اجرای لوله کشی ساختمان با لوله پنج لایه

لوله کشی ساختمان شامل راه اندازی سیستم آب بهداشتی (آشامیدنی) و  همچنین راه اندازی و نصب سیستم فاضلاب خانگی می باشد. البته نصب لوله های گاز هم در یک ساختمان مطرح است، اما در این مقاله تمرکز ما بر روی لوله های آب ساختمان و صرفا استفاده از انواع لوله پنج لایه است.

این لوله های با کیفیت این روز ها سهم بالایی از بازار را به خود اختصاص داده اند. در بسیاری از پروژه های ساختمانی به عنوان لوله های آب آشامیدنی و همچنین به منظور راه اندازی تاسیسات مکانیکی از انواع لوله پنج لایه بهره برده می شود. صاحب خانه ها بیشتر تمایل دارند تا به جای استفاده از لوله های ارزان و بی کیفیت در لوله کشی ساختمان، از لوله هایی بهره ببرند که سالیان طولانی و بدون بروز هیچ گونه مشکلی برای آنها کار کند.

لوله کشی ساختمان با لوله پنج لایه

شما پس از آشنا شدن با مزایا و معایب لوله پنج لایه می توانید به سادگی تصمیم بگیرید که برای لوله کشی ساختمان خود و همچنین راه اندازی تاسیسات گرمایشی و سرمایشی خود از این لوله ها بهره ببرید یا خیر.

قیمت راه اندازی سیستم آب بهداشتی و تاسیسات مکانیکی با استفاده از انواع لوله پنج لایه کمی بیشتر از شرایطی است که از لوله های معمولی بهره ببرید. با این حال این لوله ها متقاضیان بسیاری دارند و افراد ترجیح می دهند تا با صرف هزینه های بیشتر از این لوله ها برای منزل خود بهره ببرند.

برای مشاهده لیست قیمت انواع لوله و اتصالات پنج لایه می توانید اینجا کلیک کنید.

انواع لوله پنج لایه

تولیدکنندگان بسیاری در حال حاضر اقدام به تولید لوله های پنج لایه می کنند. بعضی از این تولیدکنندگان قدیمی تر از سایرین هستند و برندشان سالیان طولانی است که در ایران و حتی در کشور های خارجی شناخته شده است. برخی از این برند های مطرح لوله پنج لایه که در لوله کشی ساختمان ها کاربرد دارند، عبارتند از:

 • لوله پنج لایه ایزی پایپ
 • لوله پنج لایه نیوپایپ
 • لوله پنج لایه سوپرپایپ

برای آشنایی با انواع لوله پنج لایه، ابتدا باید بدانید که این لوله ها به چه شکل ساخته می شوند. در واقع این لوله ها از دو لایه پلیمر، دو لایه چسب و یک لایه ورقه نازک آلومینیومی تولید می شوند. آلومینیوم نقش مهمی را در این لوله ها ایفا می کند و خیلی از خواص فوق العاده لوله های پنج لایه را می توان به وجود همین ورقه آلومینیومی نسبت داد. در بخش مزایا و معایب لوله پنج لایه به این موضوع اشاره خواهیم کرد و به شما خواهیم گفت که ورقه آلومینیومی موجود در این لوله ها چه مزیت هایی را ایفا می کند.لوله و اتصالات پنج لایه نیوپایپ

لوله و اتصالات پنج لایه نیوپایپ

نیو پایپ یکی از تولیدکنندگان شناخته شده و قدیمی در صنعت لوله و اتصالات آب و فاضلابی در کشور است و سالیان طولانی است که محصولات این برند معتبر در لوله کشی ساختمان ها به کار می روند.

نیوپایپ در واقع نام یکی از برند های صنعتی شرکت گیتی پسند می باشد که لوله های پنج لایه ی شرکت خود را تحت برند نیوپایپ به بازار عرضه می کند. هسته ی اولیه ی این گروه تولیدی در حدود بیست سال پیش و توسط چند جوان اصفهانی شکل گرفت.

گیتی پسند جزء اولین کارخانجاتی است که با تولید لوله و اتصالات ساختمانی از نفت خام و تولید مواد پلیمری با کیفیت و با دوام، مانع از خروج نفت خام از ایران شد. از این رو می توان این شرکت را یکی از مهمترین تولیدکنندگان داخلی از گذشته تا کنون دانست.

گیتی پسند سال ها پیش با سرمایه گذاری های درست و حساب شده در بخش صنایع پلیمری و تولید انواع لوله و اتصالات تک لایه آذین لوله و پنج لایه نیوپایپ و تولید انواع تجهیزات سرمایشی و گرمایشی نظیر چیلر، مینی چیلر، رادیاتور، پکیج و… در بازار های تاسیسات برودتی و حرارتی کشور و بازار تاسیسات ساختمانی پای گذاشت.

استفاده از بهترین مواد اولیه در تولید لوله پنج لایه و سایر محصولات نیوپایپ، به کار گیری متخصصان حرفه ای در امر تولید محصولات و همچنین استفاده از بهترین و پیشرفته ترین دستگاه های تولید لوله های پنج لایه باعث شده تا محصولات این شرکت از کیفیت بالایی برخوردار باشد. همین دلایل باعث کیفیت بالای انواع لوله پنج لایه نیوپایپ و استفاده از آنها در لوله کشی ساختمان ها است.

وب سایت دکتر تامین یکی از بزرگترین عرضه کنندگان لوله و اتصالات پنج لایه در ایران است. همواره می توانید لیست محصولات مختلف نیوپایپ و لیست قیمت آنها را بر روی وب سایت دکتر تامین مشاهده کنید.لوله و اتصالات پنج لایه ایزی پایپ

لوله و اتصالات پنج لایه ایزی پایپ

ایزی پایپ بدون تردید یکی از پایه گذران تولید لوله و اتصالات ساختمانی پنج لایه در ایران است. این برند معتبر در حال حاضر برخی از محصولات خود را به کشور های همسایه نیز صادر می کند.ایزی پایپ را می توان به عنوان یکی از برند های معروف مورد استفاده در لوله کشی ساختمان دانست. صاحب خانه های بسیاری از محصولات این برند در ساختمان های خود بهره برده اند و ایزی پایپ همواره با تولید محصولات با کیفیت پاسخ اطمینان مشتریان خود را داده است.

تولیدات کارخانجات ایزی پایپ به لوله و اتصالات پنج لایه محدود نمی شود. این برند با کیفیت و قدیمی انواع شیرآلات ساختمانی را نیز تولید می کند و آنها را با مناسبترین قیمت در اختیار مصرف کنندگان خود قرار می دهد.

گروه تولیدی لوله و اتصالات ایزی پایپ با بهره بردن از متخصصان و کارشناسان حرفه ای در زمینه تولید انواع لوله پنج لایه و به کار بردن برترین ماشین آلات و مواد اولیه، محصولاتی با کیفیت را تولید و در اختیار مصرف کنندگان قرار داده است. لوله و اتصالات ایزی پایپ دارای مهر استاندارد و ضمانت کیفیت کالا می باشند و علاوه بر لوله کشی ساختمان ها در راه اندازی بسیاری از تاسیسات گرمایشی و سرمایشی و تاسیسات مکانیکی مورد استفاده قرار می گیرند.

دکتر تامین یکی از بزرگترین عرضه کنندگان محصولات ایزی پایپ است و می توانید انواع لوله و اتصالات پنج لایه را بر روی وب سایت دکتر تامین مشاهده کنید. همچنین لیست کامل قیمت محصولات را می توانید بر روی وب سایت ما مشاهده کرده و از تخفیفات احتمالی محصولات آگاه شوید.

لوله و اتصالات پنج لایه سوپرپایپ

سوپرپایپ به گفته بسیاری از پیمانکاران ساختمانی و لوله کش های با تجربه و حرفه ای، بهترین برند لوله پنج لایه در ایران است. سوپرپایپ بسیار به استاندارد های جهانی نزدیک است و در بسیاری از ساخت و ساز های ملی در مقیاس بالا از این برند لوله استفاده شده است. حساب باز کردن بر روی لوله پنج لایه سوپرپایپ به منظور استفاده در لوله کشی پروژه های بزرگ و ملی، نشان دهنده همین کیفیت بالای محصولات سوپرپایپ است.

کیفیت ممتاز، اطمینان، ایمنی و راحتی بیشتر از ویژگی های لوله و اتصالات سوپر پایپ به شمار می آید. استفاده ی بیش از میلیون ها متر از انواع لوله ها سوپر پایپ در پروژه ها و ساخت و ساز های مرجع و ملی در سطح کشور، نشان از اطمینان بالای مهندسین و اهل فن به این برند معتبر است.

تمام ویژگی های یک لوله پنج لایه اعم از تحمل بالای گرمایی، ضریب انبساط طولی بسیار کم، مقاوم بودن در برابر مواد شیمیایی و… با بالاترین سطح کیفیت در لوله پنج لایه سوپر پایپ وجود دارند. از این رو در تاسیسات مکانیکی و لوله کشی ساختمان ها هم از این لوله ها استفاده می شود.

مزایا و معایب لوله پنج لایه

شما پس از آشنا شدن با مزایا و معایب لوله پنج لایه می توانید به سادگی تصمیم بگیرید که برای لوله کشی ساختمان خود و همچنین راه اندازی تاسیسات گرمایشی و سرمایشی خود از این لوله ها بهره ببرید یا خیر.

قیمت راه اندازی سیستم آب بهداشتی و تاسیسات مکانیکی با استفاده از انواع لوله پنج لایه کمی بیشتر از شرایطی است که از لوله های معمولی بهره ببرید. با این حال این لوله ها متقاضیان بسیاری دارند و افراد ترجیح می دهند تا با صرف هزینه های بیشتر از این لوله ها برای منزل خود بهره ببرند.

برای مشاهده لیست قیمت انواع لوله و اتصالات پنج لایه می توانید اینجا کلیک کنید.

لوله و اتصالات پنج لایه

برخی از مزایا و معایب این لوله ها که باعث شده تبدیل به گزینه اصلی در لوله کشی ساختمان شود و در تاسیسات مکانیکی نیز کاربرد داشته باشد، عبارتند از:

 • انبساط طولی بسیار کم
 • سطح نرم درون لوله باعث می شود که افت فشار بسیار کمی را در این لوله های ساختمانی شاهد باشیم
 • مقاومت بالا در مقابل مواد شیمیایی
 • نصب سریع و آسان
 • اکسیژن به داخل این لوله ها نفوذ نمی کند و رنگ آب ثابت می ماند.
 • تحمل گرمایی تا حداکثر ۹۰ درجه سانتیگراد
 • این لوله ها دچار زنگ زدگی و خوردگی نمی شوند و همچنین درون آنها جلبک نمی بندد.
 • شاید بتوان قیمت بالای این لوله ها نسبت به لوله تک لایه را به عنوان یکی از معایب این لوله ها مطرح کرد. اما کیفیت بالای این لوله ها باعث می شود تا صاحب خانه ها به خرید این لوله ها تمایل داشته باشند.

ویژگی هایی که به آنها اشاره شد برای لوله کشی ساختمان ها و راه اندازی تاسیسات گرمایشیی و سرمایشی بسیار مناسب هستند. همچنین در موارد زیر نیز به طور گسترده می توانید از انواع لوله پنج لایه استفاده کنید.

 • در لوله کشی بهداشتی انتقال آب سرد و گرم می توان از این لوله ها استفاده کرد.
 • به منظور راه اندازی سیستم گرمایش از کف ساختمان مسکونی و سیستم گرمایش از کف گلخانه ها نیز از لوله های لایه استفاده می شود.
 • لوله کشی های سیستم تهویه ی هوای مطبوع
 • در صنایع پزشکی از این لوله ها برای انتقال برخی گاز ها و… استفاده می شود.

مقاومت در برابر گرما، عدم خوردگی و زنگ زدگی، انعطاف پذیری بالا، انبساط طولی کم، عدم نفوذ پذیری و ویژگی هایی از این دست، لوله پنج لایه را برای بسیاری از کاربرد ها در صنایع مختلف هم ایده آل کرده است.

زمانی که صحبت از مزایا و معایب لوله پنج لایه به میان می آید، در واقع نمی توان عیب قابل توجهی را برای آنها بیان کرد. این لوله ها بسیار کاربردی هستند.

شیوه ها و ابزار لوله کشی ساختمان

ابزار لوله کشی ساختمان

برای نصب انواع لوله پنج لایه در ساختمان ها از ابزار مختلفی استفاده می شود. برای نصب این لوله ها در سیستم لوله کشی ساختمانی از اتصالات کوپلی، اتصالات کلمپی و اتصالات پرسی استفاده می شود. البته هر کدام از این شیوه ها ویژگی های مخصوص به خود را دارند که در ادامه در مورد هریک از آنها صحبت می کنیم.

نصب لوله پنج لایه با اتصالات کوپلی:

این شیوه یکی از قدیمی ترین و ساده ترین شیوه های اتصالات لوله پنج لایه است. در این شیوه نیاز به ابزار لوله کشی به خصوصی ندارید و با استفاده از لوازم اولیه نظیر قیچی یا گردبر لوله ها را برش داد.

همچنین اگر چند ابزار کالیبر ساده داشته باشید می توانید برای اتصال درست لوله ها، درون لوله را کمی گشاد کنید.اگر تا به حال لوله کشی ساختمان انجام داده باشید، حتما می دانید که گشاد کردن لوله تا چه حد اهمیت دارد. دیواره لوله قبل از کالیبر کردن کمی برنده است. زمانی که اورینگ در تماس با این سطح برنده قرار می گیرد، امکان دارد پاره شود. این پارگی باعث نشتی آب می شود.

در این شیوه شما به ابزار لوله کشی ساده ای نیاز دارید و برزای تهیه آنها به دردسر نخواهید افتاد.نصب لوله پنج لایه با اتصالات پرسی:

نصب لوله پنج لایه با اتصالات پرسی:

با اینکه در این روش لوله کشی شما به ابزار به خصوصی برای نیاز دارید، اما بازهم نمی توان این شیوه را روش سختی دانست. شما اگر آشنایی معمولی با لوله کشی ساختمان داشته باشید، می توانید از این شیوه استفاده کنید. در غیر اینصورت باید از یک لوله کش حرفه ای بخواهید که این کار را برای شما انجام دهد.

شیوه اتصال در روش اتصالات پرسی و اتصالات کوپلی شبیه به هم هستند. حتما قبل از نصب و اتصال باید این لوله ها را هم کالیبر کنید تا بر اساس پاره شدن اورینگ شاهد نشتی نباشید.

دستگاه پرس هیدرولیکی یا پرس دستی از مهمترین ابزار لوله کشی است که در پرس لوله پنج لایه مورد استفاده قرار می گیرد و در این شیوه بسیار نقش دارد.

نصب انواع لوله پنج لایه با اتصال کلمپی:

با روش پرس لوله پنج لایه با اتصالات کوپلی و پرسی آشنا شدیم. در اینجا با یکی از جدیدترین و تاثیرگذارترین متد های لوله کشی ساختمان آشنا می شوید.

این روز ها فشار آبی که از درون لوله ها عبور می کند به دلیل استفاده از پمپ ها و منابع پر فشار بسیار افزایش یافته اند. همچنین با توجه به نیاز ها و استفاده از انواع تاسیسات مکانیکی و تاسیسات گرمایشی و سرمایشی، قطر لوله ها نیز افزایش یافته است. در نتیجه نیاز است از اتصالات قوی تری برای این لوله ها در نظر گرفته شود.

استفاده از اتصالات کوپلی برای پرس لوله پنج لایه و نصب آن، شیوه جدیدی است که برای لوله های قطور که آب پر فشار از درونشان عبور می کند بسیار مناسب است.

اتصالات لوله پنج لایه
 • استحکام بسیار بالا
 • اتصالات به راحتی نصب  می شوند
 • در صورت لزوم می توانید اتصالات را باز کنید و مجددا آنها را ببندید

انواع لوله پنج لایه در سیستم گرمایش از کف

این روز ها افراد زیادی تمایل دارند تا برای ساختمان های خود از سیستم گرمایش از کف بهره ببرند. با اینکه نصب این سیستم کمی زمان بر است اما ویژگی های مثبت بسیار زیادی دارند. برخی از مزایای استفاده از سیستم گرمایش از کف ساختمان ها عبارتند از:

 • نصب سیستم گرمایش از کف، هزینه ی کمتری نسبت به نصب رادیاتور برای ساختمان ها دارد. همچنین خانه ی شما زیباتر و شیک تر به نظر می رسد که مسلما برای تمامی صاحب خانه ها ارزشمند است.
 • با نصب سیستم گرمایش از کف، اثر کربن را در خانه ی خود کم رنگ کنید. با توجه به اینکه این سیستم بسیار بهینه کار می کند، محیط زندگی و خانه ی شما به مکانی سالم تر تبدیل خواهد شد.
سیستم گرمایش از کف
 • این سیستم ها بسیار کارا هستند و مصرف انرژی را تا حدود ۲۵ درصد کاهش می دهند. عملا کف هر اتاق را تبدیل به یک رادیاتور غول پیکر می کند. به این ترتیب می توانید با استفاده از این تاسیسات مکانیکی، جریان دمایی را که در رادیاتور ها استفاده می کردید کاهش دهید.

استفاده از لوله های پنج لایه در لوله کشی سیستم ها گرمایش از کف و به طور کل در تمام تاسیسات گرمایشی و سرمایشی مفید است. برای اینکه شاهد نشتی در سیستم گرمایش از کف نباشید و لوله ها زنگ نزنند و خراب نشوند، استفاده از انواع لوله پنج لایه بسیار اهمیت دارد.

اگر به هر دلیلی این کار را نکنید، لوله ها و توزیع کننده می توانند دچار خوردگی شده و دیگ بخار یا پمپ گرما را تحت تاثیر خود قرار داده و خراب کنند.

جمع بندی

 • از انواع لوله پنج لایه می توان در لوله کشی ساختمان و راه اندازی تاسیسات مکانیکی و تاسیسات گرمایشی و سرمایشی استفاده می شود.
 • لوله های پنج لایه از کیفیت بسیار مطلوبی برخوردار هستند و دوام بالای آنها باعث می شود برای سالیان طولانی بدون بروز هیچ مشکلی بتوان از آنها استفاده کرد.
 • لوله پنج لایه ایزی پایپ، لوله پنج لایه نیوپایپ و لوله پنج لایه سوپرپایپ از برترین برند های لوله پنج لایه در ایران هستند و در بسیاری از پروژه های ساختمانی از آن استفاده می شود.
 • استفاده از اتصالات کوپلی، اتصالات پرسی و اتصالات کلمپی از مهمترین شیوه های پرس لوله پنج لایه است.
 • لوله بر، دستگاه پرس هیدرولیک، دستگاه پرس دستی و دستگاه های کالیبر کردن لوله از مهمترین ابزار لوله کشی هستند.
 • اتصالات کلمپی برای لوله ها قطور که آب با فشار بالا از درون آنها عبور می کند بسیار مناسب هستند.
 • از لوله های پنج لایه به طور گسترده در راه اندازی سیستم های گرمایش از کف استفاده می شود.
میانگین امتیازات

User Rating: 4.6 ( 1 votes)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن