تعبیه شوند که در صورت ترک خوردن انجماد یا بروز مشکل به راحتی بتوان به آن‌ها دسترسی پیدا کرد.

دسترسی راحت به لوله
دسترسی راحت به لوله برای انجام فعالیت راحت بر روی انها

⭕ از نکات لوله کشی ساختمان می‌توان به وجود پمپ اشاره کرد در ساختمان‌های آپارتمانی مسکونی یا اداری برای تأمین فشار آب استاندارد باید یک پمپ در ساختمان مورد استفاده قرار بگیرد.

⭕ موضوع دیگری که در استانداردهای لوله کشی ساختمان حائز اهمیت است، مربوط به رعایت اصول صحیح لوله کشی می‌باشد. تمامی لوله‌های ساختمان باید به گونه‌ای طراحی شوند که از هدر رفتن آب جلوگیری شود و آب تمیز به هیچ عنوان وارد فاضلاب نشود.

⭕ مواد زائد و فاضلاب ساختمان باید طبق طراحی و اجرای سیستم لوله کشی ساختمان وارد لوله اصلی فاضلاب شود. در صورتی که دسترسی به فاضلاب شهری وجود ندارد، باید از مخازن مخصوص برای دفع فاضلاب انسانی و مواد زائد استفاده شود. ظرفیت لوله کشی ساختمان باید به گونه‌ای باشد که برای انتقال آب یا فضولات مناسب باشد. معمولاً لوله‌هایی که برای فاضلاب مورد استفاده قرار می‌گیرند، باید ظرفیت بالاتر و اندازه بزرگ‌تری داشته باشند تا کمتر دچار گرفتگی و ایجاد بوی نامطبوع شود.

💠 مطلب پیشنهادی: معرفی انواع لوله فاضلابی برای لوله‌کشی در ساختمان + عکس

⭕ تمامی ساختمان‌ها باید در لوله کشی فاضلاب به سیفون مجهز باشند. سیفون‌ها از ایجاد بوی بد فاضلاب در ساختمان جلوگیری می‌کند و مانع بیرون آمدن حشرات می‌شوند. رعایت استانداردهای نصب و راه اندازی سیفون نیز باید مورد توجه قرار بگیرد. از همین رو در نظر گرفتن سیفون در زمان نصب لوله و اتصالات فاضلابی آن اهمیت زیادی دارد.

⭕ یکی از مهم ترین اصول لوله کشی ساختمان مربوط به لوله کشی تجهیزات گرمایشی است. این لوله‌ها باید نسبت به انبساط آب و درجه حرارت آن مقاوم باشند تا بعد از مدتی آسیب نبینند.

💠 مطلب پیشنهادی: لوله پنج لایه | راهنمای خرید بهترین برند لوله 5 لایه

⭕اگر در سیستم لوله کشی ساختمان از لوله‌های پلیمری استفاده می‌شود، باید در زمان نصب به این نکته توجه شود که لوله‌ها کامل در برابر نور خورشید محافظت شوند. نور خورشید می‌تواند موجب آسیب به لوله شود و کیفیت آب را تحت تأثیر قرار دهد.

⭕ موضوع بعدی مربوط به لوله و اتصالات مربوط به آن است برای هر نوع لوله‌ای باید از لوله کشی مشخص و متناسب با آن استفاده شود.

⭕ از دیگر مقررات لوله کشی ساختمان می‌توان به شیب بندی لوله‌ها اشاره کرد. شیب بندی لوله‌ها به خصوص لوله‌های فاضلاب باید طبق استاندارد‌های مشخصی هدایت شود. این کار از گرفتگی لوله‌ها جلوگیری می‌کند.

شیب درست قرار دادن لوله
شیب درست قرار گیری لوله برای تخلیه مناسب و درست

⭕ در صورتی که از لوله کشی در فضای باز استفاده می‌شود، باید روی لوله‌ها عایق مناسبی قرار بگیرد تا از لوله در برابر عوامل محیطی محافظت کند.

⭕ مقاومت لوله در برابر خوردگی از دیگر اصولی است که باید در زمان لوله کشی مورد توجه قرار گیرد. در قدیم بیشتر برای لوله کشی از لوله‌های آهنی استفاده می‌شد که این دوره‌ها به مرور دچار خوردگی و آسیب و زنگ زدگی می‌شدند. اما امروزه باید از لوله‌های استفاده شود که مقاومت بالاتری در برابر پوسیدگی و آسیب دارند.

به طور معمول استفاده از لوله درزدار به دلیل وجود جای جوش برای لوله کشی در بخش‌های حساس یا انتقال گاز و مواد خطرناک مناسب نیست و برای چنین بخش‌های بهتر است از لوله مانیسمان استفاده شود.

💠 مطلب پیشنهادی: بهترین لوله برای آب‌رسانی در ساختمان کدام است ؟

5 نکات مهم لوله کشی

  1. اولین و مهم ترین نکته‌ای که باید در مورد لوله کشی ساختمان بدانید این است که قبل از شروع روند لوله کشی باید بستر مناسبی برای آن فراهم شود. برای این کار معمولاً لوله را در عمقی مناسب قرار می‌دهند که هم به خوبی از آن محافظت می‌شود و هم در زمان بروز مشکل به راحتی می‌توان به آن دسترسی داشت.
  2. موضوع دوم مربوط به کیفیت آب لوله کشی ساختمان است زمانی که لوله کشی ساختمان طبق استانداردهای از پیش تعیین شده انجام شود کیفیت آب نیز تحت تأثیر قرار نمی‌گیرد.
  3. موضوع بعدی مربوط به طراحی و اجرای سیستم لوله کشی است. قبل از شروع لوله کشی ساختمان باید کلیه مسیرهای لوله کشی توسط کارشناس مربوطه طراحی شود و سپس طبق اصول خاصی اجرا گردد.
  4. قرار گرفتن لوله‌ها در شیب مناسب نیز موضوع دیگری است که در سیستم لوله کشی اهمیت ویژه دارد. شیب لوله‌ها باید به گونه‌ای باشد که آب به درستی در مسیر مناسب هدایت شود و از طرفی آب مصرفی نیز به سمت لوله اصلی هدایت گردد.
  5. بهتر است برای لوله کشی آب سرد و گرم از لوله‌های پلیمری استفاده شود این لوله‌ها مقاومت بالایی دارد و حدود بیست سال بدون کوچک ترین مشکل کار می‌کنند. به علاوه لوله‌های پلیمری بسیار سبک هستند و به مرور زمان رسوب در آن‌ها ایجاد نمی‌شود و از همین رو یک گزینه مناسب برای لوله کشی آب آشامیدنی ساختمان محسوب می‌شوند.


نمونه‌ای از لوله‌های کاربردی

برای لوله کشی از انواع متفاوتی از لوله‌ها استفاده می‌شود که در ادامه به رایج ‌ترین آن‌ها اشاره می‌شود.

1- لوله حرارتی یا PEX

این لوله‌های پلاستیکی معمولاً برای لوله کشی ساختمان‌های مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این لوله‌های انعطاف پذیری بالایی دارند و اتصال و خم کردن آن‌ها بسیار ساده است.

لوله pex
لوله پکس از جمله لوله‌های پلیمریی است که مقاومت بالایی دارند

2- لوله پی وی سی

نوع دیگری از لوله‌های پلاستیکی لوله پی وی سی نام دارد. از این لوله و اتصالات مربوط به آن به منظور لوله کشی فاضلاب و خطوط تخلیه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این لوله‌ها برخلاف لوله‌های حرارتی انعطاف پذیر نیستند.

لوله pvc
لوله پی وی سی با توجه به نیاز در رنگ و مدل‌های مختلف تولید می‌شوند

3- لوله‌ مسی

لوله‌‌های مسی یکی از مقاوم‌ ترین و محکم ‌ترین انواع لوله‌ها در برابر خوردگی و آسیب هستند. از آنجایی که لوله‌های مسی معمولاً به هم جوش می‌شود، برای وصل کردن لوله‌ها به اتصالات اضافی نیاز است.

لوله مسی
لوله مسی از جمله لوله‌هایی هستند که کمتر به کار گرفته می‌شود

4- لوله‌ برنجی

لوله‌های برنجی با ترکیبی از برنج و مس درست شده‌اند و مقاومت بالایی در برابر زنگ زدگی دارند و معمولاً تا مدت‌ها بدون هیچ مشکلی کار می‌کنند.

لوله برنجی
انواع لوله برنجی

5- لوله‌ استیل

لوله‌های ساخته شده از استیل ضد زنگ یا فولاد معمولاً در مناطقی مورد استفاده قرار می‌گیرند که احتمال خوردگی و پوسیدگی لوله بیشتر است. استفاده از لوله‌های استیل ضد زنگ معمولاً برای لوله کشی دستشویی انتخاب مناسبی هستند.

لوله استیل
انواع لوله استیل به صورت مکعب و استوانه

6- لوله‌ گالوانیزه

لوله گالوانیزه با پوششی از فلز روی در سطح لوله، مقاومت بالایی در برابر زنگ زدگی و خوردگی دارد. اما با از بین رفتن پوشش گالوانیزه امکان زنگ زدن لوله بسیار زیاد است و از این لوله‌ها بیشتر در خانه‌های قدیمی مورد استفاده قرار می‌گرفت. به طور معمولاً لوله‌های گالوانیزه باید در شرایطی استفاده شوند که امکان ترمیم و تعمیر لوله بعد از مدتی وجود داشته باشد.

لوله گالوانیزه
بسته بندی لوله گالوانیزه

7- لوله چدن

لوله‌های چدنی بیشتر برای لوله کشی در خانه‌های قدیمی و همچنین لوله کشی گاز کاربرد دارد و لوله مناسبی برای جلوگیری از نشت گاز به بیرون لوله محسوب می‌شود. از مهم‌ ترین نکات لوله کشی ساختمان به وسیله این لوله‌ها این است که حتماً از اتصالات مناسب و مخصوص به آن استفاده شود.

لوله چدنی
لوله چدنی به دلیل سنگینی در شرایط خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد

مراحل لوله کشی آب مصرفی

به طور کلی برای لوله کشی آب متفاوتی استفاده می‌شود که در ادامه به طور اجمالی این موضوع را بررسی می‌کنیم.

سیستم لوله کشی آب مصرفی نیازمند یک خط لوله کشی اصلی است که به آن منبع تغذیه می‌گویند و تمامی انشعابات و لوله‌ها از همین منبع تغذیه گرفته می‌شود. به طور معمول برای اینکه فشار آب مناسب باشد، لوله کشی آب مصرفی باید بدون شیب انجام شود. اما در شرایط خاص و به دلیل نبود فضای مناسب ممکن است این لوله کشی کمی شیب دار نیز طراحی شود که به هر حال مقدار آن بسیار ملایم و کم است.

نشت آب
نشتی و تخریب لوله‌های آب بر اثر عوامل مختلف

یکی دیگر از کارهایی که باید بعد از فرآیند لوله کشی آب آشامیدنی و مصرفی انجام شود، انجام تست نشتی است. برای این کار معمولاً کلیه محل‌های اتصالات لوله تست می‌شود. وجود نشتی علاوه بر هدر رفتن آب موجب نشست ساختمان و مشکلات بزرگ تری می‌گردد. از همین رو لازم است بعد از لوله کشی حتماً با نصب فشارسنج در بخش ورودی و خط اصلی و قرار دادن فشارسنج در بخش‌های مختلف لوله فشار آب مورد سنجش قرار بگیرد.

برای اجرای لوله کشی ساختمان و آب آشامیدنی معمولاً از لوله و اتصالات پنج لایه یا لوله فولادی استفاده می‌شود در نظر گرفتن مقدار ضخامت این لوله‌ها اهمیت زیاد در کیفیت لوله کشی دارد به علاوه باید برای هر نوع لوله از اتصالات مربوط به آن استفاده شود

لوله و اتصالات پنج لایه نیوپایپ
لوله و اتصالات پنج لایه ایزی پایپ

از طرفی برای نصب لوله اتصالات تک لایه نیز از تجهیزات متفاوتی استفاده گردد. لوله اتصالات تک لایه که نام دیگر آن لوله پلی پروپیلین است، از لوله‌های پلیمری هستند که معمولاً در لوله کشی آب ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند. معمولاً لوله‌های تک لایه با ایجاد حرارت به اتصالات وصل می‌شوند و برخی از آن‌ها نیز اتصالات دنده‌ای دارند که برای بخش شیرآلات مورد استفاده قرار می‌گیرند. امکان استفاده از این لوله ها در کنار لوله‌های گالوانیزه نیز وجود دارد.

لوله و اتصالات تک لایه آذین
لوله و اتصالات تک لایه صبا

یکی از مهم ترین اصولی که باید در لوله کشی آب مصرفی استفاده شود، این است که حتماً از تجهیزات و مواد اولیه مرغوب و درجه یک برای لوله کشی استفاده شود. پایین بودن کیفیت تجهیزات لوله کشی می‌تواند موجب بروز مشکلات بعدی و همچنین کاهش کیفیت آب مصرفی شود. شما می‌توانید برای خرید تجهیزات و لوازم مورد نیاز برای لوله کشی ساختمان کلیه ویژگی‌ها را از وب‌سایت دکتر تأمین بررسی کنید و به منظور استعلام قیمت محصولات با کارشناسان ما در تماس باشید.

مزایای لوله کشی اصولی آب مصرفی

رعایت استانداردها و قوانین لوله کشی موجب می‌شود تا در مصرف آب صرفه جویی شود و از بروز مشکلات بعدی نیز جلوگیری گردد. به علاوه زمانی که لوله کشی به روش درست و اصولی انجام شود، سرعت آب در لوله ها مناسب خواهد بود. بهتر است برای لوله کشی ساختمان از لوله و اتصالات فلزی ضد زنگ و ضد خوردگی استفاده شود زیرا زنگ زدگی و خوردگی لوله می‌تواند مشکلات جدی را در لوله کشی ساختمان ایجاد کند به طور معمول به کار گرفتن لوله‌های پلیمری برای این کار بسیار مناسب تر است.

یکی از رایج ‌ترین مشکلات مربوط به لوله کشی‌های غیر اصولی، حرکت فاضلاب در مسیر برعکس است. این موضوع موجب اختلال در سیستم لوله کشی می‌شود و مشکلات جدی در لوله فاضلاب ایجاد می‌کند. رعایت مقررات لوله کشی اصولی کمک می‌کند تا از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری شود.

سوالات متداول

استفاده از پمپ در لوله کشی ساختمان چه مزیتی دارد؟
از پمپ آب می‌توانید به منظور جبران افت فشار و تنظیم فشار آب براق طبقات بالای ساختمان استفاده کنید.

استفاده از کدام نوع لوله‌ها برای لوله کشی ساختمان مناسب‌تر است؟
معمولاً لوله‌های پلیمری به دلیل مقاومت بالایی که در برابر خوردگی دارند، برای استفاده به عنوان لوله کشی ساختمان مناسب‌تر هستند.

چرا بعد از فرآیند لوله کشی مرحله تست انجام می‌شود؟
به دلیل اطمینان از عدم وجود نشتی و هدر رفتن آب و همچنین جلوگیری از مشکلات بعدی در سیستم لوله کشی، بعد از این فرآیند مرحله تست انجام می‌شود.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم تا با بیان مهم ‌ترین اصول لوله کشی ساختمان به شما کمک کنیم تا حدودی با یک لوله کشی ایمن و بدون مشکل آشنا شوید. رعایت کردن اصول و مقررات لوله کشی موجب افزایش عمر لوله کشی و کارایی بهتر آن می‌شود. شما می‌توانید برای خرید تجهیزات و انواع لوله و اتصالات مربوط به آن به وب سایت دکتر تأمین سر بزنید و برای استعلام قیمت‌ها با کارشناسان ما در دکتر تأمین تماس بگیرید و یک خرید عمده و غیرحضوری مطمئن و راحت را تجربه کنید.

برای دریافت مشاوره خرید لوله و اتصالات می‌توانید با شماره زیر تماس بگیرید.

021-48436

میانگین امتیازات:

User Rating: 4.2 ( 1 votes)
منبع
diyplumbingساختمان چیپایپ کالافنی شو

مژده عاشوری

مژده عاشوری مترجم و نویسنده وبسایت دکتر تامین، فارغ التحصیل مترجمی و فیزیولوژی ورزش، به نوشتن و ترجمه کردن مقالات علاقه زیادی دارد. شما می‌توانید مقالات او را در وبلاگ دکتر تامین مطالعه کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید